BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

"Rızkının bol, ömrünün uzun olmasını isteyen..."

Akraba ziyâretleri, insanın ömrünün uzamasına sebep olur. Resûlullah efendimiz buyurdu ki: "Sadece bir selâm ile de olsa, sıla-i rahim yapınız. Akrabanızı, yakınlarınızı ziyaret ediniz."

Bayramın birinci gününden itibaren arabasına atlayan veya otobüse binen, ya sahillere koşuyor ya da yayla evlerine. Televizyonlar gösteriyor, gazeteler yazıyor, tatil siteleri, tatil köyleri tıklım tıklım dolu... Tamam, dinlenelim de, Sıla-i rahim, yani akraba, dost ziyaretlerini de ihmal etmeyelim. Salih akraba ziyaretlerinin dünya ve ahiret için nice faydaları var bir bilebilsek!.. Allahü teâlâ Kur'an-ı kerimde mealen buyuruyor ki:
"Ey insanoğlu, malın ile akrabâ ve yakınlarını ziyâret et. Eğer malında cimrilik yaparak onlara bir şey götürmezsen, yâhut onlara verecek kadar bir şeyin olmazsa, o takdirde hiç değilse ayaklarınla yürüyerek onlara ziyârette bulun."
Peygamber efendimiz bir gün şöyle buyurdu:
(Sıla-i rahm [yakınlarını ziyâret] hediye ile olur. Eğer bir kimse mal ile yardım etmeye kadir değilse ziyaretine gitsin. Eğer ziyaretine gitmeye kadir olamazsa bir işini görmek suretiyle yardım etsin. Yâhut herhangi bir şekilde hatır sormakla yardım etsin. Eğer çok uzakta bulunursa mektup yazıp göndermekle yardım etsin.)
Akrabâ, dost ziyâretleri, insanın ömrünün uzamasına sebep olur. Nice insanların, üç günlük ömürleri akrabâ ziyâreti sebebiyle 30 yıl uzamıştır.
Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Rızkının bol, ömrünün uzun olmasını isteyen, sıla-i rahm etsin!)
İki kişi, Davud aleyhisselama gelip, birbirini şikâyet ettiler. Hazret-i Azrail gelip;
-Bu iki kişiden birinin eceline bir hafta kaldı. İkincisinin ömrü de, bir hafta önce bitmişti; ama ölmedi, dedi. Hazret-i Davud, hayret edip sebebini sorunca cevaben dedi ki:
-İkincisinin bir akrabası vardı. Buna dargın idi. Bu gidip onun gönlünü aldı. Bunun için Allahü teâlâ, bunun ömrünü 20 yıl uzattı...
Sıla-i rahim Arş'ta asılıdır. Gece gündüz oradan şöyle seslenir:
"Yâ Rabbî, senin rızân için sıla-i rahim yapanları kendine yakın et. Sıla-i rahimi terk edenleri kendinden uzaklaştır."
Hasan-ı Basrî hazretleri anlatır: "İnsanlar, ilmi öğrenip fakat amel etmedikleri, birbirlerini sadece lâfta sevip, fakat içlerinden düşmanlık besledikleri ve sıla-i rahimi terk ettikleri zaman, Allahın lâneti onların üzerine olur. Allah onların kulaklarını sağır, gözlerini kör eder..."
Her sene gidemesek de birkaç senede bir, yıllık izinlerimizde memleketimize uğrayıp, akrabalarımızın, baba dostlarının gönlünü alalım. Biz kârlı çıkarız...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
587194 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ahmet-demirbas/587194.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT