Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Metropollerde daire tipleri küçülüyor

Düzenleyen: / Kaynak: HABER MERKEZİ
- Güncelleme:
Metropollerde daire tipleri küçülüyor
Konut, Konut Fiyatları, Gayrimenkul, Haber

EMLAK Haberleri  / HABER MERKEZİ

Son yıllarda konut fiyatlarının da artması ile birlikte vatandaşlar tarafından gelen taleplerde de değişiklikler görülmeye başladı.

NECMİ ÇİÇEKÇİ'NİN HABERİ - Özellikle de metropol şehirlerinde hem yurt içi hem de yurt dışı yoğun talepleri sebebiyle şehirlerin obez büyüme ile karşı karşıya kaldığı ifade edildi. Bu durumunda 3+1 ve 4+1 evler yerine daha çok Japonya’da uygulanan 1+1 konutlara taleplerin artması sonucu ortaya çıktığı bilinirken kontrolsüz obez büyümenin sıkıntılar meydana getireceği öğrenildi.

Bu meselelerin şehirler için başlıca çevre, altyapı ve trafik problemleri doğurabileceği açıklandığı gibi bu şehirlerde konut arzı sıkıntılarının da başladığı görülmüş oldu. Konu ile ilgili Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde bu problemlerin son dönemde yaşanmaya başladığı ifade edildi.

KANEPE DAHİ KİRALANABİLİR

Uzmanlar daire tiplerinin küçüldüğünü ifade ederek “Eskiden 3+1, 4+1 gördüğümüz evlere ulaşmak hayal oldu. Önümüzdeki günlerde daire metrekareleri ve tercihler daha da küçülecek. Bununla ilgili tedbirler alınmazsa konuta erişim de hayal olacak. Bununla birlikte artık 1+1 evler, hatta odaların, kanepelerin kiralanması ya da satılması şeklinde modeller önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilir. Şimdiden öngörü olarak söyleyebiliriz. Bu durumları yaşamamak için özellikle konut finansmanında ve konuta erişimde radikal tedbirler alınması gerekiyor” uyarısında bulundu.

Düzenleyen:  - EMLAK
Kaynak: HABER MERKEZİ
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.