Barajların çatladığına ilişkin paylaşımlar yapılmıştı! Oğuzhan Uğur’a 4 yıl 6 aya kadar hapis talebi

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:

Gündem Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Sosyal medya fenomeni Oğuzhan Uğur’un sahibi olduğu Babala TV'de, 6 Şubat depremleri sonrası barajların çatladığı yönünde yapılan paylaşımlara ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilen Uğur, ekibini suçladı; ekibi ise ünlü ismi…

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'de meydana gelen depremlerde 50 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yüzbinlerce kişi yaralandı. Dehşet dolu o günlerde sosyal medya bazen hayat kurtarsa da özellikle spekülatif paylaşımların adresi oldu. Sosyal medya fenomeni Oğuzhan Uğur'un sahibi olduğu 'BaBala TV' isimli hesap da onlardan biriydi. Milyonlarca takipçisi bulunan hesapta Kahramanmaraş Kumçatı köyünde barajın patladığı ve Hatay Antakya Yarseli Barajı'nın çatladığı yönünde paylaşımlarda bulunuldu. Söz konusu mesajlar için özür dileyen Uğur hakkında deprem bölgesindeki vatandaşlar arasında korku ve paniğe sebep olarak arama kurtarma çalışmalarında aksamalara yol açtığı  gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Barajların çatladığına ilişkin paylaşımlar yapmıştı! Oğuzhan Uğur’a 4 yıl 6 aya kadar hapis talebi - 1. Resim

8 ŞİKAYETÇİ, 3 SANIK

Yaklaşık 1,5 yıl sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Mahkemece kabul edilen  iddianamede 8 kişi ‘müşteki’ sıfatıyla; Oğuzhan Uğur, Kaan Kayacan ve Ercan Özdemir ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı.

Barajların çatladığına ilişkin paylaşımlar yapılmıştı! Oğuzhan Uğur’a 4 yıl 6 aya kadar hapis talebi - 1. Resim

"PAYLAŞIMLARI BEN YAPMADIM"

İddianamede ifadesine yer verilen şüpheli Oğuzhan Uğur, söz konusu hesaptan paylaşımları kendi ekibinin yaptığını belirterek, şunları anlattı: “Deprem sonrası ekibimizin yanına gönüllü kişiler geldi. Onlara çalışmaları için yer sağladık. Tweet atma bölümünün koordinasyonunda belirli bir kişi yoktu. Teyidi alınmayan hiçbir bilgiyi Twitter’dan paylaşmamaları konusunda uyardık. Telefon görüşmesi yapma yetkisine sahip 30-35 kişi, almış oldukları haberleri tweet atmakla yetkili yaklaşık 15 kişilik ekibimize aktarıyordu. Barajlarla  ilgili paylaşımlar vardı. Yaptığımız kontrollerden sonra paylaşımların ses kaydı ve teyidine ulaşıldı. Bu teyidin ardından Yarseli Barajı’na ilişkin tweet atılmış. Hatırladığım kadarıyla tweeti atan şüpheli Özdemir’dir. Nurdağı’na ilişkin tweeti kim attı bilmiyorum. Ortada günlerce uykusuz kalan ve yardım etme amacı taşıyan bir ekip var. Bölge için milyonlarca lira para toplanmasına destek olduk. Tek amacımız depremde mağdur olan bölge halkına yardım etmekti.”

ÖZDEMİR: YETKİM YOK Kİ…

Şüphelilerden Ercan Özdemir “Bilgileri teyit ekibine ilettim. Bundan sonraki aşamada diğer ekiplerin ne yaptığını bilmiyorum ancak kesinlikle tweet atmadım. Oğuzhan Uğur, benim tweet attığımı belirtmiş ise de bu doğru değildir. Çünkü tweet atma yetkim yok. Suçlamaları kabul etmiyorum’’ ifadesini kullandı. Tweetleri paylaşmakla suçlanan diğer şüpheli Kaan Kayacan ise konuyu hatırlamadığını söyledi. 

YARGILAMA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE

İddianamede Oğuzhan Uğur, Kaan Kayacan ve Ercan Özdemir’in ayrı ayrı ‘basın ve yayın yoluyla halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

 

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Vatandas14 Haziran 2024 11:29

Geri vites yapmis

Sonraki Haber Yükleniyor...