Altın Uzmanı İslam Memiş 'sakın borçlanmayın' diyerek haftanın trendini açıkladı

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Ahmet Polat / Kaynak: TV100
Altın Uzmanı İslam Memiş 'sakın borçlanmayın' diyerek haftanın trendini açıkladı
İslam Memiş, Altın, Dolar, Euro

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. Merkez Bankası faiz kararı öncesi tahminlerini yapan Memiş, altın ve gümüş fiyatlarında gerileme beklediğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesi piyasalardaki son durumu Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş değerlendirdi. Memiş, faiz kararı sonrasında döviz kurları, altın ve gümüş fiyatlarında hafif gerileme, borsa da ise yükseliş beklediğini söyledi. İşte İslam Memiş'in son köşe yazısı...

İslam Memiş bu haftanın fırsatına dikkat çekti: Dolar, altın ve gümüş fiyatları bu hafta ne olabilir? Borsa yükselir mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), perşembe günü saat 14.00’de Kasım ayı faiz kararını açıklayacak. TCMB’den 250 baz puan faiz artırımı bekliyorum. Faiz kararı sonrasında döviz kurları, altın ve gümüş fiyatlarında hafif gerileme, borsa da ise yükseliş bekliyorum. Yani, bu hafta döviz ve altın değil, borsa değer kazanır. ABD’de şükran günü nedeniyle perşembe günü itibariyle borsalar kapalı olacak. Ondan sebep bu haftanın sakin geçeceğini düşünüyorum. Bu hafta piyasalarda teknik olarak takip edeceğim bant aralıkları:

ALTIN BORÇLANMAYIN

BİST 100: Geçen haftayı 7 bin 853 puandan tamamlamıştı. Hedef 8 bin 150 puan seviyesi. Bu hafta yükselişin devamını bekliyorum. Ancak aşağıda teknik olarak boş alanlar var. 8 bin 150 puan seviyesi görüldükten sonra destek seviyeleri için yeniden yoruma ihtiyaç var.

DOLAR/TL KURU: Geçen haftayı 28,67 lira seviyesinden tamamlamıştı. Dolar endeksi (dxy) 107 seviyesinden itibaren söylüyorum, “Dolar bir yatırım aracı değildir. Euro, Sterlin veya altın ve gümüş tarafına parite üzerinden geçmek için güzel fırsatlar” dxy, 103,74 seviyesine gerilerken EUR/USD paritesi 1,09’a yükseldi. Zamanında uyarıyı dikkate alanlar iyi karar vermiş oldu. Dolar/TL kurunda yol haritamız aynı 29,70 lira seviyesi kapanış, 2024’de zirve 45 lira. Döviz ile ticaret yapanlar ona göre karar vermeli.

EUR/USD PARİTESİ: Geçen haftayı 1,09 seviyesinden kapatmıştı. 1,08’e kadar geri geçilme mümkün. Hedefimiz 2024 için 1,12-1,15 seviyesi.

ALTIN ONS (XAU/USD): Bin 980 dolar seviyesinden kapanış yapmıştı. Kâr satışının gelmesi gerek. İlk destek seviyesi olarak bin 960 dolar seviyesini takip edeceğim. Trend yukarı. 2024’de 2 bin dolar seviyesinin altına rakam görmek zorlaştı. 1.960-1.900 dolar aralığı “Al-yat” fiyatlaması.

GRAM ALTIN: Fizikî tarafta bin 875 lira seviyesinden kapanış yapmıştı. 1.850-1.875 lira aralığını takip edeceğim. Bu hafta yine alım fırsatı verir. 1.850 liradan 2 bin liraya giden bir yolculuğa hazırlanın. 2024’de ilk hedefim 2 bin 500, devamında 2 bin 700 lira. Altın borçlanmayın!

Dolar karşısındaki her şeyden (altın, gümüş, euro, sterlin, btc) alım için korkmam. Sepete eşit şekilde koyar beklerdim. İyi haftalar dilerim…

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...