BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Değirmende merkebini kaçıran adam!..

Salihlerden bir zât bir cuma günü, evde un kalmayınca merkebine yüklemiş buğdayı, değirmene doğru koyulmuş yola... Ancak oraya vardığında, çuvalı indirirken merkebi kaçar!..

Cuma, müminlerin bayramıdır. Cuma günü yapılan ibadetlere iki kat sevap verilir. Bugün işlenen günahlar da iki kat yazılır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Cumartesi günleri Yahudilere, pazar günleri Nasaraya (Hristiyanlar) verildiği gibi, Cuma günü, Müslümanlara verildi. Bugün, Müslümanlara hayır, bereket, iyilik vardır.)
Cuma günü, ruhlar toplanır ve birbirleriyle tanışırlar. Kabirler ziyaret edilir. Cehennem, cuma günü çok sıcak olmaz. Âdem aleyhisselam cuma günü yaratıldı. Cuma günü, Cennetten çıkarıldı. Cennettekiler, Allahü teâlâyı Ccuma günleri göreceklerdir. Cuma günü kabir azapları durdurulur. Bazı âlimlere göre, müminin azabı artık başlamaz. Kâfirin cuma günü ve Ramazan ayı hariç, kıyamete kadar azabı devam eder. Cuma günü ölen müminler, hiç kabir azabı görmez. Kendisine Cuma namazı farz olan her Müslümanın alışverişini bırakıp namaza gitmesi farzdır. Özürsüz cumaya gitmemek haramdır... (Se'âdet-i Ebediyye)

***

Eskiden salihlerden bir mübarek zât böyle bir cuma günü, evde un kalmayınca merkebine yüklemiş buğdayı, değirmene doğru koyulmuş yola... Değirmene vardığında, çuvalı indirirken merkep kaçıyor. Merkebi aramaya çıksa, Cuma namazı kaçacak. Kendi kendine "Sen nereye gidersen git, ben Rabbimin emrinden çıkmam, doğru Cuma namazına gidiyorum" diyor... Vakit giriyor ve huşû içinde ibadetini yapıyor... Cumadan sonra bakıyor, merkep hâlâ yok...  "Ben şimdilik eve gidip biraz dinleneyim, sonra çaresine bakarız" diye düşünüyor...

Eve yaklaşınca, ahırdan merkep sesi geliyor. "Hanım, bu merkebin burada işi ne?" diyor. O da, "Efendi, bugün ödüm patladı, az kalsın ölüyordum" diyor: "Bir aslan merkebi önüne katmış, bir o tarafa, bir bu tarafa, derken ahıra kadar getirdi. Ben de korkudan odanın bir köşesine saklandım. Pencereden baktım, aslan geldiği gibi gitti."

Adamcağız;

"Hanım, bu bizim merkep değil mi?" diye soruyor. Hanım da "Evet bizim merkep" diye cevap veriyor. Adam şaşırıp kalıyor... Hanımı bu arada "Bey, senin karnın açtır. Taze un geldi, ekmek yaptım" deyince adam hayretle "Hanım, un nereden geldi?" diyor. "Sorma bey! Komşumuz değirmene gitmiş, kendi unu yerine bizim unu getirmiş, yanlışlığı anlayınca da unu bize bıraktı. Yani unumuz geldi... Sana bir haberim daha var bey! Bizim komşu bahçesini sulamış ancak kanalı açık unutmuş, bizim bahçe de sulanmış!"

Mübarek zat, hanımından bunları duyunca ellerini açmış ve şöyle dua etmiş:

"Allah'ım ben senin bir emrini yerine getirdim, sen benim üç ihtiyacımı gördün. Sana ne kadar şükretsem azdır ya Rabbi..."

Cumanız mübarek olsun efendim...

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
589214 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ahmet-demirbas/589214.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT