İdrar yapamama şikayeti yaşayan hastadan 300 gram prostat çıktı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
İdrar yapamama şikayeti yaşayan hastadan 300 gram prostat çıktı
Isparta, Haber

Sağlık Haberleri  / Anadolu Ajansı

Isparta'da 3 yıldır idrar yapamama şikayeti yaşayan Mehmet Dereli hastaneye başvurdu. Yapılan operasyonda hastadan 300 gram prostat çıkarıldı. Sağlığına kavuşan Dereli, “Artık çok neşeliyim bana güler yüzümü kazandırdılar” dedi.

Isparta'da 3 yıldır idrar yapamama sorunu yaşayan bir kişiden ‘lazerli ameliyat’ yöntemiyle 300 gram prostat çıkarıldı. Kısa sürede taburcu olan hasta doktorlarına teşekkür etti.

Isparta’nın Gelendost ilçesinde yaşayan 76 yaşındaki emekli öğretmen Mehmet Dereli, prostat rahatsızlığı nedeniyle 3 yıldır sorun yaşadığı idrar yapamama şikayetiyle hastaneye başvurdu, daha sonra ise kendisine ‘Hulium Fiber Lazer Enüklasyon Prostat (THUFLEP)’ yönteminin uygulanması kararlaşırdı.

Ameliyata alınan Dereli'den 300 gram prostatı, yaklaşık 2 saat süren cerrahi operasyonun ardından çıkarıldı.

İdrar yapamama şikayeti yaşayan hastadan 300 gram prostat çıktı - 1. Resim

ENDER BÜYÜKLÜKTE GÖRÜLÜYOR

Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Taylan Oksay, gazetecilere, ender büyüklükte görülen bir prostatın kapalı yöntem tedavisiyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

KAPALI YÖNTEMLE AMELİYAT EDİLDİ

Eskiden yapılan ameliyatları açık yöntemle yaptıkları için tedavi sürecinin uzadığını ve ağır geçtiğini belirten Oksay, "Hastamızın 300 grama yakın büyük bir prostatı vardı. Kapalı yöntemle dün ameliyat ettik. Bugün de sağlığı yerinde yürüyüşünü yapabiliyor. Hedilikasyon dediğimiz son dönemlerde yapılan bir yöntemi uyguluyoruz" dedi.

Önceki yıllarda 80 gram üstü ameliyatların açık yapıldığına dikkati çeken Oksay, bu ameliyatlar sonrasında hastalarda bazı sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

İdrar yapamama şikayeti yaşayan hastadan 300 gram prostat çıktı - 2. Resim

“EN GEÇ İKİ GÜN İÇİNDE EVİNE YOLLUYORUZ”

Kapalı yöntemle açık yapılan ameliyatlardaki işlemlerin aynısını yapıla bildiğini belirten Oksay, "Prostatı rahatça temizleyebiliyoruz. En geç iki gün içinde sondasız bir şekilde evine yollayabiliyoruz" diye konuştu.

“BANA GÜLER YÜZÜMÜ KAZANDIRDILAR”

Hasta Mehmet Dereli ise sigara içmediği için kendini sağlıklı zannettiğini belirterek, "Sık sık idrara çıkıyordum ya da hiç çıkmıyordum. Hocam sayesinde kurtuldum. Artık çok neşeliyim bana güler yüzümü kazandırdılar." dedi.

Düzenleyen:  - Sağlık
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...