İHH’nın sıkıntısı ve yalanın daniskası

A -
A +

Türkiye’nin, Mavi Marmara saldırısından bu yana öne sürdüğü üç şartı kabul ettiği için İsrail ile bir anlaşma metni imzalaması iki ülke arasında büyük bir aşk doğduğu anlamına mı gelir?

Bu anlaşma imzalanır imzalanmaz İsrail ordusunun Gazze’ye bir saldırı düzenlemesi ya da polisin bir Filistinliyi çocuk, kadın-erkek, yaşlı demeden katletmesi de olasılıklar dâhilinde.

Böyle olunca da “Bak İsrail ile anlaştın da ne oldu? Adamlar neler yapıyor” demek dümbelekliğinin de manası yok. Çünkü sen, anlaşma yapmasan da Gazze ya da Filistin’de bu türden ağır vakalar hep yaşanmakta.

Mühim olan, Filistin’in yeniden inşasına, insanlarının refahına, uzun vadede halkın güven ve huzur içinde yaşayabilmelerinin yolunu açacak barış zeminine imkân hazırlayabilmekte.

Dün hem Başbakan Binali Yıldırım ve hem de İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu tarafından açıklanan Türkiye-İsrail anlaşması bu fırsatları sunuyor.

Hatırlayacaksınız, bir ay öncesinden gazetemizde yayınlamıştık Türkiye-İsrail anlaşmasının kapsamını.

https://turkiyegazetesi.com/dunya/372159.aspx

Anlaşma çocukların bile idrak edebileceği kadar açık ve net.

1-Üç kez tüm Arap dünyasını yenilgiden yenilgiye uğratan, bırakın onu, arkasındaki güçlü Yahudi lobisi ve ABD desteği sayesinde Dünya’ya kafa tutan İsrail, kurulduğu günden beri ilk kez bir devletten özür diledi.

2-İsrail, Türkiye’nin Gazze’deki insani duruma müdahalesini kabul etti. İlk gemi 10 bin ton yardımla Cuma günü yola çıkıyor bile.

3-Anlaşmayla sivil amaçlı malzeme girişleri yapılabilecek, insani yardımların iletilmesine yönelik ambargo kalkacak.

4-Gazze’deki Filistinliler için Türkiye konut ve hastaneler inşa edecek.

5-Gazze’nin acil ihtiyacı olan elektrik ve içme suyu sorunu yine Türkiye’nin girişimleriyle çözümlenecek.

6-Batı Şeria’daki sanayi bölgelerininin oluşturulmasına yönelik kapsamlı projeler hayata geçirilecek.

Bu anlaşma için karalayıcı kampanyalar düzenleyen Cemaatçisi, solcusu, kemalisti, CHP’lisi tüm Twitter sapıklarını delirten tek şey, İsrail’in Türkiye’nin bütün şartlarını kabul etmesiydi. Yoksa Gazze filan umurlarında değil bu ahlak yoksunu yaratıkların.

Derhal “İsrail dostu Erdoğan” diye bir hashtag açtılar ve karanlık mağaralarından birer birer çıktılar.

“İsrail ile dostluğumuzu bozdunuz” diye ağlaşanlar da onlardı, şimdi böylesine avantajlı bir anlaşmayı yapan hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “İsrail dostu” diyerek itibarsızlaştıracaklarını sanıyorlar.

İnsani Yardım Vakfı İHH’yı tüm bu saydıklarımızdan ayrı tutuyoruz doğal olarak ama uzun bir zamandır hangi saikle “hareket” ettiği artık meçhul hale gelen bu değerli yardım kuruluşunun imzalanan anlaşmayla ilgili yayınladığı bildiri tam bir hayal kırıklığı.

Açıklamalarında  “Madem Gazze ablukasını tanıyacaktınız, 9 vatandaşımız neden öldü?” diye sormuşlar.

Bu anlaşmayla Türkiye’nin Gazze ablukasını tanıdığını söylemek yalanın daniskasıdır. Tek kelimeyle İHH açısından skandal bir açıklamadır.

Onlara sormak istiyorum.

1-Mavi Marmara gemisi Gazze’ye yönelik ambargoyu kırmak ve insani yardımları iletebilmenin yolunu açmak için yola çıkmamış mıydı? Bu anlaşma ile insani yardımlar iletilmeyecek mi?

2-Geçmişte hiçbiri olmayan şartlar şu anda anlaşma metninde. Yukarıda da sıraladık, sadece insani yardımlar değil, Gazze’nin imarından, su ve enerji ihtiyacının çözümüne, sağlık gereksinimlerinin karşılanmasına, sanayi tesislerinin kurulabilmesine kadar her girişimin önünü açacak bu anlaşmaya neden karşı çıkıyorsunuz? Hayatlarını kaybeden insanlar da bunu amaçlamıyorlar mıydı da bunu söylüyorsunuz?

3-VE EN MÜHİM KONU... Türkiye nasıl oluyor da bu anlaşmayla ablukayı tanımış sayılıyor? Böyle bir madde mi var anlaşma metninde? Bu zırva yorumu yapabilmek için hangi “üst düzey dış politika uzmanı” na danıştınız?

Türkiye savaş mı ilan etseydi İsrail’e?

Yukarıda karanlık odakları tek tek sıraladık. Amaçları tüm ezberlerini bir kez daha bozan bu anlaşmayı küçük düşürmek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetin başarısını gölgelemek.

Çirkefliklerinin nedenini biliyoruz.

Peki, ya siz Sevgili İHH yöneticileri. Sizin muradınız nedir? Nedir epey zamandır devam eden ve bu anlaşmayla bir hayli su yüzüne çıktığı üzere, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümetle alıp vermediğiniz?

Çok samimi olarak soruyorum bunu.  Bu vakte kadar size dair öyle şeyler işittim ki. Açıkçası konduramadım. Bu açıklamanız üzerine tüy dikti. Belli ki bir yerlerde bir sıkıntı var.

Hakikaten, açıklayın da bilelim.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.