Başsavcılık duyurdu: Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında son durum... Ankara Emniyeti'nde 4 gözaltı

Düzenleyen: / Kaynak: Ajanslar
- Güncelleme:
Başsavcılık duyurdu: Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında son durum... Ankara Emniyeti'nde 4 gözaltı
Ayrıntılar, Hazırlık, Bekleme, Haber

Gündem Haberleri  / Ajanslar

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında Ankara emniyetinde 3 üst düzey polisin açığa alınmasının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan 4 kamu görevlisi gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında Ankara emniyetinde 3 üst düzey polisin açığa alınmasının ardından gözler Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç'e çevrildi. Kulislerde Dinç'in görevden alınacağı iddiaları dolanırken son gelişmeyi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı duyurdu.

Açıklamada Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan dört kamu görevlisinin gözaltına alındığı ve haklarında soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklama şu şekilde:

"Gizli tanık SS’ nin ifadesinde geçen iddialarla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan dört kamu görevlisi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca gözaltı kararı verilmiş olup, gözaltı kararı icra edilmiştir, soruşturma işlemleri titizlikle yürütülmektedir."

NE OLMUŞTU?

Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan'a yönelik yürütülen soruşturma Ankara'da emniyete sıçramıştı. 'M7' kod adlı gizli tanık Serdar Sertçelik'in deşifre olması ve yurtdışına kaçmasının ardından bulunduğu iddialar, Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Şube Müdürü Kerem Gökay Öner ile yardımcısı Şevket Demircan'ın açığa alınmasına neden olmuştu.

Açığa alınan 3 polis müdürünün tüm gece sorgulandığı ve kendilerine “Gizli tanık üzerinden soruşturmayla ilgisi olmayan siyasetçi ve bürokratların isimlerinin dosyaya neden sokulmaya çalışıldığı, operasyon için üstten talimat alınıp alınmadığı, gizli tanığa ifadesinde geçirmek için söylenen isimlerin nasıl belirlendiği, emniyet görevlisi dışında bu süreçte başka kim veya kimler var, dışarıdan bir talimat alınıp-alınmadığı” gibi soruların sorulduğu öğrenilmişti.

Polislerin açığa alınmasını, evlerinde arama yapılması takip etti. Ankara Emniyet Terörle Mücadele Şube ekiplerince yapılan aramalarda bazı dijital materyallere el koyulmuştu.

Sertçelik'in iddiaları sonrası emniyete sıçrayan dalga sonrası açığa alınan polislere ilişkin yürütülen soruşturmada 'hükümete isyan' suçlaması yöneltilmişti. 

AÇIĞA ALINAN POLİSLERİN SON DURUMU NE?

Ankara Emniyeti'nde 3 polis müdürünün açığa alınmasının ardından ortaya atılan kumpas iddiaları sonrası "FETÖ taktikleriyle Cumhurbaşkanımıza karşı kurulan tuzakları yerle bir edeceğiz" açılamasında bulunan İçişleri Bakanı Yerlikaya, soruşturmayla ilgili sessizliğini de bozdu. Yerlikaya, "Mülkiye Müfettişlerinin ilgili raporu kısa süre içinde tamamlanacak. Atılan her adımı, telefon kayıtlarını tek tek inceliyorlar. Hazırlanan bu raporu en ince ayrıntısına kadar kamuoyu ile de paylaşacağız" demişti.

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Ajanslar
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
osman karabulut15 Mayıs 2024 21:26

organize bir şer yapılanma var diye adeta feryat edenler ki doğrudur lakin üst düzey bürökratları bu makama kim atadı ve kimler vesile olduğunu niye sormaz. Emniyette varsa her kurumda alası vardır ve kimse güvende değil demektir. hainler istisna.gerisi laf kalabalığıdır.

Sonraki Haber Yükleniyor...