Allahın rahmetinden mahrûm kalanlar!..

A -
A +

Resûlullah aleyhisselâm, sıla-i rahimin, kişiyi Allahü tealanın rahmetine yaklaştırdığını ve Cehennemden uzaklaştırdığını beyân buyurmaktadır.

 

 

 

 

 

Böyle mübarek günleri fırsat bilelim ve sıla-i rahim, yani akraba, dost ziyaretlerini ihmal etmeyelim. Unutmayalım ki, salih akraba ziyaretlerinin dünya ve ahiret için nice faydaları vardır...

 

Resûlullah aleyhisselâm, sıla-i rahimin, kişiyi Allahın rahmetine yaklaştırdığını ve Cehennemden uzaklaştırdığını beyân buyurmaktadır. Peygamber efendimiz bir gün buyurdu ki:

 

"Sıla-i rahim kadar, sevâbı çabuk verilen bir iyilik daha yoktur. Zulmetmek ve sıla-i rahimi terk etmek öyle birer günâhtır ki, Allah onları işleyenleri hemen bu dünyâda cezâlandırır. Ayrıca âhiret için de azâp hazırlar. Allah tarafından cezâları hemen verilmeye onlardan daha lâyık yoktur."

 

Bir gün Peygamberimize "sallallahü aleyhi ve sellem" bir adam gelerek sordu:

 

- Yâ Resûlallah, benim akrabâlarım, yakınlarım var. Ben onları ziyâret ediyorum, fakat onlar bana zulmediyorlar. Ben onlara iyilik ediyorum, onlar bana kötülük ediyorlar. Ben de onlara aynen mukâbele edeyim mi?

 

Peygamberimiz buyurdu ki:

 

- Hayır! O takdirde aranızda fark kalmaz. Zirâ sen böyle davrandığın müddetçe Allahın yardımı senden aslâ kesilmez.

 

          ***

 

Bir bedevi, Peygamber efendimize geldi ve devesinin yularını tutarak;

 

- Yâ Resûlallah, beni Cennete yaklaştırıp Cehennemden uzaklaştıracak şeyi söyler misin? dedi.

 

Resûl aleyhisselâm ona şu cevâbı verdi:

 

- Seni Cennete yaklaştırıp Cehennemden uzaklaştıracak şeyler; yalnız Allaha ibâdet etmen, ona, hiçbir şeyi eş, ortak koşmaman, namaz kılman, zekât vermen ve sıla-i rahim yapman, yani dost, ahbâb, akrabâ ziyâretlerinde bulunman, onlarla bağlarını koparmaman.

 

          ***

 

Bir Arefe akşamı, Resûlullah efendimiz eshâbı ile sohbet ederken şöyle buyurdu:

 

- Akrabâsından herhangi biriyle dargın olarak akşam eden, benim sohbetimde oturmasın, kalksın!

 

Arka taraflarda oturmakta olan birisi kalkıp gitti. Kısa bir müddet sonra geri geldi ve tekrar oturdu. Resûlullah efendimiz, kendisine nereye gidip geldiğini sorunca o kimse şöyle cevap verdi:

 

- Ey Allahın Resûlü, bir teyzem vardı. Benim ile konuşmazdı. Söylediklerinizi duyunca hemen kalkıp ona gittim.

 

Bunun üzerine Peygamber efendimiz şöyle buyurdu:

 

- İyi yaptın. Haberiniz olsun, aralarında akrabâsıyla dargın kişiler bulunan bir topluluğa Allahın rahmeti inmez.

 

Bu hadise, akrabâ ile bağları koparmanın büyük bir günâh olduğuna delâlet eder. Zîrâ böyle bir durum, hem akrabâ ile bağlarını koparmış durumda olan kişinin, hem de beraberindekilerin Allahın rahmetinden mahrûm kalmalarına sebep olmaktadır...

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.