BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

ABD sanal nesnelerle İran’ı kandırmış olabilir

İran, Ukrayna uçağının düşmesine neden olan radar sistemine ABD’nin elektronik müdahale yapmış olabileceğini öne sürdü. Tuğgeneral Ali Abdollahi “Daha önce radarlarımızda ABD’nin ürettiği sanal nesneleri gördük” dedi

İran Silahlı Kuvvetler Genel Merkezi Koordinasyon İşleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Ali Abdollahi, ABD’nin radar ağına yönelik müdahalesinin Ukrayna uçağının düşmesine sebep olabileceğini belirterek “ABD, bölgede bu tip eylemleri daha önce de yaptı. Siber sistemlerimiz ABD tarafından ülkenin hava sahasında üretilen sanal nesneleri gözlemlemiş ve kaydetmişti” dedi. İran askerî televizyonu Ulusal TV’ye konuşan Abdollahi “ABD’nin radar sistemlerine yönelik eylemlerin benzeri daha önce de oldu. Böyle bir ihtimali araştırmak için bir ekip kurduk” dedi.

DELİLLER AÇIKLANACAK
Ukrayna yolcu uçağı, Kasım Süleymani suikastına misilleme olarak Irak’taki ABD hava üssüne düzinelerce füze ateşlemesinden yaklaşık dört saat sonra 8 Ocak sabahı vurulmuştu. İran ordusu cumartesi sabahı uçağın bir seyir füzesi ile karıştırıldığını duyurdu. Abdollahi, İran’ın füze saldırısının hemen ardından bir ABD füze saldırısı hakkında bir rapor geldiğini uçağı füze zannederek yerden havaya füze fırlatan operatörün komuta merkezinin mesajını almakta zorlandığını öne sürdü. Uçağın İran tarafından kasıtlı olarak düşürüldüğüne dair geç duyuru için yaygın bir eleştiri vardı. Abdollahi, bu algıyı ortadan kaldıracak soruşturmada elde edilecek delillerin mümkün olan en kısa sürede paylaşılacağını söyledi.

38 SAAT SÜRDÜ
İranlı haber ajansı Tesnim, İran’ın uçak kazasını günler sonra üstlenmesini “İRGC Havacılık ve Uzay Gücü Kolordu Komutanı ülkenin batısında bir görevdeydi. Uçağın vurulduğu ancak bir saat sonra kendisine iletildi. O da İRCG komutanına iletti” şeklindeki bir haberle okurlarına duyurdu. Tesnim, İRCG’ye dayandırdığı haberinde “Her seviyede raporlar hazırlanıyor, herkes raporun doğruluğundan emin olmalı. Doğal olarak ilk inceleme zaman alıyor. İlgili kişilerin misyonlarının kapsamı genişti ve hepsiyle konuşmak gerekliydi, bu yüzden süreç yaklaşık 38 saat sürdü” dedi.
İran Hava Kuvvetleri Koordinasyon İşleri Komutanı Tuğgeneral Mehdi Hadian kaza sonrası değerlendirmelerde bulundu. Hadian, İran halkına hava kuvvetlerinin düşmanların en son silahlarına karşı koyabilen caydırıcı gücü konusunda güvence vererek “Hava Kuvvetleri bu alanda önemli kazanımlar elde etti” dedi.

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611779 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-sagirli/611779.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT