Atommash A.Ş tarafından üretilen buhar jeneratörleri, Rusya’dan yola çıkarak Tsimlyansk rezervuarı kıyısındaki limana sevk edildi. Kara yolu ile getirilen jeneratörler, yük gemisine yüklenerek Volgodonsk’tan Akkuyu NGS inşaat sahasına doğru yola çıktı. İlk olarak Azak Denizine açılan yük gemisi, Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’den geçerek yaklaşık 3 bin kilometrelik bir yol kat etti. 

“TİTİZLİKLE DÜŞÜNÜLDÜ VE YÜKLEMENİN HER AŞAMASI KONTROL EDİLDİ” 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, gerçekleştirilen lojistik operasyonu hakkında, “Akkuyu NGS için büyük boyutlu ekipmanların nakli, genel olarak kara ve deniz yolları kullanılarak gerçekleştiriliyor. Taşıyıcı birçok ayrıntıyı hesaba katıyor, kargoyu taşıyacağı rotayı titizlikle düşünüyor ve yüklemenin her aşamasını kontrol ediyor. Örneğin, buhar jeneratörlerinin yer aldığı bu partinin nakliyesi ve Tsimlyansk Baraj Gölündeki rıhtımda geminin sorunsuz şekilde ilerleyebilmesi için ek olarak dip derinleştirme çalışmaları yapıldı. Bu arada, geçtiğimiz aylarda sahaya ulaşan 1’inci güç ünitesinin reaktör bölmesine ait buhar jeneratörlerinin kurulumu için hazırlıklar da tamamlanmak üzere. Onların kurulumu yapıldıktan sonra, kilit işlem olan birinci çevrimin ana ekipmanını birleştiren ana sirkülasyon boru hattının kaynak işlerine başlayacağız.” ifadelerini kullandı. 

355 TON AĞIRLIĞINDA 

Nükleer güç santralinin birinci çevriminin ana ekipmanları olan buhar jeneratörleri, “Yatay olarak yerleştirilmiş boruların kimyasal yolla tuzdan arıtılmış bir su olan soğutucuya tümüyle daldırıldığı 355 ton ağırlığında bir ısı eşanjörü” olarak tanımlanıyor. Birinci çevrim, bir nükleer reaktör, ana sirkülasyon pompaları, ana sirkülasyon boru hattı, basınç dengeleyici ve güvenlik sistemleri kompleksinden oluşuyor.

BUHAR JENERATÖRLERİNİN ÖZELLİKLERİ 

Buhar jeneratörlerinin özellikleri ve çalışma prensipleri ise şöyle: Birinci çevrimdeki soğutucu, ısı eşanjör borularının içinde dolaşıyor. Gövdenin üst kısmında, buharın üretildiği boşluk, alt kısmında ise 11 bin borudan oluşan ısı eşanjör yüzeyi bulunuyor. Bir buhar jeneratörünün tüm tüpleri düzleştirilip birbirine eklendiğinde toplam uzunlukları 140 kilometreyi aşıyor. Buhar jeneratörlerinde oluşan buhar, ikinci çevrimin buhar boru hatlarıyla türbine gönderiliyor. Orada buhar basıncı, buhar türbininin milini döndürüyor. Milin dönüşü, mekanik enerjinin elektriğe dönüştürüldüğü elektrik jeneratörüne aktarılıyor.

ÜRETİMİ 2 YIL SÜRÜYOR 

Uzun bir üretim döngüsüne sahip ekipmanlar olan buhar jeneratörlerinin metalürjik yarı mamul ürünlerin üretiminin başlangıcından sevkiyata kadarki tüm üretim işlemlerinin toplam süresi yaklaşık 2 yıl sürüyor. Üretim döngüsü, ayrı elemanların gövde oluşturacak şekilde kaynaklanması, tabanların imalatı, birinci çevrim kolektörlerinin delinmesi, ısı eşanjör boruları ile iç koruma parçalarının imalatı ve kurulumu ile bir dizi kontrol faaliyetlerini kapsıyor.

HİDROLİK VE VAKUM TESTLERİNDEN GEÇİYOR 

Buhar jeneratörleri, üretici firmanın fabrikasından gönderilmeden önce mutlaka hidrolik ve vakum testlerinden geçiliyor. Tüm teknolojik açıklıklar özel tapalarla kapatılıyor ve gövdenin içine basınçlı azot veriliyor. Böylece NGS’de kullanılacak ekipmanın güvenirliği ve sağlamlığı teyit edilmiş oluyor.

Ekonomist Necmettin Batırel'den dolar tahmini Ekonomist Necmettin Batırel'den dolar tahmini Ekonomist Necmettin Batırel, doların düşeceğine dair bir tahminde bulunarak; "9 ile 8,5 TL arasına düşecek. Mart sonunda cari açık kapanacak" dedi.

Bakan Yanık duyurdu: Sosyal ve ekonomik destek miktarı arttırıldı! Bakan Yanık duyurdu: Sosyal ve ekonomik destek miktarı arttırıldı! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal ve ekonomik destek (SED) miktarının arttırıldığını açıkladı.

Dev projede sona yaklaşılıyor: Ekonomiye 1.9 milyar katkı sağlayacak Dev projede sona yaklaşılıyor: Ekonomiye 1.9 milyar katkı sağlayacak Yusufeli Barajı’nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tamamlandığından Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nda sus tutma işlemleri devam ediyor. Aynı zamanda Yusufeli Barajı, enerji üretiminde ekonomiye yılda 1.9 milyar lira katkı sağlayacak.