BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Selahattin Demirtaş için değmez!

Süleyman Özışık
Facebook
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönünde karar açıkladı.
Günlerdir bu kararı tartışıyoruz. 
Belli bir kesim karara uyulması gerektiğini belirtirken, bir diğer kesim ise tam tersini savunuyor. Kusura bakmayın ama ben bu noktada iki tarafın da haklı ve haksız tarafları olduğunu düşünenlerdenim.
Nedenini anlatayım.
Selahattin Demirtaş'ın işlediği suçların şeceresini çıkarırsak, bu yazının sonu gelmez. Kısaca söylemek gerekirse 6-8 Ekim olaylarının baş müsebbibidir. 53 kişinin ölümünün baş sorumludur. Terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık yapmıştır. 
Bu suçlardan dolayı kanunlar önünde ve millet vicdanında da suçlu mudur?
Suçludur.
Katil midir?
Katildir.
Terörist midir?
Hem de önde gidenidir!
Zaten hapiste olma sebebi de işlediği bu suçlardır. Peki işlediği bu suçlardan dolayı yargılanıyor mu? 
Hayır!
Evet, evet, doğru okudunuz, işlediği bu suçlardan dolayı yargılanmıyor. Meselenin gelip tıkandığı yer de zaten bu noktadır. 
Demirtaş hapiste yattığı süre içinde bugüne dek sadece terör örgütüne yardım ve yataklıktan dolayı 4 yıl 8 ay ceza almış. Yattığı süre göz önünde bulundurulursa çoktan çıkmış olması gerekiyordu. 
Peki ya niye çıkmadı?
Yukarıda saydığım, işlediği diğer suçlardan dolayı tutukluluğu devam ediyor. Dikkat ederseniz, mahkûmiyet değil, tutukluluk hâlinden bahsediyorum. Yani işlediği diğer suçların dosyaları bir türlü hazırlanıp mahkemeye getirilmiyor, getirilemiyor. 
Anlayacağınız, 6-8 Ekim katliamından dolayı henüz yargılanmadı ve ceza almadı. Suç dosyalarının mahkemeye ne zaman getirileceğini de kimse bilmiyor.
İşte sıkıntı burada baş gösteriyor.
Demirtaş'ı çıkarmak isteyen muhalifler bu durumu fırsata çevirmek için, "Serbest bırakın" diye kendini yırtıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu açığı gördüğü için devreye giriyor. 
Bakın kimse kusura bakmasın ama bu açık büyük bir açıktır. 
Selahattin Demirtaş 2016 yılının kasım ayında tutuklanıp cezaevine konuldu. Üzerinden tam 4 yıl geçti. Koca 4 yıl içinde Selahattin Demirtaş'ın suç dosyalarının hazırlanmaması, mahkemeye getirilmemesi ve davanın başlamamış olması korkunç bir detaydır.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi "Falanca teröristi serbest bırakın" demiyor. "4 yıldır yargılamadığınız, suçluluğunu ispat edemediğiniz bu kişiyi serbest bırakın" diyor. 
Bu noktada Türkiye'nin önünde iki yol var.
Ya geç olmadan suç dosyaları mahkemeye getirilecek ve yargılama başlayacak. Ya da Demirtaş serbest bırakılacak ve suç dosyaları mahkemeye getirildikten sonra tekrar yargı önüne çıkarılacak.
Burada sorunu kökünden çözecek çağrıyı MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli yapıyor. "Yargılayacaksanız bir an önce yargılayın" diyor özetle...
Evet, bu işin bir an önce yapılması gerekiyor. 
Yapılmazsa...
Üzülerek söylemeliyim ki Türkiye, çapı ciğeri 5 para etmeyen biri yüzünden Avrupa'nın yaptırımlarına maruz kalacak. 
Değmez yani...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616862 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/suleyman-ozisik/616862.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT