Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Pekin-Hamburg arası Marmaray'la 12 gün

Kaynak:
- Güncelleme:
Pekin-Hamburg arası Marmaray'la 12 gün

Ekonomi Haberleri  / 

Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının devreye girmesiyle Pekin'den Avrupa'ya 12 günde yolcu ve yük taşımak mümkün hale gelecek.

Enerji koridoru olma yolunda büyük adımlar atan Türkiye, demir İpek Yolu ile AB ile Asya arasında geçiş güzergahı olmayı hedefliyor. Türkiye'yi Kafkaslar'a oradan da Orta Asya'ya bağlayacak proje kapsamında Bakü-Tiflis Kars (BTK) demiryolunun son 105 kilometrelik bölümü Marmaray ile birlikte yetiştirilmesi planlanıyor. Yaklaşık 15 yıldır gündemde olan ve Avrupa ile Çin arasında kesintisiz demiryolu ağı kurulabilmesinin önünü açması beklenen Bakü-Tiflis Kars demiryolu hattı Marmaray'la yeniden hayat bulacak. 2013'ün sonlarında tamamlanacak olan demiryolu, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den start alacak. Gürcistan'ın Tiflis kentinden geçtikten sonra Kafkasların güneybatı kıyısından Kars'a ulaşacak. 600 milyon dolara mal olması beklenen proje tarihi İpek Yolunu da yeniden canlandıracak. Çin'den Kars'a kadar 6 bin 500 kilometre uzunluğunda olan demir İpek Yolu ekimde faaliyete geçecek Marmaray ve BTK ile Çin, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Türkmenistan, Türkiye'ye ve ardından Londra'ya kadar uzanacak. Gelecek yılın başlarında nbsp;faaliyete başlaması planlanan demir İpek Yolu ile yılda 6.5 milyon ton yük ve 1 milyon yolcu taşınması bekleniyor. Asya'nın bir ucu Pekin'den yüklenen mal 40 gün yerine 12 sonra Avrupa'nın bir ucu Hamburg'da olacak Bakü-Tiflis Kars hattının hayata geçmesi çoğu zaman Rusya'nın arka bahçesi olarak görülen bu bölgede yeni dengelere de işaret ediyor. Bakü'den, Türkiye'nin Akdeniz'deki liman şehri Ceyhan'a petrol getirmek için yapılan ve 2005 yılında açılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı gibi, BTK demiryolu da kuzeyde Rusya, güneyde İran yoluyla yapılan ulaşıma bir alternatif olacak.
Ekonomi
Kaynak:
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...