Çinli firma NATO ve 10'u aşkın ülkenin kamu kurumlarına sızdı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Çinli firma NATO ve 10'u aşkın ülkenin kamu kurumlarına sızdı

Teknoloji Haberleri  / Anadolu Ajansı

ABD merkezli Siber güvenlik firması SentinelLabs, Çin merkezli siber güvenlik firmasının NATO ve 10'u aşkın ülkenin kamu kurumlarına sızdığını açıkladı. Firmanın Hindistan, Tayland, Vietnam ve Güney Kore'nin devlet dairelerindeki verileri ele geçirdiğinden şüpheleniyor.

Çin merkezli siber güvenlik firması I-Soon'un, NATO'yu ve 10'u aşkın ülkenin kamu kurumlarını hedef aldığı öne sürüldü.

ABD merkezli Siber güvenlik firması SentinelLabs'tan yapılan açıklamaya göre, firmanın güvenlik analistleri, açık yazılım geliştirme platformu GitHub'a kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından yüklenen ve I-Soon şirketinin elinde bulundurduğu iddia edilen hassas belgeleri inceledi.

'DEVLET DAİRELERİNDEKİ VERİLER ELE GEÇİRİLDİ'

İncelemeler sonucu "Çin'de kamu kurumlarıyla ortak çalışan" I-Soon'un, aralarında NATO'nun da bulunduğu çeşitli kurum ve üniversitelerin yanı sıra, 10'u aşkın ülkenin kamu kurumlarını hedef aldığı iddia edildi.

Firmanın Hindistan, Tayland, Vietnam ve Güney Kore'deki devlet dairelerindeki verileri ele geçirdiğinden şüpheleniyor.

Söz konusu belgelerin "gerçekliğinin" kesin olarak doğrulanamadığı ifade edilirken, SantinelLabs'ın analistlerinin açıklamasında, "Sızıntı, bugüne kadar kamuya açık olarak görülen en somut ayrıntılardan bazılarını sunmakta ve Çin'in siber casusluk ekosisteminin olgunlaşan doğasını ortaya koymaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Düzenleyen:  - Teknoloji
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...