Selçuk Bayraktar'a sunacaklar... KANSUVA İHA düğmeye basılmayı bekliyor

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Hilal Bardakcı / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Selçuk Bayraktar'a sunacaklar... KANSUVA İHA düğmeye basılmayı bekliyor
Kansuva Iha, Insansız Hava Aracı

Üniversiteli gençlerin yerli imkanlarla Bilecik'te tasarladığı insansız hava aracı "KANSUVA", Avrupa Birliği Projesi kapsamındaki ön aşamayı başarıyla tamamladı. Gençlerin şimdiki hedefi, KANSUVA'yı Selçuk Bayraktar'a sunmak.

Bilecik'te gömülü sistem yazılımlarını tasarladıkları "KANSUVA" adlı insansız hava aracı (İHA) "Avrupa Birliği Projesi" kapsamında ön aşamayı başarıyla geçti. Selçuk Bayraktar'a geliştirdikleri yazılımları sunmayı hedefleyen Tornado Havacılık İnsansız Hava Aracı ekibi, Şehit Polis Tufan Kansuva'nın adını taşıyan KANSUVA İHA'yı 2022 yılında gökyüzüyle buluşmuştu.

Uzun süredir KANSUVA projesinin üzerinde duran ekip, gömülü sistem yazılımı, radar sistemleri ve uçuş irtifası sistemlerini aktif etmeyi başardı.

"DÜNYA ÇAPINDA OYUNCU OLMA YOLUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM"

Tornado Havacılık Kurucusu Yasin Yasa, KANSUVA'ya ilişkin konuşmasında, İHA'nın Avrupa Birliği ülkelerinde de arama kurtarma çalışmalarında kullanılmasını istediklerini belirtti. Yasin Yasa, Avrupa Birliği Projesi'nde yer almaktan dolayı mutlu olduklarını söylereyerek, "Bu proje, bizim için çok önemli bir kilometre taşı. Avrupa Birliği'nde insansız hava araçları alanındaki en büyük projelerden biri olan bu projede yer almamız bizim için büyük bir prestij. Bu projenin bize sağladığı deneyim ve birikim, bizi insansız hava araçları teknolojisinde dünya çapında bir oyuncu olma yolunda önemli bir adım attıracak" dedi.

kansuva iha

KANSUVA İHA ASKERİ GÖREVLERDE DE KULLANILABİLECEK 

Yasa, açıklamasının devamında ise İHA'nın kullanım alanına ilişkin de bilgi verdi:

"KANSUVA yüksek manevra kabiliyetine sahip, orta yük sınıfı bir insansız hava aracıdır. 40 kilograma kadar faydalı yük taşıyabilir ve değişkenliğine göre 4 saate kadar havada kalabilir. KANSUVA, askeri ve sivil amaçlı olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Yüksek manevra kabiliyetine sahip olması sayesinde zorlu hava koşullarında ve dar alanlarda bile güvenle uçabilmektedir. Ayrıca, uzun havada kalış süresi sayesinde, uzun mesafelerde keşif ve gözetleme görevlerini yerine getirebilmektedir.

Askeri amaçlı olarak, keşif ve gözetleme, istihbarat toplama, silahlı saldırı ve hedef imha gibi görevlerde kullanılabilir. Sivil amaçlı olarak ise, arama kurtarma, orman yangınlarıyla mücadele, tarımsal faaliyetler ve madencilik gibi alanlarda kullanılabilir."

Tornado Havacılık Kurucusu Yasin Yasa, Avrupa Birliği projesindeki hedefleri hakkında, "KANSUVA, Avrupa Birliği ülkelerinde de arama kurtarma çalışmalarında kullanmak istiyor. KANSUVA'nın, özellikle dağlık ve ormanlık alanlarda kaybolan kişilerin veya kazazedelerin bulunmasında önemli bir rol oynayabilecek. Avrupa Birliği projesinde elde ettiği başarı sayesinde, büyük bir hibe ödeneği almaya hak kazanacak. Hibe ödeneği, KANSUVA'nın geliştirilmesi ve pazarlanmasından gelir şehit aileleri için kullanılacak" şeklinde konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...