BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Doktor “ameliyat” deyince!..

 “Az sonra doktor geldi. Onları odasına kabul etti. Necati’yi iyi bir muayeneden geçirdi.”
 
 
Mehmet ve babası Necati’nin tarlaya patates sökmeye gittikleri hikâyeyi anlatmaya bugün de devam ediyoruz.
O gece sabaha kadar Saniye’nin gözüne uyku girmedi. Sürekli eşini düşündü. Acaba hastalığı neydi, tedavisi mümkün müydü?
Sabah horozlar öterken uyanmıştı Mehmet. Dünden kalan ödevlerini yapıp anne ve babasının uyanmasını bekledi. Saniye sabaha doğru bir iki saat uyuyup uyanmıştı. Oğluna kahvaltısını yaptırıp okula gönderdi.
Necati de üstünü giyinip telefonun başına geçti. Hısımı Hikmet’i aradı. Durumu anlattı. Hikmet telefonun diğer ucundan dedi ki:
-Bak Necati çok acilen İstanbul’a geliyorsun. Burada çok iyi hekimler var, tedavine burada devam edersin.
Hikmet yıllar önce küçük yaşlarda İstanbul’da bir iplik fabrikasında çalışıp emekli olmuştu. Emekli olsa da çalışmak onun ruhuna işlemişti, hep çalışıyordu. Hikmet de İstanbul’da çevresinde çok sevilen biriydi. Nerede birinin ihtiyacı olsa koşardı, kim olursa olsun herkese yetişirdi. Hısımı Necati’yi hiç bu durumda yalnız bırakır mıydı? Hemen hastaneden randevu alıp durumu Necati’ye bildirdi.
Bir hafta sonra Necati ve Saniye oğulları Mehmet’i amcasına emanet ederek İstanbul’un yolunu tuttular. Hikmet onları otobüs terminalinde karşıladı. Hâl hatırdan sonra fırından üç ekmek alarak eve geçtiler. Kahvaltıda Saniye’nin boğazından bir şey geçmiyordu. Aklı hep kocasındaydı…
Randevu günü hastane koridorlarında yürürken duvarlar sanki Saniye’nin üstüne üstüne geliyordu. Tenha bir köşede beklediler. Az sonra doktor geldi. Onları odasına kabul etti. Necati’yi iyi bir muayeneden geçirdi.
Beyin tomografisi istedi. İki saat sonra da tomografi sonuçları çıktı. Necati’nin beyninde tümör vardı ve en kısa zamanda ameliyat olması gerekiyordu.
Durumu Saniye’ye anlattı. Saniye’nin aklı başından gitmişti. Eşini kaybetmekten korkuyordu. Ne yapılması gerekiyorsa yapmasını istedi. Hikmet de üzülmüştü bu duruma. Necati’nin yanında olmak lazımdı. Akrabalık da zaten bunu gerektiriyordu. Hikmet doktorla konuşup üç gün sonraya ameliyat için gün aldı. Eve dönerken Hikmet hem Necati’ye hem de Saniye’ye moral vermeye çalıştı.
-Hiç korkulacak bir durum yok. Tıp artık çok ilerledi. Bu tür ameliyatlar çok başarılı bir şekilde yapılıyor. İnşallah Necati de bu süreci sağlıklı şekilde atlatacaktır.  DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619954 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/619954.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT