BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Tıpış tıpış” HDP ile ittifak/iş birliği yapacaklar

Prof. Dr. Mehmet Şahin
Facebook
 
Son günlerde Millet İttifakı’nın açık/gizli ortakları arasındaki cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları Türkiye’nin gündemini epeyce meşgul etmeye başladı. Gün geçmiyor ki Millet İttifakı’nın bileşenlerinden bir açıklama gelmesin. Sıraya girmişçesine açıklamalar yapılıyor. Toz duman içinde yürüyen/yürütülen bu tartışmaya biraz geriye çekilip bakan biri, sürecin bir kampanyaya dönüştürüldüğünü düşünebilir ki yanlış da sayılmaz.
 
Kampanya şeklinde yürütülen bu tartışmalar Millet İttifakı içinde bir ayrışmanın değil bilakis seçime kadar birlikteliği sürekli kılmanın işaretleri olarak okunmalıdır. 2019 Yerel seçimlerinde kurulan birliktelik, seçim sonrasından bugüne kadar erken seçim tartışmalarıyla sürdürüldü. Bu tartışmalarla siyasetin sıcak ortamı canlı tutuldu. Hem partiler kendi taban ve teşkilatlarını hem de ittifakı bu sayede sürdürdüler. Onlar da biliyorlardı erken seçimin olmayacağını ama seçim tartışmalarını siyasi araç olarak kullanmayı kendileri açısından faydalı buldular.
 
İki buçuk yıl böyle geçti. Zaman içinde farklı nedenlerle erken seçim tartışmalarının etkisi azalınca, Millet İttifakı’nın bileşenleri siyasi alanı meşgul etmek veya domine etmek için şimdi de cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmasını sahaya sürdüler. Bunu yaparken de kendileri açıklama yapmıyormuş, birbirlerine mesajlar vermiyormuş, gün aşırı konuşmalar yapmıyorlarmış gibi “Niye merak ediyorsunuz bizim adayımızın kim olacağını? Getirin sandığı öğrenirsiniz” tarzı açıklamalarla kendilerini sürecin aktörleri olmaktan uzak tutmaya çalışmaktadırlar. Tartışmalardan anlaşılan geri kalan süreyi de aday kim olacak tartışmalarıyla geçireceğiz.
 
İttifakı bir arada tutmak için elde Tayyip Erdoğan düşmanlığı, Cumhur İttifakı karşıtlığı ve Parlamenter Sistem argümanı yeterli olmayınca ister istemez suni tartışmalarla siyasi gündemi canlı tutmak kaçınılmaz oluyor.
 
Kendi aralarında ortak bir “İlkeler bildirgesi” yok. Ortaya çıkmış bir siyasi partiler ve seçim yasası çalışması yok. En son HDP’nin de içinde olduğu bir grup tarafından hazırlanıp cami avlusuna bıraktıkları anayasa çalışmasını saymazsak yeni bir anayasa taslağı çalışması da göremiyoruz.
 
Geriye ne kalıyor?
Mümkün olduğunca suni tartışmalarla siyasi gündemi domine etmek.
Bunda başarısız oldukları söylenemez.
 
Millet İttifakı’nın HDP sessizliği
 
Ne olursa olsun, CHP’den HDP’ye yönelik herhangi bir olumsuz açıklamanın gelmeyeceği malum. Son yıllarda bunu tecrübe ettik. Hatta zaman zaman Demirtaş ve kayyum konularında olduğu gibi “demokrasi bahanesi” ile HDP ve HDP’lileri savunduklarını gördük. Tiyatro ve ağaç dikme etkinliklerinde olduğu gibi siyasi mesajlar farklı resimlerle verildi.
 
Çok nadir olan açıklamalar dışında HDP konusunda İyi Parti’de bir sessizliğin olduğu görülmektedir. Neredeyse HDP’nin PKK terör örgütü ile ilişkisi, kayyum atanan belediyelerin faaliyetleri ve PKK’nın Suriye ve Irak’taki terör eylemleri yokmuş gibi hareket edilmekte. İçeride ve dışarıda terör örgütüne karşı uzun süredir başarılı şekilde yürütülen operasyonlar yapılmıyormuş gibi davranılmakta. Üç yıldır çocuklarını terörden kurtarmaya çalışan Diyarbakır Anneleri yanlış yapıyorlarmış gibi açıklamalar yapılmakta.
 
Bu yüzden bakmayın siz zaman zaman İyi Parti tarafından HDP konusunda gelen cılız eleştirilere. Onlar siyaseten yapılan açıklamalardır.
Böyle olmamış olsa şimdiye kadar Kılıçdaroğlu, HDP konusundaki açıklamalarından dolayı İyi Partili üst düzey bir yönetici tarafından “tekil konuşuyor” diye eleştirilmez miydi?
 
Kayyum atanan belediyelere koşan ve HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ile ağaç dikme şenliklerine katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “tekil hareket ediyor” diye yaygara kopartılmaz mıydı?
Tam tersi oldu.
İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet’e benzetildi.
 
Madem ortak hareket ediliyor; vaatler konusunda yapılan “tekil” açıklamalar rahatsızlık veriyorsa, HDP’yi destekleyici “tekil” açıklamalar da rahatsızlık vermeliydi.
 
Ama bugüne kadar bir rahatsızlık görülmedi.
Bu yüzden, Millet İttifakı’nın mevcut bileşenleri ve buraya katılma yolunda olan bazı yeni partilerden gelen HDP ile ilgili açıklamalar sizi yanıltmasın.
 
Günü geldiğinde, Kılıçdaroğlu onların HDP ile “tıpış tıpış” ittifak yapacağını bilir.
Tüm çaba;
Bunun nasıl formüle edileceği,
Millete nasıl anlatılacağı…
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620678 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/prof-dr-mehmet-sahin/620678.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT