Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

OVP'de geniş yer buldu: Türkiye ekonomisinde 'yeşil dönüşüm' dönemi

Düzenleyen: / Kaynak: HABER MERKEZİ - ANKARA
- Güncelleme:
OVP'de geniş yer buldu: Türkiye ekonomisinde 'yeşil dönüşüm' dönemi
Yeşil Dönüşüm, OVP, Haber

Ekonomi Haberleri  / HABER MERKEZİ - ANKARA

OVP’de yeşil dönüşüme geniş yer ayrıldı. Bu kapsamda 31 ayrı politika ve tedbir geliştirildi. Buna göre; iklim değişikliğiyle ilgili uygulamaların bütüncül bir biçimde ele alındığı temel mevzuat hazırlanacak. Ayrıca, Ulusal Emisyon Ticaret Sisteminin hukuki altyapısı tamamlanarak AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasına uyumlu bir yapı geliştirilecek. Yeşil Mutabakat Eylem Planı güncellenecek. Ulaştırma projeleri başta olmak üzere, yürütülecek projelerde teknoloji ve malzeme tercihleri de yeşil dönüşüm çerçevesinde yapılacak.

CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ'UN HABERİ - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2053 net sıfır emisyon hedefi ve kalkınma öncelikleri kapsamında ekonominin her alanında yeşil dönüşümü gerçekleştirmek üzere çalışacaklarını söylerken, Orta Vadeli Program’da (OVP) yeşil dönüşüme geniş yer ayrıldı. Bu kapsamda, yeşil dönüşüme yönelik 31 ayrı politika ve tedbir geliştirildi.

BÜTÜNCÜL MEVZUAT HAZIRLANACAK

Buna göre; iklim değişikliğiyle ilgili uygulamaların bütüncül bir biçimde ele alındığı temel mevzuat hazırlanacak. Ayrıca, Ulusal Emisyon Ticaret Sistemi’nin (ETS) hukuki altyapısı tamamlanarak Avrupa Birliği Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasına (SKDM) uyumlu bir yapıda geliştirilecek.

Bu kapsamda geçiş dönemi etkin bir şekilde değerlendirilerek mali yükümlülük aşamasına yönelik gerekli hazırlıklar yapılacak. Başta AB olmak üzere ihracat pazarlarında rekabetçiliğin artırılması ve tedarik zincirlerinde Türkiye’nin konumunun yükseltilmesi amacıyla Yeşil Mutabakat Eylem Planı güncellenecek.

İklim değişikliği ile mücadele hedefleri doğrultusunda, sera gazı emisyonlarının izlenmesi ve fiyatlandırılması için altyapı oluşturulacak.

YENİ MESLEK GRUPLARININ ÖNÜ AÇILACAK

Ekonomideki yeşil dönüşüm, tüketiciler ve çalışanlar başta olmak üzere günlük hayatı da kapsayacak şekilde genişleyecek. Bu kapsamda, tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarının korunması, sürdürülebilir tüketim modeli kapsamında yenilenmiş ürün sistemi daha da yaygınlaştırılacak.

Öte yandan, yeşil ve döngüsel ekonomiye geçiş sürecinin işgücü piyasalarına etkileri analiz edilecek, adil geçiş dikkate alınarak ortaya çıkacak yeni meslek grupları için işgücünün yetkinliği artırılacak.

PROJELERDE SERA GAZI EMİSYONU DÜŞÜK MALZEME

Ulaştırma projeleri başta olmak üzere, yürütülecek projelerde teknoloji ve malzeme tercihleri de yeşil dönüşüm çerçevesinde yapılacak. Yol yapım projelerinde gürültü seviyesi ve sera gazı emisyonu düşük teknolojiler ve malzemelerin kullanılması yaygınlaştırılacak. Yeşil dönüşüme yönelik finansman imkânları artırılacak, mevcut destek mekanizmaları gözden geçirilecek, sürdürülebilir finans konusundaki kurumsal kapasite yükseltilerek yeşil finansman ekosistemi geliştirilecek.

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: HABER MERKEZİ - ANKARA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...