BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Boş beleş gündeme teslim olma, bunları anlat

Türkiye’nin 100 yıllık tarihinde bu kadar çok hizmet, yatırım, teknolojik atılım, yerli ve millî sanayi hamlesi yapılan bir dönem olmadı. Ağır sanayiden orta ölçekli fabrikalara, kara yolu ve hızlı tren gibi demir yolu yatırımlarından tünellere, devasa barajlardan yüzlerce orta ölçekli baraj ve gölete, şehir hastanelerinden depremden zarar görmüş on binlerce insana en hızlı biçimde konut üretimine, teknolojik yatırımlardan katma değeri yüksek ilaç sanayiine, yenilenebilir enerjideki olağanüstü atılımlardan dünyanın gündemine oturan, akıl almaz boyuta varan yerli ve millî sanayi hamlesine...
Say say bitmez.
Geçtiğimiz aylarda muhalif bir siyasetçi “AK Parti döneminde Türkiye’de tek bir tane fabrika yapılmadı yahu. Yatırım yok yatırım. Üretim olmazsa istihdam olur mu?” dedi. Bu akıllara ziyan sözlere ne moderatörün ne de programdaki iktidarı destekleyen yazarın iki çift lafı oldu. Apışıp kaldılar ve aval aval baktılar. Derslerine çalışmış olsalardı son üç yılda ülkede büyük ölçekli olarak yapılmış ve faaliyete geçmiş en az 50 fabrikanın adını sayabilirlerdi.
Ama nerde?
Varsa yoksa Kılıçdaroğlu ne dedi, İmamoğlu ne yaptı kısır döngüsünde debelenip durmak ya da korunaklı ve tek sesin çıktığı televizyonlarda “yüksek siyaset” yapmak...
Adamlar iki belediye başkanının sıfır hizmetini öyle pazarladılar ki sanırsın dünyanın en başarılı belediye başkanları.
Sen ise yaptığın büyük çaplı hizmetleri anlatamıyorsun.
Kime söylüyorum?
Tabii ki önce AK Parti üst kademesine.
Çünkü açılışlarda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan onlara yetiyor. Anlattı ya, bitti gitti.
Soruyorum, AK Parti, ülkeye yaptığı hizmetlerle yatırımlar hakkında parti tabanını eğitiyor mu? Hani geçmişte bir Siyaset Okulu olan AK Parti vardı. O nerede? Seçimden seçime teşkilatı harekete geçirmekle bu iş yürür mü?
İkincisi, iktidarı destekleyen medya kuruluşlarına ve sosyal medyadaki temsilcilerine söylüyorum.
Türkiye’de her gün yüz akı yeni bir yatırım yeni bir şey oluyor. Bir tanesini al, muhabir gönder ve iki dakikalık haber yap haber bülteninde değil mi?
Ver Cumhurbaşkanı’nın demecini ve ardından iktidar tarafından bir gelişmeyi. Sonra muhalefete çakan iki haber yap usulen. Ardından da daya korona haberlerini, daya üçüncü sayfa haberlerini. Al sana haber bülteni.
Siz hiç iktidarı destekleyen televizyonların haber bültenlerinde Tosyalı Holding’in İskenderun'da hayata geçirilen 2,5 milyar dolarlık yassı çelik üretim fabrikasının bitme aşamasına geldiğini, bu fabrikada toplam 1300 işçinin istihdam edileceğini, yıllık 5 milyon tonla başlayıp kısa zamanda 10 milyon ton demir cevheri işleme kapasitesine ulaşmayı hedeflediğini ve böylece milyarlarca dolarlık çelik ithalatının buradan karşılanacağını, yani cari açığa büyük katkı sağlanacağını işittiniz mi?
Peki Lineer Metal tarafından Siirt'te 3 bin kişiye istihdam sağlayacak Çinko Izabe Tesisinin tamamlanmak üzere olduğundan haberdar mısınız?
Birkaç tanesini daha sıralayayım:
İbişler Tekstil Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 bin metrekarelik bir alanda tekstil fabrikası kurma kararı aldı. Fabrikada ilk aşamada 1.200 kişi istihdam edecek.
Yerli güneş paneli üreticisi GTC Enerji ile HSB Marine, suda yüzen Güneş Enerjisi Santrali’ni (GES) kurup görücüye çıkardılar.
TUSAŞ, T-925 Genel Maksat Helikopteri'nin ilk uçuşunu 2025’te test edecek.
Bizde yok ama ABD medyasında var. Türkiye bir amfibi saldırı gemisini, Türk donanması için operasyonel bir drone gemisine dönüştürüyor. Yani uçak gemisi gibi düşünün. Farklı olarak üzerinde İHA ve SİHA’lar olacak.
Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ tamamlanmak üzere.
2021 yılının sonuna kadar tamamlanmış olacak toplam 83 adet baraj ve gölet hizmete açılacak.
TÜBİTAK tarafından baş ve boyun kanseri tedavisinde kullanılacak ilacın üretimi başladı. İlacın kilogram değeri tam 1 milyon dolar.
Çanakkale Köprüsü 18 Mart 2022 tarihinde, yani önümüzdeki yıl hizmete açılacak.
İlk yerli ve millî helikopter motoru üretildi ve helikopter üreten TUSAŞ’a teslim edildi.
Yine TUSAŞ’tan. 300 kilogramlık bombayı 5 metrekarelik bir alanın içine başarıyla bırakan Aksungur ve ANKA 2 uçaklarından 5 adet yapıldı.
ATAK taarruz helikopterlerinden tam 62 adet üretildi ve Jandarma ile Kara Kuvvetleri komutanlığına teslim edildi. Filipinler’e satılıyor şu anda, Pakistan ile görüşmeler sürmekte.
11,5 ton ağırlığında, 5000 beygir gücündeki millî taarruz helikopteri ATAK 2’nin seri üretimi 2025’te başlayacak.
HÜRKUŞ C eğitim ve Taarruz Jeti'nin teslimatı ise 2025’te yapılacak.
Bu arada Millî Muharip Uçak ise 2025’te ilk uçuşunu yapacak.
45 milyar dolar olan enerji ithalat faturamızı 10 milyar doların altına indirecek olan yenilenebilir enerji (Rüzgâr, güneş ve jeotermal) yatırımları hızla ilerliyor. Rüzgârda kurulu güç 10 bin MW’a ulaştı.
Katar ile 5,2 milyar dolarlık yatırımla doğalgaz ve petrokimya yatırımı başladı. Bu, Türkiye’nin yıllık ithalatını 1,4 milyar dolar azaltacak.
Cezayirli enerji şirketi Adana’da 1 milyar dolarlık yatırım kararıyla petrokimya tesisi kurarak Türkiye’nin yıllık ithalatını yarım milyar dolar eksiltecek...
Yazdıklarım yapılanların ve yapılacakların inanın ki binde biri.
Rakamla 1000’de 1’i, bundan emin olabilirsiniz. Burada yazsam sayfalar yetmez.
Bir bakanın kendi kişisel hesabından yapılanları paylaşmasıyla bu işler olmuyor. 
Bıkmadan, usanmadan, sistemli biçimde bunları anlatmak gerek.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618685 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/618685.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT