Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Erdoğan'dan Almanya dönüşü seçim mesajı: 50+1'in değişmesi konusunda aynı fikirdeyim

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Erdoğan'dan Almanya dönüşü seçim mesajı: 50+1'in değişmesi konusunda aynı fikirdeyim
Erdoğan, Referandum, Seçim, Haber

GÜNDEM Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyaretinin dönüşünde seçim mesajı verdi. Erdoğan, "50+1'in değişmesiyle Cumhurbaşkanlığı seçimler de serileşir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyaretinin dönüşünde gazetecilerin sorularına cevap verdi. Gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunan Erdoğan, "50+1'in değişmesiyle Cumhurbaşkanlığı seçimler de serileşir" dedi.

50+1 ŞARTININ DEĞİŞMESİNDE AYNI FİKİRDEYİM

"Yeni anayasa için refarandum yapılır mı? sorusuna cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla “en fazla oyu alan aday seçilir” denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır.

ANAYASA'DA DARBECİ ZİHNİYETİN İZLERİ VAR

Diğer yandan Mevcut anayasamızın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhunun dolaşıyor olması bizleri en çok rahatsız eden konu. Ayrıca dünya 1980’li yıllardan bugüne çok değişti. Bu değişiklikler anayasa metnine yansıtılmaya çalışılsa da bu anayasamızın metinsel bütünlüğünü yok etti.

YENİ SİVİL ANAYASA EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZ

Yeni, sivil, kapsayıcı ve çağın gerekliliklerine tam uyumlu bir anayasayı Türkiye’ye kazandırmak, ulaşmayı arzu ettiğimiz en önemli hedeflerimizden biri. Meclis’te yeni anayasa çalışmalarına birkaç defa başladık ancak muhalefetin engellemeleri, verdiği sözleri yerine getirmemesi nedeniyle hep yarım kaldı. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız, milletimizi hak ettiği sivil anayasaya kavuşturacağız."

Düzenleyen:  - GÜNDEM
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.