BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Namazı doğru kılmakla şereflenen müminler...

Kur'ân-ı kerîmde mealen buyuruldu ki: "Doğru kılınan namaz, insanı çirkin ve yasak işleri işlemekten korur."
 
 
Büyük İslam âlimi İmam-ı Rabbani hazretleri, sevdiklerinden birine, aslında okuyan herkese yazdığı Mektubat kitabının 1. cilt, 85. mektubunda özetle şöyle buyuruyor:
Allahü teâlâ, sizi, beğendiği işleri yapmaya kavuştursun! İnsana önce itikadını, imanını düzeltmek lâzımdır. Bundan sonra, salih, yarar işleri yapmak lâzımdır. İbadetlerin hepsini kendinde toplayan ve insanı Allahü teâlâya en çok yaklaştıran yarar şey, namazdır. Peygamberimiz “aleyhissalâtü vesselâm”, (Namaz dinin direğidir. Namaz kılan kimse, dinini kuvvetlendirir. Namaz kılmayan, elbette dinini yıkar) buyurdu. Namazı doğru dürüst kılmakla şereflenen bir kimse, çirkin kötü şeyler yapmaktan korunmuş olur. Ankebût suresinin 45. âyetinde mealen, (Doğru kılınan namaz, insanı çirkin ve yasak işleri işlemekten korur.) buyuruldu. İnsanı kötülüklerden uzaklaştırmayan bir namaz, doğru namaz değildir. Görünüşte namazdır. Bununla beraber, doğrusunu yapıncaya kadar, görünüşü yapmayı elden bırakmamalıdır. Büyüklerimiz “rahmetullahi aleyhim ecmain”, (Bir şeyin hepsi yapılamazsa, hepsini de elden kaçırmamalıdır) buyurdu. Sonsuz ihsan sahibi olan Rabbimiz, görünüşü hakikat olarak kabul edebilir...
Namazları cemaat ile ve huşû ve hudû yani tevazu ve kalb huzuru ile ve şartlarına uygun olarak kılmalıdır. İnsanı dünyada ve ahirette felâketlerden, sıkıntılardan kurtaracak ancak namazdır. Tehlike, korku bulunan yerde yapılan ibadetin kıymeti kat kat daha çok olur. Düşman saldırdığı zaman, askerin ufak bir iş görmesi, pek çok kıymetli olur. Gençlerin ibadet etmeleri de bunun için daha kıymetlidir. Çünkü, nefislerinin kötü isteklerini kırmakta ve ibadet etmek istememesine karşı gelmektedirler. Peygamberimiz “aleyhi ve alâ âlihissalevâtü vettehıyyât” bir hadis-i şerifte, (Fitnenin, fesadın çoğaldığı zamanda ibadet etmek, hicret ederek benim yanıma gelmek gibidir) buyurdu.
Görülüyor ki, zorluklar ve meşakkatler ibadetlerin şerefini arttırmakta, sevabı kat kat çoğalmaktadır.
Aman, aman! Kötü arkadaşlardan kaçınız! İnsanın dinine, imanına saldıran, tatlı dilli, güler yüzlü korkunç düşmanlara aldanmamak için, çok uyanık olunuz!
[Daima iyi insanlarla arkadaşlık etmeli. Böyle kimselerle arkadaşlık eden, iyi şeyler işitir. Kötü, bozuk kimselerle arkadaşlık eden, kötü şeyler işitir. Kötü arkadaş nefisten, şeytandan daha kötüdür, yılandan daha zararlıdır. Bir kimse zehirli yılanla beraber olursa, yılan sokar, ölüme sürükler. Kötü arkadaş ise insanın dinini, imanını alır, ebedî cehenneme sürükler. Onun için çocuklarımızı kötü arkadaşlardan uzak tutmalıyız.]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621788 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/621788.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT