BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Salihler hayır dua eder fasıklar dedikodu yapar

-Müslüman, tatlı dilli, güler yüzlüdür, münakaşa etmez, kalp kırmaz, sabırlıdır, merhametlidir, şefkatlidir ve affedicidir...
 
 
Bir İslâm âliminin nasihati...
Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Sayısız nimetleri içindeyiz. Allahü teâlâ, ihsan ettiği nimeti izhar etmemizi [göstermemizi, belli etmemizi] sever. Peki bunu nasıl göstereceğiz. Emirlerine uyup yasak ettiklerinden sakınmakla, güler yüzümüzle, tatlı dilimizle göstereceğiz. Sabrımızla, şefkatimizle, merhametimizle göstereceğiz. 
Müslüman mutludur, neşelidir. Güler yüzlüdür. Güler yüzlü olmak müminin alametidir... Birbirimizi seveceğiz. Birbirimizin kalbini kırmaktan titreyeceğiz. Zaten müminin kalbini kırmak, incitmek haramdır. Bir müminin kalbini incitmek, Beytullah’ı, Kâbe’yi yetmiş kere yıkmaktan daha büyük günahtır.
Birbirimizin kusurlarını affedeceğiz, sabredeceğiz. Sabredenin gideceği yer Cennet’tir. Birbirimizi incitsek dahi karşıdakinin sabretmesi lazım. Dua etmesi lazım. Müslümanlık budur, kardeşlik budur... Birbirimize gıyaben dua edeceğiz. Salihler dua ederler. Fasıklar, kötü kimseler dedikodu yapar. Biz dedikodu yapmayız, tenezzül etmeyiz, harama yanaşmayız. Biz Müslümanlara hayır dua ederiz...
Evinizde olduğu gibi dışarıda da kimseyle münakaşa etmeyin. Münakaşa zarardır. Dostun dostluğunu giderir, düşmanın düşmanlığını artırır. Sabreden kazanır.
Kusursuz insan olmaz. Birbirimizin kusurlarını görmeyeceğiz. İyiliklerini göreceğiz.
Ana babanın da kıymetini bileceğiz, gönüllerini alacağız, dualarını alacağız, rızalarını alacağız. Hadis-i şerifte “Cennet anaların ayakları altındadır” buyuruldu.
Yine dinimiz, zevcelerinizin, hanımlarınızın kıymetini biliniz diyor. Onlar bize Allahü teâlânın emanetidir. Biz neşeli isek onlar da neşeli, biz üzüntülü isek onlar da üzüntülüdür. Böyle bir Müslümanın kalbi hiç kırılır mı, kalbi incitilir mi. Çok büyük günah. Onun, Allahü teâlâdan sonra bir tane ümidi kocasıdır. Onlara sert söylememeli, kusurlarını affetmeli, onlara ve çocuklarımıza şefkatli, merhametli ve yumuşak davranmalı.
Kadın da kocasına böyle davranmalı. Birkaç günlük dünya hayatı için karı koca birbirini incitmemeli, üzmemeli, birbirlerine sert söylememeli, birbirinin hak ve hukukuna riayet etmeli. Her iki taraf da haddini ve sınırını bilmeli. Karı koca birbirini üzerse sinirleri bozulur. Bütün hastalıklar hep sinirden geliyor. Siniri bozulan karı koca hasta olur. Hasta olunca ağızlarının tadı kalmaz. Onun için karı koca birbirlerine güzel davranmalı. Böyle olursa evde huzur ve rahat olur. Bundan, çocuklar çok mutlu, memnun ve neşeli olurlar. Çocukları en mutlu eden manzara anne ve babanın birbirine karşı ülfet, muhabbet ve anlayış üzere olmalarıdır...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621889 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/621889.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT