Antalya'daki teleferik faciasında flaş gelişme: Hepsi için gözaltı kararı verildi

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Antalya'daki teleferik faciasında flaş gelişme: Hepsi için gözaltı kararı verildi

Gündem Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Antalya'daki Tünektepe Teleferik Tesisi'nde bir kişinin ölümü, 10 kişinin yaralanması ile sonuçlanan teleferik faciasına ilişkin, hattı işleten firma ile yine hattın bakım, onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde Tünektepe Teleferik Tesisi'nde, direklerden birinin dün saat 17.28'de devrilerek bir kabine çarpması sonucu 1 kişinin öldüğü, 2'si çocuk 7 kişinin yaralandığı kazada, 24 kabindeki 174 kişi havada mahsur kaldı.

SAATLER SÜREN OPERASYON

AFAD başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşların arama kurtarma ekiplerince dün başlayan kurtarma çalışmaları, gece boyunca gece görüş kabiliyetine sahip helikopterlerle devam etti.

Antalya'daki teleferik faciasında flaş gelişme: Hepsi için gözaltı kararı verildi - 1. Resim

7 helikopter, 87 araç ve yaklaşık 500 personelin 22,5 saat boyunca süren yoğun çalışmaları sonucunda kabinlerde mahsur kalanların tamamı kurtarıldı.

13 ŞÜPHELİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise olayla ilgili 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet savcısının koordinasyonunda 5 kişilik bilirkişi heyeti oluşturulduğunu hatırlatarak,hattı işleten firma ile bakım ve onarımdan sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı.

Antalya'daki teleferik faciasında flaş gelişme: Hepsi için gözaltı kararı verildi - 2. Resim

KAZA NEDEN OLDU?

Bakan Tunç, bilirkişi heyetinin hazırladığı ön rapora göre, olayın teleferiğin taşıyıcı direklerinin bağlantı noktalarında yer alan bağlantı elemanlarının yetersiz olması/korozyona uğraması ve taşıyıcı direklerde yer alan makara sistemlerinin hasarlı olması nedenleriyle taşıyıcı direğin bağlantı noktasından kırıldığının değerlendirildiğini kaydetti.

İlgili işletmenin acil eylem ve tahliye planının mevcut olmadığı da tespit edildi.

Antalya'daki teleferik faciasında flaş gelişme: Hepsi için gözaltı kararı verildi - 3. Resim

Bakan Tunç'un X hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösteren Sarısu-Tünektepe teleferik hattındaki teleferik direğinin kırılarak seyir halindeki kabinlerden birinin düşmesi sonucu 1 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 17 vatandaşımızın da yaralandığı olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli soruşturma titizlikle sürdürülmektedir.

Soruşturma kapsamında olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda, 2 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, 2 makine uzmanı ve 1 elektrik uzmanı bilirkişisinden oluşan heyet, kabinlerde mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmaları devam ederken detaylı olay yeri inceleme ve keşif çalışması yapmıştır.

Bilirkişi heyetinin hazırladığı ön raporda olayın teleferiğin taşıyıcı direklerinin bağlantı noktalarında yer alan bağlantı elemanlarının yetersiz olması/korozyona uğraması ve taşıyıcı direklerde yer alan makara sistemlerinin hasarlı olması nedenleriyle taşıyıcı direğin bağlantı noktasından kırıldığı değerlendirilmektedir.

Antalya'daki teleferik faciasında flaş gelişme: Hepsi için gözaltı kararı verildi - 4. Resim

İlgili işletmenin acil eylem ve tahliye planının mevcut olmadığı tespit edilmiş, bahsi geçen teleferik hattını işleten firma ile yine teleferik hattının bakım ve onarımından sorumlu firmanın sorumlu ve çalışanlarının da aralarında yer aldığı 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir.

Hepimizi üzen olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum."

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...