Seçimin ardından Meclis'in gündemi yeni anayasa olacak

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Seçimin ardından Meclis'in gündemi yeni anayasa olacak

Politika Haberleri

TBMM'de 31 Mart sonrası gündem yeni ve sivil anayasa olacak. Yeni anayasa için Meclis Başkanı Kurtulmuş'un temaslara geçmesi bekleniyor. Meclis'te grubu olan tüm partilerden temsilcilerin yer aldığı bir çalışma grubunun kurulması da gündemde. Öte yandan muhalefetin önerileri alınırken, anayasa değişikliği hazırlıkları da göz önünde bulundurulacak.

Türkiye yerel seçimlere dikkat kesilirken sonrasında Meclis'in ana gündem maddelerinden biri yeni anayasa olacak. Dün Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, vesayetçi anlayışın bir daha devreye girememesi için önemli yapısal reformları hayata geçirdiklerini kaydetmiş "Katılımcı, demokratik, sivil, temel hak ve özgürlükleri öne alan bir anlayışla yeni bir anayasayı yapmanın mücadelesini vereceğiz" demişti.

Yeni anayasa için açıklamalar peş peşe gelirken seçim sonrası çalışmalar hızlanacak, temaslar artacak.

MUHALEFET PARTİLERİNE ZİYARET

TRT Haber'de yer alan habere göre, uzun yıllardır talep edilen yeni ve sivil anayasa, Meclis’te 28'inci dönemle beraber ana gündemlerden biri oldu. Somut adımlar atılmaya başlandı.

Yeni anayasa, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş'un siyasi partilere yaptığı nezaket ziyaretlerinde de gündeme geldi.

Kurtulmuş, ilk olarak Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle görüştü. Ardından CHP, İYİ Parti, Gelecek ve Saadet Partilerini ziyaret etti.

USUL VE ESASLAR ELE ALINDI

Toplantılarda anayasa çalışmalarında usul ve esasların belirlenmesi konusu ele alındı. Yeni ve sivil anayasa için takip edilecek yol haritası istişare edildi.
Seçim sonrasında Kurtulmuş'un yeni anayasa konulu temaslara başlaması bekleniyor.

Meclis'te grubu olan tüm partilerden temsilcilerin yer aldığı bir çalışma grubunun kurulması gündemde. Yeni ve sivil anayasa için Meclis'te geniş mutabakat sağlanması amaçlanıyor.

TÜM KESİMLERİN KATILIMI SAĞLANACAK

Muhalefetin önerileri alınırken, anayasa değişikliği hazırlıkları da göz önünde bulundurulacak.

Çift yönlü ilerleyecek çalışmalara; üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin katılımı da sağlanacak. 

Düzenleyen:  - Politika
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...