Fitch Ratings'ten kredi notunun yükselmesi için yeni sinyal: Türkiye'nin para politikası çok daha tutarlı

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Baki Sancak / Kaynak: Anadolu Ajansı
Fitch Ratings'ten kredi notunun yükselmesi için yeni sinyal: Türkiye'nin para politikası çok daha tutarlı
Fitch Ratings, Türkiye, Kredi

Türkiye'nin kredi notunu negatiften durağana çıkaran Fitch Ratings'ten yeni yorum geldi. Kurumun, kıdemli direktörü Erich Arispe Morales, kararın perde arkasını açıkladı. "Türkiye'nin para politikası çok daha tutarlı" diyen Morales kredi notunun daha da yükselmesi için sinyal verdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in ardından Fitch Ratings'ten de Türkiye'nin kredi notuna ilişkin olumlu hamle geldi. Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, not görünümünü 2 yıl sonra “negatif”ten “durağan”a çıkardı. Karara ilişkin Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales değerlendirmede bulundu. Morales, "Türkiye'nin para politikası çok daha tutarlı" dedi.

FİTCH'TEN BÜYÜME TAHMİNİ

Türkiye'nin bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir ekonomik büyüme kaydettiğini aktaran Morales, "Ekonomik büyümenin bu yıl yaklaşık yüzde 4,3 seviyesinde olacağını düşünüyoruz. Gelecek yıl ise eğer politika tutarlılığı, sıkı mali kredi ortamı ve yüksek faizler masada olmaya devam eder ise ekonominin yüzde 3 civarında büyüme gerçekleştirebileceğini düşünüyoruz. 2025 yılında ise ekonomik büyüme yeniden artarak yüzde 3,4 seviyesine çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

Morales, iyileştirilmiş politikanın, rezervler üzerindeki baskıyı azalttığını söyledi. Fitch'in kararında ana itici gücün para politikası olduğunu söyleyen Morales, "Politikanın artık daha konvansiyonel bir yöne döndüğünü gözlemledik" ifadesini kullandı.

DÖVİZİN SERBEST BIRAKILMASIYLA REZERVLER TOPLARLANDI

Erich Arispe Morales, Türkiye'nin olası not artırımları ve yeniden "yatırım yapılabilir" nota ulaşabilmek için ne gibi adımlar atması gerektiğine ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti:

"Politika değişikliği nedeniyle kredi baskılarının hafiflediğini belirttik ancak makroekonomik ve dış finansal zorlukların önemini koruduğunu biliyoruz. Ağustos ayında yüzde 59 seviyesinde bir enflasyon söz konusu. Cari açığın yüksek kalmaya devam ettiğini gözlemliyoruz. Uluslararası rezervlere bakacağız, bu alanda döviz kurunun daha serbest hareket edebilmesinin bir sonucu olarak bir iyileşme olduğunu kesinlikle not ediyoruz."

TÜRKİYE HASSAS BİR KONUMDA

Türkiye'nin yüksek finansman ihtiyaçları ve döviz rezerv seviyesi nedeniyle hassas bir pozisyonda olduğunu belirten Morales, "Bu bağlamda, ileriye dönük olarak bu politika yönünün korunacağından ve makroekonomik istikrar riskinde bir miktar azalma sağlayacağından daha emin olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Enflasyonun düşürülmesi buna bir örnek olarak verilebilir." dedi.

Morales, yerel seçimlere doğru giderken makroekonomik istikrar risklerinin ne derece azaltılabileceğinin, parasal politika istikametinin ne ölçüde korunabileceğinin kredi derecelendirme kuruluşu tarafından izleneceğini bildirdi.

TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU DAHA FAZLA YÜKSELECEK Mİ?

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Morales, Türkiye'nin 2003'te şu anda değerlendirildiği reyting seviyesinde olduğunu, 2012'de ise "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltildiğini hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Gelişmekte olan ülkeler için bu (notun yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesi), uzun vadeli bir çaba gerektiriyor. Ayrıca, bu politikaların daha uzun bir süre boyunca yeniden kalibre edilmesi ve iyileştirilmesi ile de ilgilidir. Bu; sadece bize güven vermekle kalmıyor, aynı zamanda politika yapıcılar için ekonomik esnekliği ve öngörülebilirliği de artırıyor."

KÖRFEZ İLE KURULAN ÇABALAR ÖNEMLİ

Körfez ülkeleriyle kurulan finansman ilişkilerinin ve Dünya Bankası'nın Türkiye'deki yatırımlarını artırma kararının son derece olumlu olduğunu ifade eden Morales, "Bunlar önemli duyurular... Bizce Türkiye için finansmana erişim kesinlikle çok önemlidir." dedi. Morales, değerlendirmesinde, "Politika ayarlaması konusunda, geri dönüşlerin siciline rağmen kilit politika yapıcıları; Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası'nda göreve gelerek istikrarı sağlayıcı, makroekonomik dengesizlikleri ele alan bir yönde ilk adımları attılar." ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...