Gram altında 1800'lü rakamlar tarih oluyor! İslam Memiş 'hazır olun' diyerek dudak uçuklatan rakamı açıkladı

Yatırımcıların güvenli adresi altın rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Fed tutanaklarının açıklanacağı günde altın fiyatları yükselişine hız verirken, Finans Analisti İslam Memiş'ten rekor tahmin geldi. İslam Memiş 'hazır olun' diyerek dudak uçuklatan rakamı açıkladı.

- Güncelleme Tarihi:
Gram altında 1800'lü rakamlar tarih oluyor! İslam Memiş 'hazır olun' diyerek dudak uçuklatan rakamı açıkladı
Gram Altın, İslam Memiş
Ekonomi|Editör: Baki Sancak

ABD Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin beklentilerle yön bulan ons altın yeni haftaya yatay başlayan altın fiyatları Fed tutanaklarının açıklanacağı günde yeniden yönünü yukarı çevirdi. Ons altın 2000 dolara doğru yaklaşırken, gram altın ise Kapalı Çarşı'da tarihi seviyeleri görmeye devam ediyor. Gram altında yaşanan rekor seviyelerin ardından Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dudak uçuklatan yeni rakamı açıkladı.

DOLAR DÜŞÜYOR ALTIN YÜKSELİYOR

Enflasyonda yüzde 2 hedefi için politika faizini son 22 yılın zirvesinde tutmaya devam eden Fed, bugün Ekim-Kasım FOMC toplantısına ilişkin tutanakları yayımlayacak. Fed Başkanı Powell'ın şahin tonda mesajlarının ardından gelecek tutanaklar, Fed'in Aralık ayındaki faiz kararına ilişkin ipuçları verecek.

Fed’in faiz artışına son verdiği beklentileriyle geçen hafta 105 seviyenin altına gerileyen Dolar endeksi, yeni haftada düşüşünü hızlandırdı. Endeks yeni haftaya yüzde 0,17 kayıpla 103,74 seviyesinden başladı.

Dün ABD'de gerçekleştirilen 20 yıllık tahvil ihracında talebin beklenenden fazla olması tahvil piyasalarında satış baskısını artırdı. Aynı zamanda ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,39'la yaklaşık son bir ayın en düşük seviyesine yakın seyretti. Yaşanan gelişmelerle dolar endeksi bugün 103,32 puana kadar geri çekildi. Bu dolar endeksinde 1 Eylül’den bu yana en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.

Dolar düşerken altın yükseliş eğilimini koruyor. Haftanın ilk işlem gününe yatay başlayan ve 1968 dolara kadar çekilen Ons altın yeni güne 1977,86 dolardan başladı. Ons altın daha sonra 1994,3 dolara kadar yükselerek 2000 dolar eşiğini zorladı. 

GRAM ALTIN ADIM ADIM 1900'E KOŞUYOR

Ons altın ve Dolar/TL'deki yükselişe paralel olarak yüdeğer kazanan gram altın, ekranda ayrı Kapalı Çarşı'da ayrı rekorlar kırıyor. Geçen hafta yüzde 2,46 değer kazancıyla 1.830 liraya yükselen gram altın, yeni haftada 1832,88 liraya kadar yükseldi. Haftanın ikinci işlem gününde gram altın  yüzde 0,83 yükselişle 1841,93 lirada seyrediyor.

Gram altın ekranın aksine Kapalı Çarşı'da rekor serisini hızlandı. Kapalı Çarşı'da dün 1.878,43 TL'yi gören gram altın bugün 1.883 TL'ye yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Gram altında 1800'lü rakamlar tarih oluyor! İslam Memiş 'hazır olun' diyerek dudak uçuklatan rakamı açıkladı

GRAM ALTINDA YENİ REKORLARA HAZIR OLUN

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altında yeni rekorlara işaret etti. İslam Memiş şu tahminde bulundu:

"Ons tekrar 2 bin dolar seviyesini hedef alan bir trend çizgisi içerisinde olacak. Yine merkez bankalarının faiz artırımlarını sonlandırıyor olması, FED'in yine faizleri pas geçeceğine yönelik beklentilerin artması, jeopolitik gerilimin riskleri yükseltiyor olması nedeniyle ons altında 2.000 dolar seviyesinin hedef alınacağını hep beraber görmüş olacağız.

Gram altın/TL fiyatı 1.820 lira seviyesinde. Serbest piyasalarda 1.864 - 1.869 TL aralığında. Geçen hafta yüzde 50 alım yapan arkadaşlarımızın bu hafta yine yüzde 50 alım yapmak için önlerinde fırsat olacaktır. Dolar kuru güçlü ama ons altın geriliyor. Dolayısıyla da gram altın tarafında geri çekilmelerin kısmi olduğunu hep beraber gözlemliyoruz. 1.865 - 1.857 TL destek seviyesini takip edeceğim. Önümüzdeki haftalarda artık 1.900 - 2.000 lira aralığına yerleşen bir gram altın karşımızda olacak. Artık 1.800'lü rakamları telaffuz etmeyeceğiz. Ona göre hazırlığınızı yapın."

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...