BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Peygamber efendimizi sevenler...

Resulullah efendimizi seven bir kimsenin, Onun Eshabının hepsini de sevmesi lazımdır.
 
Sual: Peygamber efendimizi sevdiğini söyleyen bazı kimseler, Eshaptan bazılarına dil uzatıyorlar. Peygamber efendimizi seven, Onun Eshabına dil uzatabilir mi?
Cevap: Resulullah efendimizi seven bir kimsenin, Onun Eshabının hepsini de sevmesi lazımdır. Çünkü hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Eshabımı seven, beni sevdiği için sever. Onları sevmeyen kimse, beni sevmemiş olur. Onları inciten, beni incitir. Beni inciten de, Allahü teâlâyı incitmiş olur. Allahü teâlâyı inciten kimse, elbette azap görecektir.)
(Allahü teâlâ, benim ümmetimden bir kuluna iyilik yapmak isterse, onun kalbine, Eshabımın sevgisini yerleştirir. Onların hepsini canı gibi sever.)
Sual: Haram, günah işleyen bir kimseye kâfir demek ve lanet etmek, dinen uygun olur mu?
Cevap: Namaz kılan bir kimsenin, küfür olan bir şeyi, açık olarak ve zaruretsiz söyleyerek veya kullanarak, kâfir olduğu anlaşılmadıkça, başkalarına uyarak, buna kâfir demek caiz olmaz. Kâfir olarak öldüğü bilinmedikçe lanet edilmez. Kâfire dahi lanet etmek caiz değildir. Bunun için, Yezîd'e lanet etmemek daha iyidir.
Sual: Bir kimsenin Müslüman olması için yalnızca iman etmesi kâfi midir?
Cevap: İnanılacak bilgileri doğru olarak öğrenip düzelttikten sonra, her Müslümanın kendine lazım olan Helal, Haram, Farz, Vacip, Sünnet, Mendub ve Mekruh olan şeyleri, Ehl-i sünnet âlimlerinin yazdıkları fıkıh, ilmihal kitaplarından öğrenmesi ve bunlara uyması lazımdır.
Sual: Din bilgilerinin öğrenilmesinde takip edilecek yol nasıldır, herkes doğrudan Kur’ân veya hadisten öğrenebilir mi?
Cevap: Allahü teâlâ, Resulullah efendimizi, Kur'ân-ı kerimi tebliğ etmek, öğretmek için gönderdi. Eshab-ı kiram, Kur'ân-ı kerimdeki bilgileri Resulullah efendimizden öğrendiler. Din âlimleri de, Eshâb-ı kiramdan öğrendiler. Bütün Müslümanlar da, din âlimlerinden ve bunların kitaplarından öğrendiler. Hadis-i şeriflerde;
(İlim hazinedir. Anahtarı, sorup öğrenmektir.)
(İlim öğreniniz ve öğretiniz!) 
(İlim öğretmek günahlara keffarettir) buyuruldu.
Sual: Zamanımızda, bir Müslümanın her gün tövbe etmesi gerekir mi?
Cevap: Bu zamanda bir Müslümanın her gün hakiki tövbe etmesi lazımdır. Tövbe edilen günah ve küfür, muhakkak affolur. Tövbe edilmezse, dünyada ve ahirette cezasını çeker.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
627108 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/627108.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT