Zincir marketler için hesap günü gelirken Rekabet Kurumu'ndan konuya ilişkin duyuru yapıldı. Buna göre Rekabet Kurumu zincir marketlerin sözlü savunma toplantısının yarın yapılacağını bildirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Rekabet Kurulunun 07.05.2020 tarih ve 20-23/298-M sayılı kararı uyarınca COVID-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak açılan soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi. Bahse konu sözlü savunma toplantısı, 27 Ekim 2021 tarihinde saat 10.30’da yapılacak.

Toplantıya söz almak üzere katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 20 Ekim 2021 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı online olarak takip edebileceklerdir. Bu amaçla Rekabet Kurumu web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, toplantı saatine kadar katılım formunun doldurulması gerekmektedir."

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ, DENETİMLER BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fahiş fiyatlara ilişkin, "Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine üzerine gideceğiz. Zincir marketlerin bu uygulamalarıyla mücadelede Ticaret Bakanlığımız gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, alacak ve bunlara da gerekli operasyonları yapacaktır. Ağırlıklı olarak iş orada toplanıyor. Bütün üreticiden tüketiciye olan yerde zincir marketlerin buradaki yoğun ürünleri toparlaması… Bu da 5 tane zincir market. Bunlar bütün o ürünü toparlıyor. Bu 5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor. Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır" demişti.

Ticaret Bakanlığı ise bu gelişmenin ardından 5 büyük zincir markete soruşturma açıldığını duyurmuştu.

Zincir marketlerin şube sayısı 10 binlere ulaştı Zincir marketlerin şube sayısı 10 binlere ulaştı Zincir marketler denilince ilk akla gelen markalardan biri olan A101, 10 bin 150 şube ile ilk sırada yer alırken onu 9 bin 274 market ile BİM, 8 bin 145 market ile ŞOK, 720 market ile CarrefourSA izliyor

Zincir marketler atık toplayacak Zincir marketler atık toplayacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülük ettiği ve tonlarca atığın geri dönüşümle ekonomiye kazandırıldığı Sıfır Atık projesinde yeni bir dönem başlıyor.

TESK Başkanı Palandöken: Zincir marketler haksız rekabet oluşturuyor TESK Başkanı Palandöken: Zincir marketler haksız rekabet oluşturuyor TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende Yasa Tasarısı'nı değerlendirerek, “A’dan Z’ye tüm ürünleri satan zincir marketler 70’den fazla meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşturuyor” dedi.