BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Dünyada asıl marifet âhireti kazanmaktır...

"Edebe riayet etmeyen hiç kimse, Allahü teâlâya kavuşamaz, yani veli olamaz. Din büyüklerinin yolu baştan sona edeptir."
 
Güzel sözler, petekten damla damla sızan bala benzer. Bunlar, insanın ruhuna tat verir. Din büyüklerimiz "Evliyanın sözünde Rabbânî tesir vardır" buyurmuşlardır. İşte bugün siz değerli okuyucularımıza o mübarek insanların buyurdukları altın nasihatlerden bir demet sunmak istiyoruz efendim...
* Edebe riayet etmeyen hiç kimse, Allahü teâlâya kavuşamaz, yani veli olamaz. Din büyüklerinin yolu baştan sona edeptir. Namazın sünnet ve edeplerinden birini gözetmek ve tenzihi bir mekruhtan sakınmak; zikir, fikirden (tefekkürden) üstündür.
* İlk imanımızı anamızdan, babamızdan öğrendik. Onlar ilk mürşidimizdir. Onun için ana baba hakkı çok büyüktür. Bu yüzden, din düşmanları; "İslam’ı kökünden kazımak için aile yuvasını yıkmak lazım" diyorlar.
* Size dininizi imanınızı öğreten ana babanız sizden razı olmadıkça Allahü teâlânın sevgili kulu olamazsınız. İhsana kavuşma sebebi anne baba duasıdır.
* Kalb dünya arzularından birine bağlı kaldığı ve geçici lezzetlerden birinin peşine takılıp gittiği müddetçe, ahireti nasıl sevebilir?
* İnsanın ilmi arttıkça, Allahü teâlâya sevgisi arttıkça, nefsinden soğumaya, nefret etmeye başlar. Bu hâle kavuşmak, Allahü teâlânın lütuf ve ihsanıdır. O kulunu sevdiğinin alametidir.
* Dünyada asıl marifet, çok para kazanmak değil, çok sevap kazanmaktır.
* Dertlerinizi kullara değil, Allahü teâlâya arz edin. İstisnalar hariç, dert ve belanın tamamının kendi kusur ve kabahatlerimizden dolayı olduğunu unutmayalım.
* Yumuşak ve mülayim olan kazanır.
* Çölde kalmış insanın suya hasreti gibi, herkesten dua almaya bakın. Üç kişinin duası kabul olur reddolunmaz: 1-Anne babanın. 2- Misafirin. 3- Mazlum olanların...
* Çocuklarımıza çok ihtimam göstermeli. Kur’ân-ı kerim okumalarına, Ehl-i sünnet itikadını ve ilmihal bilgilerini öğrenmelerine, Ehl-i sünnet âlimlerini tanımalarına ve sevmelerine çok ehemmiyet vermeli.
* Düşmanını tanımayan dostunu bulamaz.
* Ehl-i sünnet itikadından bir mesele öğretmek onlarca nafile hacdan daha sevaptır.
* Bir talebe, dinini öğrenmeye ve dine hizmet etmeye, Müslümanlara ve insanlara faydalı olmaya niyet ederse, bu niyetle okursa, her nefesi zikir olur.
* Tatlı dilli, güler yüzlü olun. Hiç kimseyle münakaşa etmeyin. Bölünmeyin; tefrika fitnedir, sakın düşmeyin.
* Dünyadan sonraki yolculuk çok uzundur. O uzun sefer için, yol azığı hazırlayınız!
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616721 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ahmet-demirbas/616721.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT