BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Havacılıkta 4’lü ittifak

Sözde müttefik konumundaki Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye aleyhinde yürütmüş olduğu süreç kimi çevrelerde endişeli bir bekleyişe dönüşürken, dünya genelindeki aklıselim devletler nezdinde destek bulamadı. Türkiye’nin samimiyetine inanan ve gerçek niyetini bilen uluslararası camia, ülkemizle olan ilişkilerinde hız kesmedi. Bu kapsamda Türkiye’nin başta ulaştırma ve lojistik olmak üzere havacılık sektörü özelindeki global ve uluslararası entegrasyon süreci, yeni iş birlikleri ve oluşturulan imkânlarla başarılı grafiğini devam ettiriyor. İçerisinde bulunduğumuz dönemde yaşanan gelişmelere bu hafta sayfamızde yer verdik.

Son dönemin yıldızı Rusya
Rusya hükûmetinin resmî savunma sanayi kuruluşu olan Rosteh’in Uluslararası İş birliği ve Bölgesel Politikalar Direktörü Viktor Kladov yaptığı açıklamada “Türkiye Uzay Ajansı” kurulması yönündeki beklentilerini dile getirerek bu alandaki iş birliği yapma niyetlerini ortaya koydu. Ayrıca Türkiye’nin bu alanda başarıyı yakalayacağını dile getiren Kladov, “Türk ortaklarımızın uzay sanayisini geliştirmeye yönelik arzusunu memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. Türkiye’nin uzay sanayisinin güçlenmesi, uzay teknolojilerinde bilimsel altyapıların ve insan kaynağının geliştirilmesi, kapasite ve yeteneklerin daha da artırılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda bu yıl içerisinde Türkiye Uzay Ajansının kurulması bekleniyor.

Venezuela’nın Türkiye dostluğu
Türkiye ile sıcak ilişkilerini yürüten Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkemize duyduğu güven ve memnuniyeti yapmış olduğu ziyaretlerde dile getirmeyi ihmal etmiyor. Yaşanan olumlu süreçte Maduro’nun maruz kaldığı suikast girişimine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kayıtsız kalmadı. Türkiye’den, saldırının kınanması ile Venezuela Devleti ve halkına geçmiş olsun dileklerinin iletilmesinin ardından; Erdoğan, dost ülke Venezuela’ya ASELSAN üretimi millî Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gönderilmesi jestini yapacak. Türkiye bu SİHA jesti ile ABD’nin baskılarına ve ekonomik saldırılarına maruz kalan ve direnen Venezuela Devleti ve halkına destek vermeyi amaçlıyor.

Endonezya ile ilişkiler güçleniyor
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ),  Endonezya Savunma ve Havacılık Endüstrisi kuruluşlarının yoğun katılımıyla 14 Ağustos 2018 tarihinde Endonezya Savunma Bakanlığının İnsansız Hava Aracı Sistemi (İHA) ihalesi başta olmak üzere çeşitli iki taraflı iş birliği fırsatlarını masaya yatırmak amacıyla başkent Jakarta’da önemli bir çalıştay düzenledi. Yapılan görüşmelerde millî İHA ANKA’nın istihbarat, gözetim, hedef tespit ve keşif kabiliyetlerinin Endonezya’nın özel gereksinimlerini sağlamakta olduğuyla birlikte iki ülke arasındaki iş birliğinin İHA sistemleri ile sınırlı olmayacağı, yerel ve küresel pazarlardaki ortak iş hedeflerinin ilerletilmesi için sürdürülebilir fırsatlar elde edileceği ve uzun vadeli karşılıklı kazandıran bir ilişkinin oluşturulacağı vurgulandı.

***

Yeni havalimanına yepyeni kontrolörler
Türkiye’nin öncü projelerinden olan İstanbul Üçüncü Havalimanı için yapılan uzman iş gücü istihdam çalışmaları hızlı bir şekilde devam ettiriyor. Havalimanının açılacağı ilk periyotta saatte 70, sonrasında 80 ve nihai olarak günde ortalama 1600 iniş-kalkış trafiğine hizmet verecek 26 yeni hava trafik kontrolörlerinin eğitim süreci Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde tamamlandı. Böylelikle İstanbul yeni havalimanı için istihdam edilen hava trafik kontrolörü sayısı 335’e ve Türkiye genelinde hizmet veren hava trafik kontrolörü sayı ise 1.502’ye yükselmiş oldu.

***

Üçüncü havalimanı yeni fırsatlar sunuyor
Geride bırakılan üniversite tercih dönemine yönelik kurulan tercih danışmanlık merkezlerinde özellikle İstanbul üçüncü havalimanında çalışma fırsatı sağlayacak bölümlere yoğun ilgi gösterildiği kaydedildi. Birçok adayın sivil hava ulaştırma işletmeciliği, sivil havacılık kabin hizmetleri ve lojistik programlarına yöneldiği gözlemlendi. Bölüm seçiminde mezuniyet sonrası istihdam imkânlarını öncelikli şekilde gözeten üniversite adayları, son yıllarda Türkiye’de ağırlığını ve popülaritesini daha da artıran, yeni havalimanları sonrasında daha revaçta bir konuma gelecek olan havacılık sektörüne yöneldi.

***

THY Teknik ve Saudia iş birliği
Türk Hava Yolları Teknik AŞ ile Suudi Arabistan Hava Yolları Saudia arasında uçak bakım anlaşması imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre Saudi’nın Türkiye’ye gerçekleştirdiği uçuşlarda ihtiyaç duyacağı bakım hizmetini THY Teknik AŞ’den alacak. İş birliği sayesinde Saudia’nın Airbus A320, A330 ve Boeing 777 tipi uçaklarına sunulacak bakım hizmetlerinde Türkiye ciddi bir gelir ve marka değeri elde edecek.

***

Katar, bayramı Türkiye’de kutladı
Katar Hava Yolları, Suriyeli yetim çocukların bakımını üstlenen en büyük sivil toplum kuruluşu olan Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Çocuk Yaşam Merkezi’nde hizmet alan 800’den fazla yetim çocuğa oyuncak dağıtarak Kurban Bayramlarını kutladı. Qatar Hava Yolları Pazarlama ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Salam Al Shawa yaptığı açıklamada “Yılın bu özel zamanını çocuklarımızın daha mutlu bir çocukluk geçirmelerine yardımcı olacak bu özel hediyeleri paylaşarak kutlamaktan mutluluk duyuyoruz’’ dedi. Qatar Hava Yolları, en genç yolcularına ilham vermek ve onları harekete geçirmek için kısa süre önce özel olarak tasarlanmış etkinlik paketleri ve yemek kutuları sunan bir kulüp faaliyeti başlatmıştı. Türkiye’deki uçuş faaliyetlerini kesintisiz devam ettiren Katar Hava Yolları; Hatay’a haftada üç sefer, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na günde üç sefer, İstanbul Atatürk Havalimanı’na haftada 10 sefer, Adana Havalimanı’na haftada üç sefer, Ankara Esenboğa Havalimanı’na günlük sefer, Antalya’ya haftada iki sefer ve Bodrum’a haftada iki sefer düzenleyerek ülkemiz ekonomisine olumlu bir girdi sağlıyor.

***

Uzmanlığın yeni adresi Antalya
Eğitim-öğretim faaliyetlerini Antalya’da sürdüren Akademi Havacılık, 14 Ağustos 2018 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Uçuş Harekât Uzmanı (Dispeçer) eğitim merkezi olarak onaylandı. Bu alanda özellikle millî hava yolu işletmelerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli uzman personel ihtiyacı ülke içerisinden temin edilmiş olacak. Kariyer hedefinde havacılık olan adaylar, Akdeniz sahillerinin güzide şehri Antalya’da akredite eğitim alma fırsatı elde edecekler.

 

 

 

 

 

 

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
603764 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/erdal-dursun/603764.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT