Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Deprem bölgesinde konut seferberliği! 22 bin bağımsız birimin daha temeli atıldı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Deprem bölgesinde konut seferberliği! 22 bin bağımsız birimin daha temeli atıldı
Deprem Bölgesi, Konut, Mehmet Özhaseki, Haber

Gündem Haberleri  / Anadolu Ajansı

Bakan Özhaseki’nin Malatya’da katıldığı törenle deprem bölgesinde 22 bin konutun daha temeli atıldı. Deprem bölgesinde bugüne kadar 200 binden konutun inşasına başladıklarını belirten Bakan Özhaseki, ay sonuna kadar 50 bin konutun kullanıma hazır olacağını söyledi.

Devlet, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli 2 şiddetli depremin vurduğu 11 il için verdiği sözleri bir bir yerine getiriyor.

Bölgede geçici barınma sorunu kurulan konteyner kentlerle tamamen ortadan kaldırılırken sırada kalıcı barınma problemi var…

Depremin üzerinden henüz bir yıl bile geçmeden yaklaşık 50 bin konut bitme noktasına geldi Yenilerinin yapımı için sahada hummalı bir çalışma yürütülüyor.

22 BİN KONUTUN DAHA TEMELİ ATILDI

Konut inşaatlarındaki hız depremzede vatandaşları oldukça memnun ederken 11 ilde 22 bin konutun daha temeli atıldı.

Malatya'da Büyükşehir Belediyesi'nin Nikah Sarayı'nda düzenlenen "Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Töreni" ve deprem bölgesindeki 22 bin konutun yemel atma törenine katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin deprem gerçeğiyle ve deprem bölgesindeki çalışmalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Deprem bölgesinde konut seferberliği! 22 bin bağımsız birimin daha temeli atıldı

“TÜM ENERJİMİZİ DEPREM BÖLGESİNE AYIRDIK”

Kentsel dönüşüm, altyapı ve üstyapı gerçekleştirirken Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu dikkate alarak çalıştıklarını dile getiren Özhaseki, tüm enerjilerini deprem bölgesine ayırdıklarını söyledi.

6 Şubat tarihindeki Kahramanmaraş merkezli depremlerden, yaklaşık 18 milyon insanın zarar gördüğünü anlatan Özhaseki, bölgede ağır hasarlı, yıkılan veya yıkılacak olan yaklaşık 680 bin civarında bina ve 170 bin civarında iş yerinin bulunduğunu aktardı.

Deprem bölgesindeki konutların hızla devam ettiğini vurgulayan Özhaseki, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak bugüne kadar 200 binden fazla konutun inşaatına başladık. Bu ay sonundan itibaren 40-50 bin tanesi hazır. Evlerimizi en fazla 5 katlı olacak şekilde TOKİ, Yapı İşleri ve Emlak Konut marifetiyle yapmaya başladık. Biz bugün burada temsili olarak hazırlık yapıyoruz ama şu an 46 bin konutumuz verilebilecek ve oturulabilecek durumda. Her ay 10 bin, 20 bin evi yaptıkça vatandaşa teslim edeceğiz. Bunun yanında şehir merkezlerinde 100 bin yeni konuta başlayacağız. 22 bin küsurunu Malatya'da yapıyoruz. Bunun 13 bin tanesi konut, 8 binden fazlası Bakırcılar Çarşısı ve çevresindeki gibi altlar iş yeri, yukarılar konut olarak yapılacak. Bunların her birini en geç 1 yıl içinde teslim edeceğiz."

BELEDİYELERE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI

Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu hatırlatan Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm yapmak isteyen tüm yerel yönetimlerle işbirliğine her zaman hazır olduklarını belirtti.

Özhaseki, şunları söyledi;

"Özellikle İstanbul'daki belediyeler için söylüyorum, ne olur gelin sonuna kadar kapımız açık. 'Bizim partimizden veya değil' demeyin. Geri dönüşüm yapmak istiyorsanız, elimizden geleni yapacağız. Bir an önce projelerinizi hazırlayın. Mahallelerinizi, çöküntü alanlarınızı siz bilirsiniz. Hazırlayıp gelin, elimizden ne geliyorsa parti ayrımı yapmaksızın sonuna kadar yanınızda durup, yardım edeceğim."

Denetimlerin daha da sıkılaştırılarak daha güvenli yapılmasını destekleyeceklerini dile getiren Özhaseki, "Artık önümüzde kimse duramaz. Çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşüme gireceğiz. Şu ana kadar Türkiye'de 2 milyon 200 bin konutu değiştirdik. 400 binin inşaatı devam ediyor." diye konuştu.

MALATYA’NIN TÜM ALTYAPISI YENİLENECEK

Bakan Özhaseki, ayrıca Dünya Bankası'ndan aldıkları 4 milyar lira krediyle Malatya'nın tüm altyapısının yenileneceğini sözlerine ekledi.  

8 AİLENİN ANAHTARLARI TESLİM EDİLDİ

Özhaseki, beraberindeki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Vedad Gürgen, Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Abdurrahman Babacan, İhsan Koca, İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, MHP Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu ve diğer ilgililerle temsili olarak 8 ailenin anahtarını teslim etti.

Törenin ardından Malatya Valiliğini ziyaret eden Özhaseki'ye kentte yapılan kazılarda çıkarılan "Otlayan Karaca" mozaiğinin replikası hediye edildi.

 

 

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...