BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ahlak ve ibadet

Birbirleri arasından ince bir çizgi bulunan ahlak ve ibadet kavramları, birbirlerinden bağımsız düşünülememesi gerektiği kadar birbirleriyle de karıştırılmaması gerekir. Çevremize baktığımız zaman, ibadetlerini iyi bir şekilde yapmaya çalışan birinin, ahlaki yönden noksanlığını normal görme yanılgısı ile ahlaki yönden iyi olduğunu düşünüp ibadetlere gerek olmadığını düşünen kişinin yanılgısı aynıdır.
Müslüman bir birey ibadete önem gösterdiği kadar ahlak eğitimine, ahlak eğitimine önem gösterdiği kadar ibadete de önem göstermelidir.
Ahlakın başka kavramlarla karıştırılmaması kadar kendi içinde de kapsamının daraltılmaması gerekir. Günümüzde ahlaklı birey dediğimiz zaman, karşı cinse münasebeti dinî çerçevede ya da sınırlı olan, argo kullanmayan, yalan söylemeyen kişiler göz önüne gelmektedir. Ancak yere çöp atmamak, yerden çöp almak, bir yetimin başını okşamak, tebessüm etmek, teşekkür etmek, güzel sözler söylemek, ambulansa yol vermek engelli park yerine park etmemek gibi davranışlar da ahlak kapsamındadır. Güzel ahlak hakkında İslam âlimleri buyuruyor ki:
"Kötü ahlaklı, parçalanmış testiye benzer. Ne yamanır, ne de eskisi gibi çamur olur."
"Her binanın bir temeli vardır. İslam’ın temeli de güzel ahlaktır.", "Yükselen bütün insanlar ancak güzel ahlakları sayesinde yükselmişlerdir.", "Güzel ahlak güler yüzlülük, cömertlik ve kimseyi üzmemek demektir.", "Güzel ahlak, kimseyle çekişmemek ve kimseyi çekiştirmemektir.", "Güzel ahlak, eziyet vermemek ve meşakkatlere katlanmaktır.", "Güzel ahlak, genişlikte ve darlıkta insanları razı etmeye çalışmak demektir."
İbadet ise Allaha kulluk etmektir. İbadet Allahü teâlâdan başkasına yapılmaz. Onun rızası için yapılır. Beri taraftan gelişigüzel ibadet olmaz. Keyfimize, aklımıza göre yahut kolayımıza geldiği gibi ibadet yapamayız. Dinimizin bildirdiği şekilde ibadet etmelidir. Kulun vazifesi, kendi aklına değil, dinin emrine uymaktır. İbadet yani kulluk da, bu demektir.
         Mehmet Salih Arslan
 
 
 
 
ŞİİR
 
           TÜRK POLİSİ
 
Huzurun bekçisi o, yiğittir Türk Polisi,
Milletin elçisi o, cömerttir Türk Polisi…
 
Bin sekiz yüz kırk beşin, On Nisan’ı doğuşun,
Kutlu ve mutlu olsun, özeldir Türk Polisi…
 
Suçluların peşinde, hile yoktur işinde,
Görevdedir düşünde, sevilir Türk Polisi…
 
O’nu gören gülümser, şefkat yelleri eser,
Her durumda iyimser, bilinir Türk Polisi…
 
Kötülükle kötünün, karşısındadır her gün,
Yemek yemez üç öğün, yıldırır Türk Polisi!
 
Tatlı dil tatlandırır, tabiî balı andırır,
Düşenleri kaldırır, gözetir Türk Polisi…
 
Suçluya göz açtırmaz, gözünden bir şey kaçmaz,
Adaletten ayrılmaz, metindir Türk Polisi…
 
Devletinin emrinde, kararları yerinde,
Sırlar saklı terinde, eğitir Türk Polisi…
 
Suçluların kâbusu, geçit yok, kurar pusu,
Olmaz rahat uykusu, bitirir Türk Polisi…
 
Dostça uzanır eli, kem söz söylemez dili,
Her şeyin var bedeli, bildirir Türk Polisi!..
 
                         Ramazan Çetin 
 
 
UNUTULMAZ İSİMLER
 
MEHMET KAPLAN: 1915 yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde doğdu. İlk ve orta tahsilini Sivrihisar ve Eskişehir’de tamamladı. 1935 yılında girdiği İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1939’da bitirerek, aynı bölüme asistan oldu. 1952 yılında da Yeni Türk Edebiyatı sahasında profesör unvanını aldı. Prof. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümü üzerine İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Yeni Türk Edebiyatı Kürsüsü Başkanlığını yaptı...
Yazı hayatına 1939’da başlayan Mehmet Kaplan, Yeni Türk Edebiyatı profesörü olmasına rağmen, Türk Edebiyatını bir bütün olarak ele alıp, edebiyatımızın sadece bir devrine bağlı kalmadan, belli başlı metinlerini incelemiştir. Onun edebiyatımıza getirdiği en büyük yenilik, metin tahlili metodudur.
Mehmet Kaplan’a edebiyat sahasında verdiği hizmetlerden dolayı Türkiye Millî Kültür Vakfı tarafından, 1981 yılında “Millî Kültüre Hizmet Şeref Armağanı” verilmiştir. 23 Ocak 1986 tarihinde 35 sene önce bugün İstanbul’da vefat etmiştir. Kabri Karacaahmet mezarlığındadır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617262 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/617262.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT