BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Güney Türkistan’da neler oluyor?

Meryem Aybike Sinan
Facebook
Güney Türkistan neresidir?
Toplumun kahir ekseriyetinin bunu bilmediğinin farkındayım. Kuzey Afganistan topraklarının genel adının Güney Türkistan veya Afganistan Türkistan’ı olduğunun altını çizelim. Doğu Türkistan yüreğimizi yakarken, oraya bir çare bulamazken şimdi de Güney Türkistan’dan kem haberler gelmeye başladı.
Peki bu coğrafyada neler oluyor?
Gazne, Selçuklu, Harzemşah, Timur ve Babür Devletlerinin bakiyesi olan Güney Türkistan’da en son General Raşit Dostum'un önemli komutanlarından Aka Muhammed’in bir hafta önce suikasta uğrayarak hayatını kaybetmesiyle merkezî hükûmetin ve Taliban’ın ağır baskıları nedeniyle zaten çok gergin olan Türk nüfus, sokaklara çıktı.
Ünlü Afgan gazetesi PAJHWOK’a göre Aka Muhammed’i kendi özel koruması öldürdü!
Aka Muhammed, Taliban’a karşı çok ciddi mücadeleler veren başarılı bir askerdi. Bu suikasttan hemen önce de General Raşit Dostum’dan sonra Güney Afganistan’ın en güçlü ikinci adamı olan General Pirimkul, bir suikasta kurban gitti...
Bu suikastlar birbirinin peşi sıra gerçekleşirken Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmatzai’nin pek çok önemli ismi görevden alarak kendi ittifakı içerisindeki Peştunları önemli yerlere ataması Afgan Türkleri arasında çok ciddi rahatsızlık oluşturdu. Kazak, Özbek, Kırgız, Türkmen, Uygur, Afşar, Bayat ve Galcay Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Faryap şehrine atanan vali ile zaten var olan gerilim büyüdü ve bölgede olaylar patlak verdi.
Yine PAJHWOK gazetesine göre Faryap’taki gösteriler bir haftadır aralıksız devam ediyor. Bu gösterilerde Güney Türkistan bayrakları açıldı ve Türkçe sloganlar atıldı.
Özbek lider General Raşit Dostum'un bu gelişmelere binaen merkezî hükûmeti uyararak bölgede yaşayan Türklerin isteklerine kulak verilmemesi, silah doğrultulması ve güç kullanılması durumunda “Vur” emri verdiği belirtiliyor. Yine aynı gazetenin haberine göre, General Dostum’un “General” rütbesinin geri alınacağı yönünde söylentiler var.
Peki Güney Türkistan’da bundan sonra ne olacak?
Bu bölgedeki şehirlerde toplanan Afganistan Türklerinin gerek merkezî hükûmet ve gerekse Taliban tarafından yıllar yılı asimilasyona tabi tutulduğunu söylemek lazım. Bu nedenle iyice gerilen ilişkilerin bu saatten sonra rayına girebileceğini söylemek zor. Aslında Afganistan’ın bundan sonra ayakta durması ve egemenliğini koruması mümkün görülmüyor.
ABD Başkanı Biden’in eylül ayı itibarıyla ABD askerinin Afganistan’dan tamamen çekileceğini söylemesinin ardından bu coğrafyada çok hızlı gelişmeler oldu. Afgan merkezî hükûmetinin Çin ile sıkı ilişkiler içine girmesi, ülke içindeki kargaşa için bölgeye Çin askerini davet etmesi hayli ilginç ve gelecek açısından pek umut verici görünmüyor.
Taliban’ın ise ülkeden çekilip çekilmeyeceğini, Çin askerinin gelmesiyle sürecin nereye evrileceğini kestirmek güç. Çin’in ağır ağır Orta Asya’ya yerleşmekte olduğunu, Kırgızistan, Tacikistan ve Afganistan derken “Bir Yol Bir Kuşak” bahanesiyle bir örümcek ağı misali bölgeyi sarmaya başladığını ifade edelim. Çin, etki alanını hızla genişletirken Türk devletlerinin ve Pakistan’ın bu gelişmelere bigâne kalmaması, bu yeni stratejiye yönelik adımlar atması ve özellikle Kırgızistan, Tacikistan ve Afganistan özelinde bölgedeki gelişmelere dikkat kesilmesi gerektiğini belirtelim.
Güney Türkistan meselesinin dar bir bölge sorunu olmadığını hayli stratejik bir mevzi olduğunu söylemek lazım zira Türk milleti tarih yazdığı hiçbir mevzii terk etmez ve etmemelidir de.
Hasılı, Güney Türkistan’ın kaderi Doğu Türkistan’a benzemesin inşallah!
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619060 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/meryem-aybike-sinan/619060.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT