BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

"Başın düşerse dara İsa Karakaş'ı ara" yerel seçim sloganı oldu!..

Bilindiği üzere 31 Mart 2019 tarihinde yerel yönetim seçimleri yapılacak. Hâl böyle iken çok sayıda muhtar ve belediye başkan adayı slogan arayışına girdi.
Bize ulaşan çok sayıda okuyucumuz gönderdikleri fotoğraflarda gazetemiz köşesinde okuyucuların soru ve sorunlarına çözüm bulduğumuz “Başın düşerse dara İsa Karakaş'ı ara” sloganımızı çok sayıda muhtar ve belediye başkanı adayının kendilerine uyarlayarak kullanmaya başladıklarını tespit ettik.
Bu durum telif hakkı doğurmasına rağmen hiçbir aday hakkında şimdilik bir işlem yapmayacağız. Ancak bahse konu adayların seçimleri kazanması hâlinde başı dara düşüp de yardım edilmeyen bir vatandaş bile olursa sloganımızı kullanan muhtar ve başkanın yakasına yapışacağız... :)
               ***
“Ne hoş bir güzelliği vardır; hafif adımlarla, dünyadan gülümseyerek geçenlerin, kimseye kötülüğü dokunmadan yaşayanların. Onurlu bir hayatı seçenlerin…”  W. WOLF
 
 
MS hastası nasıl emekli olur?
 
"İsa Ağabey, ben 1992 doğumluyum ve 2008 Nisan'da SSK girişim var. 2010'da aktif çalışırken MS hastası teşhisi konuldu ve askere elverişli olmadığımdan gidemedim. En son inşaat sektörü işimden MS olduğum için çalıştıramayacaklarını söylediler. Ben emekli olmak istiyorum. 2700 gün primim 730 gün yurt dışı borçlanma hakkım var. Nasıl bir yol izlemeliyim?" Yunus Gök
Yunus Bey, bu şartlarla yaşlılık aylığından emekli olamazsınız. Belirtmiş olduğunuz durum malulen emeklilik için daha uygun. Zira malulen emeklilik için yaş şartı aranmamaktadır. Fakat 10 yıllık sigortalılık süresi ve toplam olarak 1800 gün malullük sigortası primi ödemiş olmak gerekmektedir. Bu şartlarınız mevcut. Bu şartlarla birlikte SGK sağlık kurulu belirtmiş olduğunuz hastalığınızdan dolayı çalışma gücünün %60'ını kaybettiğinizi tespit ederse malullük aylığına hak kazanabilirsiniz.
İzlemeniz gereken yol ise bulunduğunuz ildeki SGK’ya yazılı başvurup malulen emeklilik talebinde bulunmaktan ibarettir. Bunun üzerine SGK sizi bir hastaneye sevk edip işlemlerinizi başlatacaktır.
 
Gazetecilerin yıllık izinleri nasıl hesaplanır?
 
"İsa Bey, isim vermek istemiyoruz. Biz gazetecilerin yıllık izinleri kısaca nasıl hesaplanır? Bu konuya açıklık getirirseniz seviniriz."
Yıllık izin açısından kıyaslandığında gazeteciler diğer çalışanlara göre daha avantajlı konumda bulunmaktadır. Keza basın çalışanlarıyla ilgili Kanun'da izin hakkından feragat edilemez. Günlük belirli aralıklarla çıkan yayında (mevkutede) çalışan bir gazeteciye, en az 1 yıl çalışmış olmak şartıyla yılda 4 hafta tam ücretli izin verilmesi gerekmektedir.
Gazetecilik mesleğindeki hizmeti 10 yıldan yukarı olan bir gazeteciye ise 6 hafta ücretli izin verilir. Diğer çalışanlara göre başka bir fark gazetecinin kıdemi aynı gazetedeki hizmetine göre değil, meslekteki hizmet süresine göre hesaplanmasıdır.
 
SGK maaşımı eve gönderir mi?
 
"İsa Bey, 68 yaşında memur emeklisiyim. Bankadan maaşımı almaya mecalim yok. Acaba SGK eve teslim edebilir mi?" Kudret Altınöz
Kudret Bey, SGK’dan gelir/aylık alanların konutlarında ödeme yapılmasını talep etmeleri hâlinde, hiçbir şarta bağlı olmaksızın ödeme günlerinde, bildirecekleri ikametgâhlarında, geçerli bir kimlik belgesi ibraz edilmek ve imza karşılığı olmak şartıyla ödemeleri teslim edilmektedir. Ancak alıcının adresinde bulunamaması durumunda ödenecek gelir/aylıklar dağıtıcılar tarafından alıcı adresine en yakın PTT iş yerine teslim edilmektedir.
Ödemenin ihbar olarak bırakıldığı iş yerine aylık alanın telefon ederek ödemesinin konutuna getirilmesini istemesi durumunda ikinci defa ücretsiz olarak götürülmektedir.
İkinci defa da konutta teslim yapılamayan ödemeler 12 ay süreyle bekletilmekte ve bu sürenin sonunda SGK’ya iade edilmektedir. Sizin de SGK’dan talep etmeniz hâlinde evinize emekli maaşınızın ödenmesi mümkündür.
 
Kıdem ve ihbar tazminatlarım ne kadar?
 
"08.05.2011 tarihinden beri çalıştığım iş yeri işçi sayısını azaltacağından kıdem ve ihbarımı peşin ödeyerek ocak sonu beni işten çıkaracak. 2019 Ocak ayı maaşım brüt 3200 TL. Bana ne kadar tazminat ödemeleri gerekir?" Seyit Sorgun
Seyit Bey, toplam 2825 gününüz bulunmaktadır. Belirtmiş olduğunuz ücret üzerinden 24.767,12 TL kıdem tazminatını hak ediyorsunuz. Bundan sadece 187,98 TL damga vergisi kesintisi yapıldıktan sonra size net 24.579,14 TL kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.
56 gün ihbarınız var. Bunun için de  brüt 5.973,33 ihbar tazminatına hak kazanıyorsunuz. Bundan 896,00 TL GV, 45,34 DV kesinti yapıldıktan sonra size net 5.032,00 TL ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.
            ***
“Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! Çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir.”  Hazreti Mevlâna
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606367 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/606367.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT