BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Devlet memurları iş yeri açabilir veya şirket ortağı olabilirler mi?

Lütfi Köksal
Facebook
CEVAP: Devlet memurlarının, ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmalarını yasaklayan düzenleme, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre;
''Memurlar Türk Ticaret Kanunu'na göre (tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticaret mümessil veya ticari vekil veya kolektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç)."
(Yukarıdaki maddeye göre, devlet memurlarının, anonim şirketlere ortak olmalarını engelleyen bir hüküm mevcut değil. Nitekim Danıştay'ın kararına göre de; ''Devlet memurlarının anonim şirkette kurucu ortak olmaları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28. maddesi kapsamında sayılmaz.'' (Danıştay 1. Dairesinin, 19.06.1991 tarih ve E. 1991/77, K. 1991/105 sayılı Kararı). Başka bir anlatımla, devlet memurları, anonim şirketlere ortak olabilir.)

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

>Ahmet B.
01.01.1965 doğumluyum. 10.04.1989 tarihli Sigorta girişim var. 1986/1987 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım. 1975 gün Tarım Sigortam var. Şu anda SSK'lı olarak devam etmekteyim. Askerlik borçlanması ne kadar tutar, ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 10.04.1989 tarihinden önce olduğu için, sadece 11 ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 10.11.1988 olur ve 50 yaşınızın dolduğu 01.01.2015 tarihinde, 5.375 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

>Ali K.
15.05.1968 doğumluyum. 01.03.1990 tarihli BAĞ-KUR girişim var ve bugüne kadar devam etmekteyim. 1988/1989 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. Bu durumda hangi Kurum'dan ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: 08.03.1990 tarihli BAĞ-KUR girişiniz ve 21 yıl 6 ay hizmetiniz var. 3 yıl 6 daha prim öderseniz, 52 yaşınızda, 25 tam yıl ile 4/b kapsamında emekli olabilirsiniz. Hemen Sigorta'ya geçip, 4/a kapsamında 3,5 yıl prim öderseniz; 25 yıl, 52 yaş ve 5.525 günle Sigorta'dan emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 08.03.1990 tarihinden önce olduğu için, 4 ayını borçlanırsanız, 51 yaşınızda emekli olursunuz. İki Kurum'dan da aynı yaşta emekli oluyorsunuz. Sigorta'dan emekli olmayı tercih edebilirsiniz.

>Seher T.
01.07.1959 doğumlu bayanım. 1995 yılında BAĞ-KUR kaydım ve 15 yıl hizmetim var. Ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 56 yaşınızda, 5.400 günle BAĞ-KUR'dan Kısmi Emekli Aylığı alabilirsiniz. 5.400 gününüz dolmuş. 56 yaşınızın dolduğu 01.07.2015 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
577228 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/lutfi-koksal/577228.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT