BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Doğru iman ve namazı doğru kılmak...

Salim Köklü
Facebook
İman ettikten sonra en mühim emir namazdır. Beş vakit namaz kılmak, her Müslümana farzdır. Kılmamak büyük günahtır.
 
Dünyada iyi, faydalı şeyler, kötü, zararlı şeylerle karışıktır. Saadete, rahat ve huzura kavuşmak için, hep iyi, faydalı şeyleri yapmak lazımdır. Allahü teâlâ çok merhametli olduğu için, iyi şeyleri kötülerden ayıran bir kuvvet yarattı. Bu kuvvete (Akıl) denir. Temiz ve sağlam olan akıl, bu işini çok iyi yapar. Günah işlemek, nefse uymak, aklı ve kalbi hasta yapar. İyiyi kötüden ayıramaz. Allahü teâlâ merhamet ederek, bu işi kendi yapmakta, iyi işleri, Peygamberler vâsıtası ile bildirmekte ve bunları yapmayı emretmektedir. Zararlı şeyleri de bildirip, bunları yapmayı yasak etmektedir. Bu emir ve yasaklara (Din) denir. Muhammed aleyhisselâmın bildirdiği dîne, (İslamiyet) denir. Bugün, yeryüzünde, değiştirilmemiş, bozulmamış tek din vardır. O da, İslamiyet’tir. Rahat ve huzura kavuşmak için, İslamiyet’e uymak, yani Müslüman olmak lazımdır. Müslüman olmak için de, önce kalp ile iman etmeli sonra da, İslamiyet’in emir ve yasaklarını öğrenmeli ve yapmalıdır.
İman etmek için, Kelime-i şehadet söylemek ve manasını bilmek lazımdır. Bu kelimenin manasına doğru inanmak için de, Ehl-i sünnet âlimlerinin yazdığı kitaplarında bildirdikleri gibi inanmalıdır. Doğru iman Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdikleri gibi inanmaktır. Ehl-i sünnet âlimlerinin yazdıkları, hakiki din kitaplarına tâbi olanlara yüz şehid sevabı verilecektir. Dört mezhepten herhangi birisinin âlimlerine (Ehl-i Sünnet âlimi) denir. İmanın şartları, Hakikat Kitabevi yayınlarından Türkçe (Herkese Lâzım Olan Îmân) kitabında geniş olarak anlatılmaktadır. Bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz.
Her mümin nefsini günahlardan temizlemek için,  her zaman çok (Lâ ilâhe illallah) ve kalbi kötülüklerden ve günahlardan temizlemek için (Estagfirullah) okumalıdır. İslamiyet’e uyanın duaları kabul olur.
İman ettikten sonra en mühim emir namazdır. Beş vakit namaz kılmak, her Müslümana farzdır. Kılmamak büyük günahtır. Namazı tam ve doğru olarak kılabilmek için, önce namaz bilgilerini öğrenmek lazımdır.
Namazın doğru kılınabilmesi için, namazda okunacak sûre ve duaları da ezberlemelidir. Hiç olmazsa namaz kılabilecek kadar dua ve sureyi, bunları okumasını iyi bilen, tam telâffuz eden, bir hoca efendiden veya arkadaşından öğrenmelidir.
Kur’ân-ı kerîmi doğru okumak için, Kur’ân-ı kerîm kurslarına gitmelidir. Kur’ân-ı kerîmi doğru olarak okumasını mutlaka öğrenmeli, çocuklara da öğretmelidir.
Kur’ân-ı kerîmin Latin harfleri ile yazılması mümkün değildir. Onun için aslını okumalıdır. Okuması çok kolaydır...
Allahü teâlâ hepimizi, doğru iman ettikten sonra, namazı doğru öğrenen ve kılan, hayırlı işleri yapan kullarından eylesin! Âmin...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
614294 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/614294.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT