Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Ankara İl Başkanlığı İstişare Kampı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, gerçekleşen buluşmanın temasının "Sessiz Devrimler Çağı" olarak belirlenmesinin isabetli bir tercih olduğunu söyledi. Ayrıca Bakan Çavuşoğlu, Kazakistan’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve her türlü desteğe vermeye hazır olduklarını belirtti. 

12 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ 

Konuşmasında dün Şanlıurfa Akçakale’de gerçekleşen terör saldırısında 3 Mehmetçiğin şehit edildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz, ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Şehitlerimizin kanı hiçbir zaman yerde kalmadı. Bundan sonra da kalmayacak. Dün güvenlik güçlerimizin yaptığı operasyonla 12 terörist etkisiz hale getirildi. Bu kararlığımızı sonuna kadar devam ettireceğiz, gerek ülke içinde gerekse Suriye'de, Irak'ta nerede olursa olsun ülkemize tehdit oluşturan tüm unsurları etkisiz hale getirmek için gece gündüz çalışacağız." diye konuştu.

“TÜRK DÜNYASININ GELECEĞİ BİZİM DERDİMİZ” 

Kazakistan’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve Türk dünyasının geleceği bizim derdimiz olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Türk dünyasının geleceği bizim derdimiz. İşte Kazakistan'daki gelişmelerle dertleniyoruz, yakından takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türk Devletleri Teşkilatının dönem başkanı olarak Kazakistan Cumhurbaşkanı başta olmak üzere üye ülkelerin devlet başkanlarıyla görüştü. Ben de dışişleri bakanlarıyla görüştüm, gözlemci Macaristan dahil. Salı günü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nı gerçekleştireceğiz. Açıklamalarımızı Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak yaptık. Bazıları diyor ki 'Bu toplantıyı daha önce niye yapmadınız'. İlk gün de yapmak isterdik ama Kazakistan, Türk Devletleri Teşkilatının üyesi değil mi? Üyesi. Kazakistan'ın olmadığı bir toplantıyı gerçekleştirmek doğru olur mu? Olmaz. Bir açıklama yapmak olur mu? Olmaz. Onlarla da istişare ettik." açıklamasında bulundu. 

SALI GÜNÜ TOPLANACAKLAR 

Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan Dışişleri Bakanı Mukhtar Tleuberdi'nin, yaptıkları görüşmede "Benim bu toplantıda size bir sunum yapmam lazım. Bu sunumu yapabilmem için de zamana ihtiyacım var" dediğini aktardı. O nedenle toplantıyı salı günü yapmayı kararlaştırdıklarını dile getiren Çavuşoğlu, "Biz de gayet anlayışla karşıladık. Kazakistan'ın da tavsiye ile salı günü sabah toplantımızı gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.

“KAZAKİSTAN’A HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan’ın bir an önce istikrara ve barışa kavuşmasını temenni ettiklerini belirterek, "Temennimiz bir an önce Kazakistan'ın istikrara, huzura, barışa kavuşmasıdır. Bunun için Türkiye olarak, Türk Devletleri Teşkilatı olarak her türlü desteği vereceğiz. Diğer üye ülkelerin, yani Türk dünyasının derdi bizim derdimizdir. Bunu tüm dünya Karabağ zaferinde gördü." dedi. 

Bakan Çavuşoğlu'ndan Kazakistan açıklaması: Her türlü desteği vereceğiz Bakan Çavuşoğlu'ndan Kazakistan açıklaması: Her türlü desteği vereceğiz AK Parti Ankara İl Başkanlığı İstişare Kampı’nda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kazakistan’daki yaşanan olaylar hakkında konuştu. Kazakistan’ın bir an önce istikrara, huzura ve barışa kavuşmasını temenni ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Bunun için Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı olarak her türlü desteği vereceğiz" dedi.

Rusya’dan ABD’ye Kazakistan cevabı: “ABD evinize girdiğinde hayatta kalmak zordur” Rusya’dan ABD’ye Kazakistan cevabı: “ABD evinize girdiğinde hayatta kalmak zordur” ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Kazakistan’a gönderilen Rus askerler hakkındaki açıklamalara Rusya’dan tepki gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “ABD evinize girdiğinde hayatta kalmak, soyulmamak ve tecavüze uğramamak zordur” dedi.

KGAÖ’den Kazakistan’a yardım: 2 bin 500 asker bölgeye sevk edildi KGAÖ’den Kazakistan’a yardım: 2 bin 500 asker bölgeye sevk edildi Kazakistan’da sular durulmuyor. Akaryakıt zammından sonra ortaya çıkan protestolar, şiddetini arttırmaya devam ediyor. Artan gösteriler sonrası Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerinden yardım istedi. Yardıma kulak veren ülke liderleri Kazakistan’a 2 bin 500 asker yolladı. Kazakistan’a ulaşan askerler çatışmanın yoğun olduğu Almatı kentine sevk edildi.