BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

"Üç Aylar" ve Regâib Gecesi

Geçen pazartesi günü (1 Receb) "Üç Aylar" başladı. Yarın da Regâib Gecesidir... Mübârek günler, aylar ve geceler, insanlar için çok büyük kazançlara vesile olan fırsatlardır. Üç ayların ilkinin adı olan receb, "Tercib" kelimesinden gelmektedir. Bu da tazim ve hürmet manasına gelir. Allahü teâlâ, bu ayda oruç tutanların, bu aya saygı gösterenlerin günahlarını affeder, çok sevap ve üstün dereceler ihsan eder. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: "Bir kimse, Allahü teâlânın ayı olan receb ayında, bir mümin kardeşini gam ve üzüntüden kurtarırsa, Allahü teâlâ, ona Firdevs'te gözünün görebildiği kadar büyük bir köşk ihsan eder. Uyanınız, kendinize geliniz ve receb ayına hürmet ve ikram ediniz ki, Allahü teâlâ da size ikram ve ihsan etsin."
Zünnun-i Mısrî hazretleri buyurdu ki: "Receb tohum ekme, şaban sulama, ramazan ise, hasat ayıdır. Yani ekip suladığını biçip toplayacak bir aydır. Herkes ektiğini biçer. Amelinin, ibadetinin karşılığını alır. Tohum ekmeyen, hasat mevsimi gelince pişman olur."
Receb ayının ilk cuma gecesine (Regâib Gecesi) denir. Hüseyin Hilmi bin Saîd hazretleri buyurdu ki: "Regâib demek, ihsân demektir. Allahü teâlânın merhameti ve ihsânı, bu gece, her zamandan daha fazladır. Bu gecede, bu günde yapılan duâları Allahü teâlâ reddetmez. Regâib, Allahü teâlânın merhamet deryâsının açıldığı bir gün. Bu gün, bu gece duâ edip Rabbine yalvaranların bütün günahları affolur. Elimizden geldiği kadar bugün okuyacağız. Hiçbir şey bilmeyen Fatiha ve İhlas suresini okusun. Mevtâlarımıza gönderelim. Allahü teâlâ duâları kabul buyuruyor. Ama yalnız kendimize etmeyeceğiz. Bütün müminlere edeceğiz, mevtâlarımıza, babalarımıza, dedelerimize de duâ edeceğiz... Bu günler, bu geceler hürmetine, Allahü teâlâ mevtâlarımızı affeder inşallah. Kabir azâbı çok şiddetli. Bizim bir Fâtiha okumamız, dünyayı vermekten daha makbul olur onlara..."
       ***
Sevgili okuyucularımız;
Bugün, gazeteniz Türkiye 46 yaşına girdi. Rahmetli Enver Ören Ağabeyimizin çok sıkıntılar içinde kurduğu ve 45 yıldır büyük bir sadakatle takip ettiğiniz; yayın hayatında her zaman güç verdiğiniz, gazetenizin daha çok kişiye ulaşması için, sizler de çevrenize tavsiyede bulunabilirsiniz... Yakınlarınıza, sevdiklerinize ve dostlarınıza "Huzur Veren Gazete"nizin daimî okuyucusu olmanın ayrıcalığını anlatarak, onları da abone olmaya teşvik edebilirsiniz. İlginize şimdiden çok teşekkür ediyoruz. "Üç Aylar"ınız ve Regâib Kandiliniz mübarek olsun efendim...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
585857 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ahmet-demirbas/585857.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT