BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

"Böyle neşeli olmanın sebebi nedir yâ Bilâl?"

"Cenâb-ı Hak bana hidâyet nasip etti. Ben bir köleydim. Mekke'nin ileri gelenlerinden nice kimseler bu saâdete eremediler yâ Resûlallah..."
 
Hidâyet; doğru yol, hak yol, İslamiyet demektir. Zıddı dalalettir. Hakkı hak, bâtılı bâtıl olarak görüp doğru yola girmek. Dalâletten ve bâtıl yoldan uzaklaşmak, iman etmek, Müslüman olmak demektir.
Esma-i hüsnadan olan Hâdi ve Mehdi, hidâyet eden, doğru yola ileten demektir.
Bu konuda bir âyet-i kerime meali şöyledir: (Sen sevdiğine hidâyet veremezsindilediğine hidâyet veren Allah’tır.) [Kasas 56]
Bir hadis-i şerifte de meâlen şöyle buyuruldu: (Hidâyet benim elimde değildir. Saptırmak da şeytanın elinde değildir.) [İ. Adiy]
Her şeyi yaratan Allahü teâlâdır. Peki, Allahü teâlâ, Peygamber efendimizi niye gönderdi? Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Allahü teâlâ, beni âlemlere rahmet ve hidâyet için gönderdi.) [Ebu Nuaym]
Demek ki Peygamber efendimiz de, ümmeti de insanların hidâyetine sebep oluyor, hidâyeti veren ise yalnız Cenab-ı Hak’tır.
Bir kişinin Müslüman olmasına vesile olmak çok büyük sevaptır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Senin vasıtanla Allahü teâlânın bir kişiye hidâyet vermesi, senin için üzerine güneşin doğup battığı her şeyden daha hayırlıdır.) [Taberânî]
              ***
Hazret-i Ebu Bekir vasıtasıyla Müslüman olan Bilâl-i Habeşî hazretleri, Hicretten sonra, bir gün Mescid-i Nebî'de iken büyük bir neşe içinde coşuyor, yerinde duramıyor, oynuyordu. Hazret-i Ömer bu hâlini görünce sordu:
- Yâ Bilâl, bu hâlin nedir? Burasının mescid olduğunu unuttun mu?
- Benim hâlimde ne var ki? İstersen gidip hâlimi Resûlullaha arz edelim, yanlışım varsa tövbe ederim ve bir daha yapmam, dedi.
Beraberce Resûlullahın huzûruna gittiler. Hazret-i Ömer, Peygamber efendimize durumu arz etti:
- Yâ Resûlallah, Bilâl, mescidin huşûunu bozuyor. Burada neşelenip coşuyor, oynuyor.
Peygamber efendimiz Hazret-i Bilâl'e sordu:
- Yâ Bilâl, böyle neşeli olmanın sebebi nedir?
- Yâ Resûlallah, cenâb-ı Hak bana hidâyet nasip etti. Ben bir köleydim. Mekke'nin ileri gelenlerinden nice kimseler bu saâdete eremediler. Ebedî saâdetten mahrûm kaldılar. Onlara hidâyet nasip olmadı. Ben neşelenmeyeyim de kim neşelensin? Ben oynamayayım da kim oynasın?
Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki:
- Bilâl'e dokunmayın! Sevinip neşelensin...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
624624 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ahmet-demirbas/624624.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT