BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Türk-Alman Üniversitesi, FETÖ, YÖK ve ayakta uyuyanlar

Geçen yıl temmuz ayında “Üniversiteler pırıl pırıl mı oldu? FETÖ filan kalmadı mı?” başlıklı yazımda sormuştum...
Önceki gün Türk-Alman Üniversitesi ile ilgili Türkiye’de kimsenin kendisini güvende hissetmemesine neden olacak belgeler elime ulaştı. Bu belgeleri gönderen kişiyle randevulaşıp görüştükten sonra YÖK konusundaki kanaatim iyice pekişti. Kaynağım, 5 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de ODTÜ tarafından her yıl açıklanan URAP bilimsel performans sıralaması verilerinde sondan üçüncü (163. Sırada) olan Türk-Alman Üniversitesi’nin fotoğrafını değil bakın, âdeta röntgenini çekmiş.
Size daha da çarpıcı olanı söyleyeyim.
Bu belgelerin kaynağı olan kişi, her şeyi; yani tüm belgeleri, bağlantıları, ilişkileri, referans verilen yayın organlarını içeren dosyaları CİMER’e de göndermiş.  Tabii kimlik bilgilerinin gizli kalması şartıyla. Çünkü CİMER başvuruları, bir buton var ve siz onu tıkladığınızda sizinle ilgili kimlik bilgilerini şikâyetçi olunan kişilere ya da kurumlara iletmiyor.
Peki CİMER’deki “görevli” ne yapmış dersiniz? Bu kişinin tüm kimlik bilgilerini ilgili kuruma ve dosyalarda adları geçen kişilere iletmiş. Şimdi şikâyetçi olan ve devlete bilgi ileten kişi, hakkında açılan onlarca dava ile boğuşuyor.
Sonra da kurumlara güvenmemiz isteniyor.
Gelelim Türk-Alman Üniversitesi’ne.
Malum, Türkiye’de en geç kurulan yabancı üniversite. ABD ve Fransa’dan sonra Almanya nihayet çok istediği üniversite hayalini 10 yıl önce gerçekleştirdi. Angela Merkel ile Tayyip Erdoğan bu üniversitenin kuruluşunu çok destekledi.
 
İLK İKİ REKTÖR KADROLAŞMAYA İZİN VERMEYİNCE…
 
İlk kurucu rektör adayı olarak dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e  Prof. Dr. İzzet Özgenç’in adı gönderildi. Ama hakkında medyada olumsuz bir kampanya yürütüldü ve istifa etti. Onun ardından Almanya’da akademisyenlik yapan Matematikçi Prof. Dr. Ziya Şanal rektör olarak atandı.
Alman tarafı ise Alman Konsorsiyumu’nun başına  Alman Meclis Başkanı Prof. Dr. Rita Süsmuth’u, Koordinatör olarak Prof. Dr. İzzet Furgaç’ı getirdi. Türk-Alman Üniversitesi Destekleme Vakfı’nın başına da Türk işadamı TÜSİAD üyesi Emre Can’ı görevlendirdi.
Ama Rektör Ziya Şanal da olmamıştı. Çünkü kadrolaşma konusunda problem çıkarıyordu. Onun aleyhinde de kampanyalar yürüttüler. Hatta Alman tarafının Türk Dışişlerine bu konuda “gizli bir nota” bile verdiği söylendi. Bu kampanyayı Emre Can ile İzzet Furgaç yürütmüşlerdi.
Kadrolaşma için perde arkasındaki isimler onlardı.
Sonunda istedikleri oldu ve Rektör Vekili Prof. Dr. Halil Akkanat Rektör olarak seçildi.
Sonrası adım adım yaşanmaya başladı.
 
İLBER ORTAYLI: “ORAYI FETÖ’CÜLER DOLDURDU”
 
Şimdi üç yıl öncesine; 1 Mart 2018 tarihine gelelim.
Vergi Müfettişleri Derneği tarafından 29. Vergi Haftası dolayısıyla Ankara’da “Osmanlı Vergi Sistemi” konulu bir konferans vardır. Konuşmacı ise Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’dır.
Konu nasıl olduysa Türk-Alman Üniversitesi’nin kuruluş tartışmalarına gelmiştir konferansta. İlber Ortaylı’nın orada söyledikleri ise salona bomba gibi düşmüştür:
“Sayın Cumhurbaşkanı’na yanlış bilgi veriliyor. O mekttebin gecikme nedeni Merkel’in ilgi göstermemesi değil. Orayı FETÖ’cüler ele geçirmiş. Almanya’da FETÖ’cü çok profesör var”(1)
Ortaylı’nın dedikleri boşuna değildir. Derin değil, satıhta bir araştırma yapıldığında Türk-Alman Üniversitesi’nde hayatın olağan akışına pek uymayan kadrolar ya da dikkat çeken ilişki ağlarının varlığı görülmektedir.
Türk-Alman Üniversitesi âdeta gözlerden saklanmış, kaçırılmıştır. Amaç kadrolaşmak, iyice yerleşmektir belli ki.
 
DIE WELT GAZETESİ: TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ FETÖ’CÜLER
 
Nitekim bu durum Alman basınına bile yansımıştır. Die Welt gazetesinden Thomas Witzhum 1 Kasım 2016 tarihinde(2) 15 Temmuz 2016 darbesinden sonra 6 öğretim görevlisinin üniversiteden uzaklaştırıldığını yazmıştır.
Kimdi bunlar bilemiyoruz. Ama atılan kişilerin iddialara göre daha ziyade asistan kadrosunda ve Bank Asya’da Fetullah Gülen’in talimatı ile hesap açtıran akademisyenler olduğu ifade edilmekteydi.
Peki kimler vardır bu Üniversitede?
Misal 15 Temmuz darbe girişiminin en önemli sanıklarından olan ve yargılamalar sonucu 141 yıl ceza alan general Mehmet Dişli’nin kızı Süheyla Ahsen Türkmen. Kendisini Üniversite’nin Hukuk Fakültesi’nde Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalında asistanı(3) olarak görmekteyiz. Bu görevi esnasında FETÖ’den yargılanan babası Mehmet Dişli’nin avukatlığını da yaptı.
 
ÜNİVERSİTE’DE FETÖ ARAŞTIRMA KOMİSYONU VE BAŞINA GELEN KİŞİ
 
İddialara göre Die Welt’te bu yazı yayınlandıktan ve söylentiler ayyuka çıktıktan sonra Türk-Alman Üniversitesi’nde bir “FETÖ Araştırma Komisyonu” oluşturuldu. Başına da Rektör Vekili ve aynı zamanda Hukuk Fakültesi dekanı Prof. Dr. Murat Atalı getirildi.
Prof. Dr. Murat Atalı kimdir?
Önce hatırlayalım.
FETÖ, 15 Temmuz darbesinden önce MHP’yi ele geçirmek istiyordu. Bunun için MHP içinde Meral Akşener ve arkadaşlarının başını çektiği bir operasyon başlatılmıştı. MHP Lideri Devlet Bahçeli imza toplayıp kongreye giden parti içi muhalefetin bu operasyonunu engellemeye çalışıyordu ama sonradan FETÖ’cü oldukları ortaya çıkan hâkimler itirazlarını peş peşe reddediyorlardı. Bu hâkimlerin kararlarına “bilirkişi raporları” da zemin oluşturuyordu.
İki MHP’li muhalif delege; Şefik Çirkin ve Serhat Tabanca, mahkeme süreci için uzman görüşü olarak Prof. Dr. Tekin Memiş ve Prof. Dr. Murat Atalı’dan görüş almıştı. Bu konuda 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sadece 2 gün önce 13 Temmuz 2016 tarihinde basında ʺMHP’li muhaliflere paralel destek. MHP’nin korsan kurultayını ‘PARALEL AKADEMİSYEN’ savunduʺ başlıklı haberler(4) çıktı.
Prof. Dr. Tekin Memiş, FETÖ’cü darbe girişiminden sonra 8 Eylül 2016’da gözaltına alındı.(5) İşte, Memiş ile aynı mütalaaya imza atıp Korsan Kurultay’ı “hukuki” bulan Prof. Dr. Murat Atalı da, iddia odur ki Türk-Alman Üniversitesi, FETÖ Araştırma Komisyonu’na getirildi.
Belki de burada şu sorunun cevabını bulmak daha ilginç olabilir:
Türk-Alman Üniversitesi’nde Medeni Usul ve İcra-İflas Hukuku Anabilim Dalı’na açılan bir kadro ile istihdam edilen Muhammet Şamil Memiş’in kim olduğu. Acaba Prof. Dr. Tekin Memiş ile nasıl bir yakınlığı var?
 
MURAT ATALI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ BOŞ KADROSUNA YATAY GEÇİŞ YAPIYOR
 
Neyse. Prof. Dr. Murat Atalı daha sonra boşalan bir kadro nedeniyle İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçti. Yerine geldiği kadro aslında KHK ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden uzaklaştırılan Prof. Dr. Abdurrahim Karslı’nın kadrosuydu. Yabancıya gitmedi sayılır kadro.
Prof. Dr. Abdurrahim Karslı 2017 yılının ekim ayında KRT televizyonunda Çağlar Cilara’nın konuğu olmuş ve oldukça ilginç açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalar Oda tv’de ʺİstanbul Üniversitesi'ni karıştıracak açıklamaKHK ile üniversiteden ihraç edilen Prof. Dr. Karslı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin en tepesinde bulunan FETÖ'cünün kim olduğunu açıkladıʺ başlığıyla haberleştirildi.(6)
Fakültenin en tepesindeki isim Dekan Prof. Dr. Abuzer Kendigelen’den başkası değildi. Prof. Dr. Murat Atalı da işte bu işaret edilen Dekan; Prof. Dr. Abuzer Kendigelen’in dekanlığı döneminde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne intisap etti.
Şimdi buradan hareket ederek çok ama çok ilginç tesadüflere doğru yol alabilmek mümkün olabiliyor.
Başlayalım:
TESADÜF-1
Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat ile kısa bir süre önceye kadar İstanbul Üniversitesi Dekanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Abuzer Kendigelen pek çok yerde birlikte yer almaktalar.
İddialara göre bu birlikteliklerin en önemli olanı, FETÖ’nün kozmik hukuk bürosu olarak adı geçen ve darbe sonrası hemen kapatılan, sahiplerinin de yurt dışına kaçtığı Yüksel-Karkın-Küçük Hukuk Bürosu’nun hem sahiplerini çok iyi tanıdıkları, hem de bu büronun hukuki mütalaalar alanında en önemli danışmanları olduğudur. İnternette basit bir aramada bile Prof. Dr. Abuzer Kendigelen’in bu hukuk bürosunun pek çok seminerinde moderatör olduğu görülecektir. Bu “Hukuk Bürosu”nunu çok iyi hatırlayacaksınız.
Hani, düzmece Halkbank Davası’nın FETÖ tarafından fonlanan New York Bölge Yargıcı Richard Berman’ı davadan çok önce Türkiye’ye getirip sempozyumlarda konuşturmuşlar ve ağırlamışlardı.
TESADÜF-2
Prof. Dr. Murat Atalı, Prof. Dr. Halil Akkanat ve Prof. Dr. Abuzer Kendigelen ile ilgili ortak bir payda ise bu isimlerin üçünün de Türk-Alman Üniversitesi’ni Destekleme Vakfı’nın Mütevelli Heyeti ya da Yönetim Kurulu’nda bir arada yer almalarıdır. Türk-Alman Üniversitesi’ni Destekleme Vakfı’nın Türk tarafının Başkanı ise Doç. Dr. Nejat Aday’dır. Aynı zamanda Aday Avukatlık Bürosu’nun da sahibi olan Doç. Dr. Nejat Aday hakkında ise geçmişine yönelik şu ünlü JET-PA kaynaklı oldukça ağır iddialar bulunmakta.
TESADÜF-3
Bu arada yine İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesinde Prof. Dr. Abuzer Kendigelen’in âdeta sağ kolu olarak bilinen Yrd. Doç. Dr. Alihan AydınFETÖ’nün İstanbul Üniversitesi’ndeki yapılanmasının içinde yer aldığı iddiası ile ilk KHK ile görevinden alındı. Aynı dalgada KHK ile atılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı olan Doç. Dr. Fatih Gürsul ile Yrd. Doç. Dr. Alihan Aydın’ın davası İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gürsul 10 yıl hapis cezası aldı ama Alihan Aydın kontrollü serbest bırakıldı.
TESADÜF-4
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen’in döneminde Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat’ın kızı Elif Beyza Akkanat Öztürk ve damadı Yasir Talha Öztürk, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne asistan olarak girdiler. Aslında açılan sınavları iki defa girmelerine rağmen kazanamadılar ama çözüm bulundu. Karşılaştırmalı Hukuk Anabilim Dalı oluşturuldu ve buraya sokuldu.
TESADÜF-5
Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri ile ilgili ilginç bir tesadüf ise 2006 yılında yaşandı.
FETÖ’cü olduğu suçlaması yüzünden yurt dışına kaçan Ayhan Bermek, Haluk Ulusoy’a karşı Türkiye Futbol Federasyonu’nda(TFF) mücadele ediyordu. Bu arada Bermek’in Tahkim Kurulu aday listesinde(7) üç isim vardı: O zaman doçent olan Halil Akkanat, Yardımcı Doçent Ali Kemal Yıldız ve sonradan FETÖ Yargı İmamı olduğu ortaya çıkan ve Ayhan Bermek gibi yurt dışına kaçan Osman Karakuş.
Tesadüf bu ya, işte bu “Tahkim Kurulu”nda yeral alan Halil Akkanat ile Ali Kemal Yıldız’ın yolları yıllar sonra Türk-Alman Üniversitesi’nde kesişti.
TESADÜF-6
Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat’ın bir de eşi vardır; Avukat Ayşe Güdücü Akkanat. Onun adını da kamuoyu 25 Kasım 2009 tarihinde Sevilay Yükselir’in (Yılman) yazısından öğrendi. Ayşe Akkanat, Yazar’ın anlattıklarına bakılırsa TFF Hukuk Müşaviri İhsan Helvacı tarafından sözleşmeyle “istihdam” edilmiş ve Federasyonun hukuk işleri ona aktarılmıştı. Sevilay Yükselir, Ayşe Akkanat’ın bu yolla haksız kazanç elde ettiğini belirtmekteydi.(8)
Ayşe Güdücü Akkanat İstanbul Üniversitesi’ne geçtikten sonra aynı zamanda Eskrim Federasyonu Başkanı da olan Prof. Dr. Murat Atalı tarafından bu federasyona Hukuk Kurulu üyesi olarak da alınmıştı.
Türk-Alman Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Halil Akkanat’ın eşi Av. Ayşe Güdücü Akkanat, şu anda terör örgütü suçlamasıyla tutuklu bulunan Adnan Oktar’ın 1993 yılında uyuşturucu bulundurmak suçundan yargılandığı davanın da avukatıydı. Cumhuriyet Gazetesi’nin 9 Mart 1993 tarihli sayısında yayınlanan 'Kokain yemeğe karıştırıldı’ adlı habere(9) göre Oktar’ın avukatı olan Ayşe Akkanat’ın, müvekkilini “Yemeğine kokain karıştırıldı” diye savunmuştu.
TESADÜF-7
 
MİT TIRLARI OPERASYONU HAZIRLIĞI’NDA BİR İSİM. O DA TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ’NDE
 
1 Ocak 2014… O tarih FETÖ’nün en büyük operasyonlarından biriydi. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Suriye’deki terör örgütlerine silah yardımı yaptığı algısını dünyaya yayıp, Tayyip Erdoğan’ın Uluslararası Adalet Divanı’nda bir savaş suçlusu olarak yargılanmasını sağlama amacı taşıyordu. İğrenç bir kumpastı.
Ama bu operasyondan tam 15 gün FETÖ’nün operasyonuna zemin hazırlayan yazılar yayınlandı.
15 Aralık 2013’te o malum, hepinizin tanıdığı kripto Tolga Tanış Hürriyet gazetesinde “Suriye’ye silahın belgesi” başlıklı bir yazı yayınladı. Güya TÜİK ve Birleşmiş Milletler verilerinden elde ettiği bilgilere göre Türkiye Suriye’ye 47 ton silah göndermişti.
Bu provokasyonu önce kim gördü dersiniz?
Şu anda Türk-Alman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden olan Prof. Dr. Aykut Kibritçioğlu.
İlginçtir ki Ceride-i Mülkiye adlı yayında AYNI GÜN, Tolga Tanış’ın yazısına atıfta bulunarak “Türkiye, Suriye’ye 2010-2011 yılları arasında yaptığı toplam silah ihracatından yüzde 59 daha fazlasını Haziran-Ekim 2013’te gerçekleştirdi” diye bir yazı yayınladı. Aynı gün çıkan bir yazıya defalarca atıfta bulunarak kaleme alınan bu çok kapsamlı “araştırma”yı yayınlamak için çok önceden bir hazırlık yapılmış olduğu net biçimde görülebiliyordu.
Düğmeye basılmıştı.
Hep birlikte harekete geçtiler. Zaten FETÖ 17-25 Aralık yargı darbesi de başlatılmıştı.
Aynı gün, bekliyormuşçasına CHP’li Sezgin Tanrıkulu dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na bu konuda soru yöneltti.
16 Aralık 2013 tarihinde, yani Tanış ve Kibritçioğlu’nun yazılarından üç gün sonra Sözcü gazetesi görevi devraldı ve “AKP’nin gönderdiği silahlar belgelendi” diye başlık attı.
Amaç belliydi. Erdoğan’ı yargılatmak ve ABD’nin PKK’ya verdiği, DEAŞ’a yönlendirdiği silah yardımlarını örtmek istiyorlardı.
Vallahi bu da tesadüftür başka bir şey olamaz. CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ile HDP Van Milletvekili Nazmi Gür de bu konuda TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.
Tolga Tanış bir hafta sonra; 22 Aralık 2013’te tekrar “Suriye silahları rezaleti” başlığıyla bir yazı yayınladı. Bu kez Tolga Tanış Prof. Dr. Aykut Kibritçioğlu’na atıfta bulundu.
Al gülüm ver gülüm.
Zaten FETÖ gazeteleri hiç boş durmuyor “haber üstüne haber” yayıp yayınlıyorlardı.
Kısaca MİT tırları hain operasyonu adım adım yaklaşıyordu. Nitekim 1 Ocak 2014 tarihinde olan biteni duyduk.
Evet, Türk-Alman Üniversitesi ile ilgili çok ama çok kısa bir özet bu.
Devamı da var. Hem de neler neler...
.....
(1)https://www.hurriyet.com.tr/dunya/ilber-ortayli-almanyada-fetocu-cok-profesor-var-40758521
https://www.milligazete.com.tr/haber/1510923/ilber-ortayli-cumhurbaskanina-yanlis-bilgi-veriliyor
https://t24.com.tr/haber/prof-ilber-ortayli-turk-alman-universitesinin-gecikme-nedeni-fetocu-profesorler,571172
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-ilber-ortayli-almanyada-fetocu-cok-profesor-var-936102
(2) 2 https://www.welt.de/politik/deutschland/article159198610/Tuerkisch-deutsche-Uni-geraet-ins-Visier-
Erdogans.html
(3) http://hukuk.tau.edu.tr/tr/ozel-hukuk
https://tezarsivi.com/milletlerarasi-ozel-hukukta-offshore-sirketler
(4) https://www.takvim.com.tr/guncel/2016/07/13/mhpli-muhaliflere-paralel-destek
https://www.ahaber.com.tr/gundem/2016/07/13/mhpli-muhaliflere-paralel-destek-1468384332
(5) https://www.sondakika.com/haber/haber-feto-nun-darbe-girisimine-iliskin-sorusturma-8764071/
(6) https://odatv.com/istanbul-universitesini-karistiracak-aciklama-0910171200.html
(7) https://www.internethaber.com/ayhan-bermekin-listesi-belli-oldu-1165501h.htm
(8)https://www.sabah.com.tr/yazarlar/yukselir/2009/11/25/tffnin_bagimsizligindan_suphem_var
(9) http://www.cumhuriyetarsivi.com/katalog/192/sayfa/1993/3/7/3.xhtml
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618270 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/618270.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT