BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Neden isimlerinin açıklanmasını istemediler?

Dün en çok vergi verenler listesi yayınlandı. Hem Kurumlar Vergisi hem de Gelir Vergisi listesi bu sene pek sürprizler içermedi. Kurumlar Vergisi’nde lider Merkez Bankası oldu. Peşinden bankalar geliyor. Listede bana göre sürpriz olacak bir isim Mak-Yol İnşaat’tı. Mak-Yol her sene iyi vergi veriyordu ama bu sene 29. sıradan listeye girmişti. 81. sırada ise Cengiz İnşaat var. 
Gelir Vergisi listesine gelince bu sene tuhaf bir durum var. İlk 100’deki isimlerden 67’si ismini açıklamayı tercih etmedi. İlk kez ismini açıklamak istemeyenlerin sayısı bu kadar yüksek. 2019’da bu rakam 58’di. 
Gelir İdaresi Başkanlığı gelir vergisinde ilk sıradaki kişinin adı açıklanmazken, ikinci sırada 70 milyon 510 bin TL'lik vergiyle Mehmet Sinan Tara yer aldı. Listede Rahmi Koç 70 milyon 456 bin TL ile üçüncü, Erman Ilıcak 43 milyon 461 bin TL ile beşinci, Ömer Koç 36 milyon 249 milyon TL ile altıncı, Gönenç Gürkaynak 30 milyon 930 bin TL ile dokuzuncu sırada yer aldı.
Zenginin malı züğürdün çenesini yorar misali, bu sene 67 kişinin adını açıklamamasına bir gerekçe göremiyorum! Yıllardır adını saklayanlar var, bunu anlıyorum. Acaba "2020 zor geçti, millete ayıp olmasın" diye mi açıklamadılar? 
Bu arada listeye bakınca ilk 10 hariç vergi oranlarının ne kadar düşük olduğu da görülüyor. Aydın Doğan’a bile 21 milyon lira vergi tahakkuk etmiş. Yani Aydın Doğan aşağı yukarı 60 milyon civarı para kazanmış. Şirketlerinin ödediği hariç tabii...
Bu sene 67 kişi adını açıklamadıysa seneye bu sayı 80 olur. Demedi demeyin.
 

Cem Küçük'ün diğer yazısı
Covid-19’un ne olduğu hâlâ tam bilinemiyor

 

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617248 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/617248.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT