Tgrt Haber

Gençlerden Çinli sanatçıya yoğun ilgi! Ali Lei Gong ve Said Lei Bursa'da Çin minyatürü performansı sergiledi

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Gençlerden Çinli sanatçıya yoğun ilgi! Ali Lei Gong ve Said Lei Bursa'da Çin minyatürü performansı sergiledi

Kültür - Sanat Haberleri  / Anadolu Ajansı

"Çin Kaligrafisi ve Minyatür Performansı" etkinliğinde Çin İslam Minyatür Okulu kurucusu, ressam ve şair Ali Lei Gong ile oğlu Said Chuanyi Lei güzel sanatlar öğrencileriyle bir araya geldi. İsmail Erdoğan'ın moderasyonunda gerçekleşen programda, Çinli sanatçı canlı performans sergiledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen küratör İsmail Erdoğan, Gong'un Çin minyatürü sanatına İslam unsurlarını ekleyen ilk sanatçı olduğunu belirtti.

"Bu alanda Ali Lei hocadan öncesi diye bir tanımlama yapamayız. Çünkü binlerce yıllık geçmişe sahip bu sanatı İslam unsurlarıyla birleştirmede ilk o öncü oldu." diyen Erdoğan, Gong ile geçen yıl İstanbul'a yerleştikten sonra tanışmalarını anlattı.

"Kendisi Anadolu'yu, Türkiye'yi ve Türk insanını çok seven, çok yakınlık duyan bir kişi. Bu etkinlikte onun sanatından çok iyi istifade edeceğinizi düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Gençlerden Çinli sanatçıya yoğun ilgi! Ali Lei Gong ve Said Lei Bursa'da Çin minyatürü performansı sergiledi - 1. Resim

"İNSANLARIN BAŞARILI OLMASI İÇİN ÇEŞİTLİ YÖNTEMLER VAR"

Ardından sanat hayatını anlatan Gong, resim sanatına küçük yaşlarda başladığını söyleyerek, "İnsanların başarılı olmasını sağlayan çeşitli yöntemler var. Bu başarıyı sağlamak için illa üniversiteye gitmek zorunda değilsiniz. Ben mesela 4-5 yaşlarımda evimde, duvarda, sokaklarda resim çiziyordum. O zaman koşullar kötüydü ve ülkede ekonomik bunalım vardı." açıklamasında bulundu.

Gençlerden Çinli sanatçıya yoğun ilgi! Ali Lei Gong ve Said Lei Bursa'da Çin minyatürü performansı sergiledi - 2. Resim

Gong, "Geleneksel Çin resim sanatında eskiden hep usta çırak eğitimi vardı. Şu an tabii akademik olarak öğreniliyor bunlar. Ben de bu işte bir mesafe kat ettikten sonra işinde usta bir hocayla çalışmaya başladım ve kendimi ilerlettim." bilgisini paylaştı.
Sanatında ilerleyebilmek için çok bedeller ödediğini anlatan Gong, şunları kaydetti:

"Gençlik yıllarımda fabrikada çalışıyordum. O dönemdeki komünist uygulamalar gereği bir kişinin birden fazla işte çalışmasına izin verilmiyordu. Ben de sanatı hep gizli olarak yapmak durumunda kaldım. Daha sonra fabrikadan çıkabilmek için bir gece çalışma sırasında bilerek elimi makineye kaptırdım. İki parmağım ucundan kesildi. O olayın ardından zorunlu olarak fabrika işçiliğini bıraktım ve kendimi tamamen sanata adamaya başladım."

"GENÇLERİN SANATIMIZA BU KADAR MERAKLI OLDUĞUNU BEKLEMEZDİK"

Said Lei ise bugünkü etkinliğe gösterilen yoğun ilgiden memnuniyet duyduğunu belirterek, "Gençlerin sanatımıza bu kadar meraklı olduğunu beklemezdik. İkinci Zaman Sergisi'nin devamı olarak gerçekleşen atölye ve performanslar aslında sanatçıyı daha ayrıntılı bir şekilde sanatseverlere anlatıyor. Özellikle sergiye gelemeyenler için bu etkinlik canlı bir sergi gibi. Sağ olsun Bursa Belediyesi kültür ve sanata gayet önem ve değer veriyor. Böyle bir atölye, gençlere uluslararası bir vizyon sunabilir." dedi.

Gençlerden Çinli sanatçıya yoğun ilgi! Ali Lei Gong ve Said Lei Bursa'da Çin minyatürü performansı sergiledi - 3. Resim

Lei, öğrencileri sanatta yetenekli ve başarılı bulduğu değerlendirmesini yaparak, "Bazılar fırçayı çok iyi kullandı ve anlattığımız teknik ötesi yaklaşımları da uyguladı. Umarım ileride bu gençler Bursa'ya kültür ve sanat alanında daha ilhamlı, renkli katkılar sağlayacaktır." temennisinde bulundu.

Söyleşinin ardından güzel sanatlar öğrencileri, Gong'un minyatür çalışmalarından oluşan slayt gösterisini izledi. Düzenlenen atölye çalışmasında da Ali Lei Gong ve Said Chunanyi Lei, öğrencilere Çin minyatürü çizim tekniklerini uygulamalı aktardı.

Bursa'da 22 Ocak'ta açılan İkinci Zaman Sergisi'ne katkı sunmuş sanatçılarla düzenlenen söyleşi ve performans etkinlikleri, Mart ayının sonuna kadar devam edecek.

Düzenleyen:  - Kültür - Sanat
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...