Koronavirüsün Omicron varyantına ilişkin açıklama yapan  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, söz konusu varyantın son olmayacağını ve virüsün "evrim" geçirmeye devam ettiğini bildirdi. Ghebreyesus açıklamasında, "Tıpkı önceki varyantlarda olduğu gibi Omicron insanları hastanelik ediyor ve öldürüyor. Omicron tsunami etkisi oluşturuyor, çok hızlı yayılıyor ve dünyadaki sağlık sistemleri üzerinde büyük baskı oluşturuyor" ifadesini kullandı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus

OMICRON DELTA'YA KIYASLA HAFİF SEYREDİYOR"
DSÖ direktörü Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde küresel sağlık uzmanlarıyla gerçekleştirdiği yılın ilk basın toplantısında, geçen hafta salgının başından bu yana en yüksek Kovid-19 vakasının kaydedildiğini belirtti.Omicron varyantının özellikle aşılanmış kişilerde Delta'ya kıyasla daha hafif seyrettiğini, buna rağmen "hafif" olarak sınıflandırılmayacağını dile getiren Ghebreyesus, "Tıpkı önceki varyantlarda olduğu gibi Omicron insanları hastanelik ediyor ve öldürüyor. Omicron tsunami etkisi oluşturuyor, çok hızlı yayılıyor ve dünyadaki sağlık sistemleri üzerinde büyük baskı oluşturuyor" ifadesini kullandı.

Omicron yüzünden hastanelerin aşırı kalabalık olduğuna değinen Ghebreyesus, personel yetersizliği ve yoğunluktan dolayı diğer hastalık ve yaralanmalarda "önlenebilir" ölümler gerçekleştiğine işaret etti.

Ghebreyesus, aşıların dağıtımında ve aşılara erişimde küresel eşitlik çağrısını yineledi, 109 ülkenin DSÖ'nün dünya nüfusunun yüzde 70'inin 2021 yarısına kadar tam olarak aşılama hedefini kaçıracağı kaydetti.

"AŞILARINIZI YAPTIRIN"
DSÖ'nün Covid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove de Omicron'a ilişkin sorular üzerine, mevcut tüm aşıların bu varyanta karşı etkili olduğunun altını çizdi.

Kerkhove, genel olarak aşılar sayesinde Omicron varyantının daha şiddetli geçmediğine vurgu yaptı, bir kez daha herkesi aşılarını yaptırmaya davet etti.

Omicron'un Kovid-19'un son varyantı olmayacağı uyarısı yapan Kerkhove, "Maalesef Omicron son varyant olmayacak, virüs 'evrim' geçirmeyi sürdürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Koronavirüste son durum belli oldu: Vaka sayısı artmaya devam ediyor Koronavirüste son durum belli oldu: Vaka sayısı artmaya devam ediyor Sağlık Bakanlığı 24 saatlik koronavirüs verilerini paylaştı. Buna göre; Türkiye'de son 24 saatte 418 bin 823 Covid-19 testi yapıldı, 68 bin 413 kişinin testi pozitif çıktı, 156 kişi ise hayatını kaybetti.

Omicron'da onlar da risk altında: Her 5 kişiden biri çocuk vaka Omicron'da onlar da risk altında: Her 5 kişiden biri çocuk vaka Omicron varyantında 5 kişiden birinin çocuk vaka olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gökhan Aydemir, çocukların en az bir doş aşı olması gerektiğini vurguladı, yeni koronavirüs varyantıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Koca: Omicron varyantının hızını keselim Bakan Koca: Omicron varyantının hızını keselim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından koronavirüsün Omicron varyantına karşı önemli uyarıda bulundu