Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Hakkari'de olağanüstü meteorolojik olay! Yalancı güneş ortaya çıktı

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Yüksekova, Hakkari, Güneş, Yalancı Güneş, Haber

Gündem Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Hakkari Yüksekova'da optik bir atmosfer olayı olan aynı zamanda sahte güneş olarak da adlandırılan yalancı güneş ortaya çıktı. Kamışlı Köyü'nde yaşayan bir vatandaş ise yalancı güneş olayını cep telefonu kamerası ile görüntüledi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ‘yalancı güneş’ olarak bilinen ve havadaki küçük buz kristalleri üzerine ışığın yansımasıyla oluşan meteorolojik olay görüntülendi.

"YANSIMA GİBİ BİR GÜNEŞ DAHA GÖRDÜM"

Yüksekova ilçesine bağlı Kamışlı köyünde yaşayan Hamza Akkurt isimli vatanda, Cilo Dağı istikametinde oluşan ‘yalancı güneş’ olayını görüntüledi. İlk kez böyle bir durumla karşılaştığını belirten Hamza Akkurt, “Akşam saatlerine doğru güneşe baktığımda hemen sağ tarafında yansımasıymış gibi bir güneş daha gördüm. O anları cep telefonumla görüntüledim” dedi.

Hakkari'de olağanüstü meteorolojik olay! Yalancı güneş ortaya çıktı

OPTİK BİR ATMOSFER OLAYI

Yalancı güneş, sahte güneş olarak da adlandırılan optik bir atmosfer olayıdır. Güneş'in 22 derece sağında ve solunda ve güneş ile aynı yükseklikte, güneş kadar parlak ve renkli noktalardır. Bu olay gerçekleştiğinde havada 3 tane güneş varmış gibi görünmektedir. Oluşumunda ışık kırılması etkilidir. ‘Parheli’ olarak da adlandırılan ve nadir rastlanan görüntü, güneş etrafında 360 derecelik dairesel gökkuşağı oluşmasıyla meydana geliyor.

Güneşin her iki yanında, yaklaşık 22 derece uzaklıkta ve güneşle aynı yükseklikte parlak noktalar hâlinde beliriyor. Atmosferde asılı halde bulunan küçük buz kristalleri üzerine ışığın yansımasıyla sanki gökyüzünde 3 güneş varmış gibi bir izlenime yol açıyor.

Düzenleyen:  - Gündem
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sezer 7 Aralık 2023 11:45

Uzaktan gökkuşağını andırıyor güneş ışınları

Güven 7 Aralık 2023 11:44

Görsel olarak çok güzel bir manzara