BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

SENEYE HAZİRANDA SEÇİM VAR!..

2022 Yılının Haziran ayındayız.

2023 Yılının Haziran ayında Türkiye, sandığa gidecektir.

Artık seçim sath-ı maili yani meyilli düzleminde veya sürecindeyiz.

Yapılmasına 12 ay kalmış olan bu seçimler, eş zamanlı iki seçimdir:

Biri Cumhurbaşkanlığı seçimi.

Diğeri milletvekili seçimidir…

Eskiden Cumhurbaşkanı 7 yıl için bir defalığına, milletvekilleri ise 4 yıllığına seçilirdi. O dönemlerde Cumhurbaşkanları, umumiyetle eski askerler arasından olurdu. CB şimdi 5 yıllık bir dönem için seçilmektedir. Bu defa iki fark var. CB’yi millet doğrudan seçmektedir. Bu birinci ve inkılap çapında farktır. İkincisi ise bir kimse, en fazla iki kere CB seçilebilmektedir.

Muhalefet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu ikinci farktan dolayı 2023’te aday olmasına karşıdır. Meseleyi mahkemeye taşıyabilir. Muhalefete göre Sn. Erdoğan, anayasanın “bir kimse iki kere CB seçilebilir” hükmünü ihlal etmektedir.

Sn. Recep Tayyip Erdoğan, ilk defa 2014’te Cumhurbaşkanı oldu.

Parlamenter sistem cariydi.

Cumhurbaşkanını TBMM seçti.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi, 2017 yılında halka götürülerek milletin tasvibi alındı. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemineyse fiilen 2018’de geçildi. Sn. Erdoğan, doğrudan seçmen tarafından 5 yıllığına seçildi. 5 yıl 2023’te biteceğinden seçime tekrar iştirak edebilecektir…

Kısaca tekrarlamak gerekirse Sn. Erdoğan, 2014’te TBMM tarafından parlamenter sistem usulüyle seçilmişken, 2018’de vatandaş tarafından doğrudan seçilmiştir. 2023’te adaylardan kimin CB olacağına vatandaş karar verecektir.

18 Haziran 2023’teki genel seçimlere 27 parti iştirak edecektir. Milletvekilliği seçimleri şeklen 27 parti arasında olsa da gerçekte 9 parti çekişecektir. Bunlardan ikisi, AK Parti ve MHP’den meydana gelen Cumhur İttifakıdır. Diğeri ise 6’lı Masa veya Millet İttifakıdır. Bunlar, esas itibarıyla CHP ve gölgedeki partidir.

Saklanan parti HDP’dir. Bu parti hakkında Anayasa Mahkemesinde kapatılma dâvâsı derdesttir, görülmektedir. İhtimaller birkaçtır. Mahkeme, seçimlere kadar yargılamayı bitirebilir. Veya bitiremez. Bitiremezse bu parti seçimlere katılabilir. Seçimlere katılmaması için re’sen veya bir talep üzerine bir ara kararı verebilir mi? Bu, hukuk iç meselesidir, bir ictihadla izah edilebilir. Haziran 2023’e kadar dâvâ ikmal edilirse o zaman ya kapatılma veya Hazine yardımından mahrumiyet ve üyelerine dair kararlar verilebilir.

Cumhur İttifakı taş gibi sağlamken, Millet İttifakı’nın her an dağılması mümkündür. Dağılması veya kopmalar yaşanabilir. Bu cenah Cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu beyan edememiştir. Israrlı bir Parlamenter Sistem talebi dile getirilmiş fakat buna dair de vatandaşa hitap eden bir şey yapılamamış, 6’lı masanın sayısı netleşmemiş, toplantıları 28 Şubat gibi yadırganan tarihlerde olmuş son toplantıdan çıkan ilkelerle de yeni bir söz söylenememiştir…

Cumhur İttifakı çok da dile gelmeyen bir tarafıyla avantajlardan esaslı birine daha sahiptir. Bu ittifaktaki her iki partinin her iki genel başkanı Sn. Erdoğan ve Sn. Bahçeli liderdir. Hâlbuki CHP’de genel başkan var, fakat lider yoktur.

2023’ün son menzili 2028 Yılı Haziranında Cumhur İttifakı 10, AK Parti çeyrek asrı doldurmuş olacaktır… O gün, 2023 Büyük Türkiye hayalinin hakikat olduğu yaşanıyor olsa gerek.

Bugün, yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, yüksek döviz, işçi emeklilerinin zor hayat şartları, maaşların ayın 10’unu bulamaması gibi acı vakıalara rağmen vatandaş aklıselimi, şuuru ve millî hisleriyle hareket edip her şeyi ölçüp biçmektedir. Geçen 5 yıllık Cumhur İttifakı ve 20 yıllık AK Parti iktidarında nelerin yapıldığını, hangi büyük hizmetlerin verildiğini görmektedir. Saydığımız ve daha sayılması mümkün menfiliklerin tek başına iktidarın zaaf ve eksikliği olmadığının farkındadır.

Bir asır sonra; 2022’de âdeta yeni bir İstiklal Harbi, yeni bir Millî Mücahede yaşamakta ve çok cephede yiğitçe dövüşmekteyiz.

Kanaatimiz, kuvvetle odur ki 2023 Haziran’ında 4 Hadise yaşanacaktır:

1-Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemde ikinci kere Cumhurbaşkanı seçilecektir.

2-Cumhur İttifakı, seçimlerden güçlenerek çıkacaktır.

3-Bu netice üzerine CHP ve İYİ Parti’de kongreler toplanacak ve genel başkanlarla yollar ayrılacaktır.

4-Millet İttifakı’nın, 6’lı masanın diğer partileri içinse sonun başlangıcı olacaktır.

5-HDP’ye gelince… Bu, bir partiden ziyade ideolojik unsurdur. Her ideoloji gibi o da tükenmeye mahkûmdur. Anaysa Mahkemesinden evvel Diyarbakır Anneleri, gereğini düşünmüş ve hükmünü vermiştir.

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
627954 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/rahim-er/627954.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT