‘Karaelmas Ekspresi’ seferlerine başlıyor

Tren seferi Ankara Kalecik’ten başlayarak Çankırı-Karabük üzerinden Zonguldak’a kadar olacak. Dönüş otobüsle yapılacak. İnsanlar ilkbahar ve sonbaharda Karadeniz keyfi yaşarken bölgede turizm hareketliliği artacak.

- Güncelleme Tarihi:
‘Karaelmas Ekspresi’ seferlerine başlıyor
Yaşam|Editör: Zeliha Mangırcıoğlu

ESMA ALTIN'IN HABERİ - Pandemi ve 6 Şubat depremleri sebebiyle seferleri iki defa ertelenen ‘Karaelmas Ekspresi’ önümüzdeki bahar döneminde seyahatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Kültür ve Turizm Bakanlığında Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan başkanlığında yapılan toplantıda projenin yol haritası belirlendi. Toplantıya katılan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Orta Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevat Engin Şahin, projenin detaylarını gazetemize anlattı.

ZONGULDAK’A KADAR UZATILDI

Şahin “Zonguldak Ticaret Odası ve TÜRSAB’ın Batı Karadeniz Bölge Başkanlığı seferin Zonguldak’a kadar uzaması konusunda bir çalışma sergiledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız toplantıda trenin Safranbolu’ya değil, Zonguldak’a kadar gitmesi kararlaştırıldı. Trenin cuma günü gidip, pazar günü dönmesi, turların da gidiş kısmının trenle, dönüşünün de otobüsle yapılması planlandı. Yani sadece bir bacağında tren kullanılacak. Rotalar da buna göre düzenlenecek” dedi.

İLK SEFER NİSAN BAŞINDA

Seferlerin önümüzdeki yıl nisan ayı başı itibarıyla başlayacağı bilgisini veren Şahin, yedi haftalık bir paket için anlaşmaya varıldığını, güzergâhın Ankara Kalecik’ten başlayarak Çankırı-Karabük-Zonguldak yönünde olacağını aktardı. Özellikle kış aylarında büyük rağbet gören Doğu Ekspresi gibi bir sefer oturtmayı düşündüklerini ifade eden Şahin “Karaelmas Ekspresi ile Karadeniz Bölgesi’ne olan turizm hareketliliğini artırmayı amaçlıyoruz. Hem acenteler hem de demir yolları açısından talep var. O yüzden ilerleyen zamanlarda Doğu Ekspresi gibi rağbet göreceğini düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

KIŞIN "DOĞU EKSPRESİ" YAZIN "KARAELMAS"

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Orta Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevat Engin Şahin, tren seyahati yapmak isteyenlerin kışın Doğu Ekspresi ile Kars’a, baharda da ‘Karaelmas Ekspresi’ ile Karadeniz’e gitme imkânı bulacağını söyledi. Şahin, “Doğu Ekspresi treni bölgede kar yağdığından çok değerli. Ancak Zonguldak da ilkbahar ve sonbaharda sezonu olan bir bölge. Bu şekilde aslında birbirlerini tamamlayacaklar diyebiliriz” diye konuştu.

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...