BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Şefkat yuvası Darülaceze

Ünal Bolat
Facebook
“Birçoğumuzun önünden geçtiği bir kurumdan şefkat ve merhamet yuvasından bahsetmek istiyorum...”
 
Okmeydanı’ndaki “DARÜLACEZE”...  Bu tarihî kurumun adını duyarız, önünden geçer gideriz. PERPA İş Merkezi ile bitişik konumdadır, diğer yanında da bir benzin istasyonu ve itfaiye vardır. 27 Dönüm arazi üzerine kurulmuş olup içindeki hizmet binaları taştan yapılmıştır. Dokuz adet büyük binadan oluşmaktadır. Tarihî yapı uzun bir dış duvara sahiptir. Görkemli bir ana giriş kapısı vardır. Ancak “içeride ne var ne yok bir bakayım” demeyiz çoğumuz. Girip görenlerin çok şey gördüğünü düşünmeyiz. “İbret için, dünyanın acımasızlığını görmek için burayı soluklamak gerek” demeyiz bir türlü. “Dar’ül” kelimesi yurt demek. “Aceze” de aciz kelimesin çoğulu anlamında... “Darülaceze” de “acizler yurdu” oluyor.
Osmanlı-Rus savaşında göçler başlayınca binlerce evsiz barksız insan, hasta, kimsesiz çocuk ve dilenciler ortaya çıkmaya başlamış. Bu durum karşısında zamanın Padişahı Sultan II. Abdülhamid Han bir Darülaceze yapılmasını ferman buyurmuş. Savaş döneminde büyük maddi sıkıntılar çekilirken, Şefkat Padişahı II. Abdülhamid Han özel eşyalarını bile satışa çıkararak bina inşaatının başlamasını sağlamış. Nerede yapılacağı düşünülürken bir çözüm bulunmuş. Şehrin yüksek yerlerine taze etler bırakılmış ve en uzun süre Okmeydanı’nda kokmadan kalmış. Havası en temiz yer olarak burada inşa edilmesi kararlaştırılmış. Bunun üzerine Darülaceze müessesesinin temeli Okmeydanı’nda 6 Ekim 1892 tarihinde 21 koyun kesilerek atılmış. Sultan II. Abdülhamid Han’ın cülusunun yani tahta geçişinin yıl dönümü olan 19 Ağustos 1895’te binaların inşaatı tamamlanarak fotoğraflardan oluşan bir albümle anahtarları Padişaha teslim edilmiş. 31 Ocak 1896 yılında ise resmî açılışı yapılmış. Darülacezenin Bab-ı Şefkat kapısından içeri girildiğinde âdeta Yıldız Sarayı'nın, Dolmabahçe Sarayı'nın kapısından girmiş gibi devletin gücü ve ihtişamı karşılıyor insanı.
Kimsesizlerin kimsesi cennetmekân Abdülhamid Han’ı "Kızıl Sultan" şeklinde adlandıran zihniyete devam eden yöneticiler, bu yüce kurumun kurucusu olarak zamanın sadrazamı Halil Rıfat Paşa'yı gösterirler. Güzide kurumumuz Darülaceze geçmişte İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlıydı. 28 Şubat'ta İçişleri Bakanlığı’na bağlandı. Şu an Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veriyor... DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616789 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/616789.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT