BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Osman Çavuş’un kızı

“Çoğu insan ‘bizim de böyle evladımız bir, gelinimiz olsun’ diye duada bulunurlarmış.”
 
 
Kuşluk vakti Emin Amcanın bize anlattıklarını sizinle paylaşmaya devam ediyorum...
Emin Amca öncelikle oynadığımız çelik çomak oyununun çok tehlikeli oluşunu çok sayıda bazılarını bildiğimiz göz çıkarma örnekleriyle anlattı. Daha sonra da “asıl anlatacağım konu başka” diyerek anlatmaya devam etti.
“Anlatımın başında ifade ediyorum, yaşananları ve yaşanılmış olanları anlatmayı vazife bilmelidir. Duyduklarımızı ve yaşadıklarımızı anlatalım ki bizden sonrasına da bunlar anlatılsın ve ders alınsın. Herkes, ders alınacak ibretli olayları anlatmalı ki nesilden nesle aktarılabilsin. Hem de bildiğini anlatıp öğretmek bir vecibedir. Biz, dini bilgileri de okuduk, okuduklarımızın kıymetini biliriz. Size anlatacağım hikâye Osman Çavuş’la ilgilidir.
Osman Çavuş, zamanın meşhur hocası Köse Mehmet’in oğludur. Onun birçok çocuğu olmuş, üç oğul ve dört kız. Fakat bu kızlardan bir tanesi gelinlik çağında korkunç bir kaza sonucu vefat etmiştir.
Ölen kız çocuğu çevremizde güzelliği, saygısı, erdemli davranışları, temizliği, giyimi-kuşamı ve iş becerisi ile anlatılan yüksek vasıflı kızmış. Herkes ona gıpta ederken akranlarından bazıları da kıskanırlarmış. Çoğu insan “bizim de böyle evladımız olsun, gelinimiz olsun” diye duada bulunurlarmış. Hatta kızın yüksek vasıfta oluşunu, dedesi Köse Mehmet’in dualarına bağlayanlar olmuş ve bazı insanlar dua için ona gitmişler.
Kız, bir gün içerisinde yapılması gereken işleri yaparmış. Hayvanları alaflamak, temizlemek ve sağmak, yemekleri pişirmek, ev ve sokak temizliği, eve su taşımak, yaşlılara ve kardeşlerine bakmak, misafirlere ikram, örgü falan onun yaptığı işlerdenmiş.
Misafirleri eksik olmazmış. Bunun çok sayıda nedenleri vardır: Kıtlık zamanlarında Hoca Köse Mehmetlerin evinde bolluk var, köyün ileri gelenleri ve danışılan hoca onlarda, bazıları kırda-bayırda onların işlerinde çalışmaya geliyor. En önemlisi de hünerli kızı ve örnek davranışlarını görmeye gelenler çoğunlukta.
Bu arada kimi insanlar, kızı çocuklarına eş almaya niyet ederek gelmekteler. Eskiden öyle mi? Kız ya da erkek evladı yaşı gelip de köy yerinde göze batmaya başlayınca bir an önce evlenmek zorundaydı. Bekârı hoş görmezlerdi. Şimdi her şey gibi bu anlayış da değişti çok sayıda insan bekâr… Neyse konumuz bu değil. Biz gelelim Osman Çavuş’un kızına… DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621607 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/621607.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT