BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Başkan Erdoğan çarşı-pazar meselesine el koymak zorunda

 
Ufuk Asımpınar adlı bir okuyucum var. Mail atmış dün:
"Sayın AK Parti Hükûmeti Yetkilileri, şimdi İstanbul Bahçelievler’de pazar pazarından eve geldim de, yazayım dedim: 
Ekmek 1 liraydı. Pandemide 1,5 lira yapıldı. Şimdi 2,5 lira. 
Dana kıyma 55 lira. Dana kuşbaşı 95 lira.
Kuzu pirzola 80 liraydı. Pandemi’de 110 lira yapıldı. Şimdi 150 lira.
Ayçiçek yağının 5 litresi hâlâ 70-80 lira.
Pazarda bile 10 liradan aşağı meyve yok. İncir 25, muz 20, kayısı 20, çilek 12, şeftali 12, erik 12, üzüm 10, armut 10, elma 10 lira... Salatalık 5, domates 5, biber 10 lira... Peynir 50, zeytin de 40 liradan aşağı değil. Semt pazarı fiyatları bunlar. Market fiyatları değil. Marketler zaten pandemide fırsatçılığın dibine vurdular! Ama kontrol hak getire! 
Yaz bitti ama fiyatlar hiç inmedi. Farkında mısınız?
2000 liradan aşağı kiralık ev yok. 
Elektrik, doğalgaz fiyatlarına da zam üstüne zam.
Fırsatçı İBB doğalgaz faturalarında yuvarlamaya gider, suya zam yapar. Ulaşıma hakeza. Marketler, medikal ve yangın malzemecileri fahiş fiyat artışları yaparlar.  
E ne yapacağız biz vatandaş olarak? Umurunuzda mı?.."
Okurumun dediği gibi yaz bitti ama fiyatlar inmedi.
Ama bunun bir de kışı var, öyle değil mi?
12 yıldır kapımıza gelen Rasim Usta'dan süt alırız. Mandırası yakın köyde olduğu için gidip görmüşlüğümüz var ve güveniriz. Bize verdiği sütün litresi bir buçuk yılda 4 liradan 7 liraya çıktı. Yoğurt için manda sütü önerdi akrabalar, alalım dedim. Litresi 15 liraymış. Neden? Çünkü yem fiyatları ve samandaki fiyat artışı bir türlü durdurulamıyor. Doğal olarak bu durum et fiyatlarına da yansıyor. Artık et fiyatlarının uçuşunu takip edemiyoruz.
Geçen gün ben de semt pazarlarından birine gittim. Evet, patates ve soğan ucuz. 31 Mart 2018’de bu iki sebzenin seçim sonuçlarını belirlediği dikkate alınırsa dramatik bir değişim bu. Nektarini çok severim, fiyatına baktım, 25 lira olduğunu görünce şapkam uçacaktı! Bir kilo almaya kalk zaten dört adet filan geliyor. Okurumun dediği gibi bu yaz günlerinde domates ve salatalıkların hâlâ pahalı olabilmesi, ortada BAŞKA BİR ÇALIŞMA olduğunun işareti.
Linkteki fiyatlar(*) İstanbul Hali'nin dünkü meyve toptan satış fiyatları, aşağıdaki de yalnızca domatese ait. Artık pazar ve marketteki fiyatını siz düşünün.
 
 
Peki BU YÜKSEK FİYAT ÇALIŞMASINI kimin yaptığını Cumhurbaşkanımız ve bakanlar biliyor mu?
Arkadaş ne kontrol edilemez bir mekanizmaymış, ne çözülemez bir sistemmiş bu… Bir ara okumuştum, Cumhurbaşkanımız bile soruyordu “Domates tarlada 1, çarşıda pazarda 7-8 lira. Bu ne? Arada kimler var?” diye.
O zaman sorunun muhatabı bulunup ortaya çıkarılsın.
Kimin egemenliğinde, hangi kurumsal bağlantıların arka çıkmasıyla halkın sırtına bindikçe biniyorlar. Bu pervasızlığı yapanların güvendiği dağlara eğer bizzat Cumhurbaşkanımız karlar yağdırmazsa gidişatın sonu hiç iyi değil.
Onu bırakın, marketler sebze ve meyveyi çok ucuza doğrudan üreticiden aldığı hâlde 10 liraya satıyor. Açıkça KÖTÜLÜK ve HIRSIZLIK yapıyorlar. Bu bir suç.
Yazıyorum, bir daha yazıyorum. AK Parti iktidarının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu ülkeye hizmetleri anlatmakla, yazmakla bitmez. Yurt içinden farklı bir tablo çiziyorlar muhalif duruşlarından ötürü ama yurt dışından bakıldığında Türkiye kritik eşiği atlamak üzere olan süper güç adayı bir ülke olarak tanımlanmakta. Ama ne yazık ki bu olgu mutfaktaki sıkıntıya, çarşı-pazardaki pahalılığa merhem olamamakta.
Bir ÇARPICI GERÇEK de şu:
CHP ve İyi Parti’ye oy verenlerin çoğu zaten orta ve üst gelir grubunda. Onlar bu pahalılıktan en az etkilenenler. Ama bol bol pahalılık üzerinden siyaset yapma fırsatını da kullanıyorlar. Bu partilerin alt gelir grubunda olanlar ise daha da bileniyorlar.
Asıl sıkıntı AK PARTİ TABANI. Çünkü iktidar partisinin tabanının büyük çoğunluğu ne yazık ki Türkiye’nin orta-alt gelir gruplarından oluşuyor.
Bu yüzden AK Parti Hükûmeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi tabanının dayanma sınırını daha fazla test etmemeli. 31 Mart 2018’de patates ve soğan fiyatlarıyla neler yapıldığından ders alınmamışsa, söyleyecek sözüm yok tabii.
Aylardır yazıyoruz, söylüyoruz, ta 8 Kasım 2018'de Meclis'e taşınan "Tarım Ürünlerinin Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun"u, yani Hal Yasası’nı artık çıkarın diye.
Bugün toplam yaş sebze ve meyvenin yaklaşık yüzde 40-50’si hallerden geçiyor, 50-60 milyon ton meyve-sebze el değiştiriyor.
Hal Yasası taslağına baktım. Bana göre olumlu ve olumsuz yanları var.
1-Tüm sebze-meyve üretici haline girerek takip sistemi ile takip edilecekhale girmeyen mal piyasada satılamayacak.
OLUMSUZ. 
Bu durum tekelleşmeye yol açar ve tehlikeli.
2- Hallerin en az yüzde 30’luk kısmı üretici birliklerine ayrılmak zorunda.
OLUMLU.
Yani üreticiden tüketiciye direkt satış anlamına geliyor bu ve tüketici lehine.
3- Satılamayan ürünleri üretici birlikleri satın alacak. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kurduğu Dijital Tarım Pazarı’nda (DİTAP) açılacak özel bölümde alıcılarla buluşturulacak.
OLUMLU.
Bu madde eleştiriliyor ama ben katılmıyorum. Üstelik pandemide dijital satış çok yaygınlaştı. Böyle bir uygulama aynı zamanda gıda israfının da önüne geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hatırlarsanız Türkiye'de meyve ve sebzenin yüzde 25'inin israf edildiğini, 500 milyar liralık israfın yüzde 2 azaltılması ile 10 milyar lira tasarruf edileceğini söylemişti. Çok acı bir durum bu.
4- Yine yasayla sebze ve meyve zayiatının azaltılması için soğuk zincire destek verilecek.
OLUMLU.
Ama yetmez. Bunu zorunlu tutmak gerekir.
5- Hal sayısı 175’ten 30’a indirilecek.
OLUMSUZ.
Çünkü bu hem kaosa sebep olur hem tekelleşmeye hizmet eder hem de rekabeti bitirir. Tersine artırılması gerekir.
Bir de pahalılığın panzehri olarak gösterilen tarım kredi kooperatifi marketleri var. Güzel de onlar yaygınlaşıncaya kadar atı alan Üsküdar’ı geçecek. Kaldı ki ilginçtir onlar da öyle pek ucuza satmıyor ürünlerini.
Sözün kısası bu cep, bu mutfak var ya! Herkesi yakar.
Başka çare yok.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tıpkı eski günlerinde olduğu gibi çarşı-pazar meselesine bizzat el koyup pahalılık lobisini ve mekanizmasını çökertmedikçe bu durum AK Parti’nin başına çok işler açacak.
.....
(*) İstanbul Sebze ve Meyve Hali Toptan Meyve Fiyatları.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620114 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/620114.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT