Ocak ayında ABD Kongre Binası'na düzenlenen baskının sorumlusu olarak görülen eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Facebook ve Instagram hesapları askıya alınmış, bugün yapılan bir açıklamaylada bu sürecin uzatıldığı duyurulmuştu. Bu bilginin akabinde açıklama yapan eski ABD başkanı, "Facebook'un kararı, 2020’deki hileli başkanlık seçimlerinde bize oy verenlere hakaret" diyerek tepki gösterdi.

TELEGRAM'DAN AÇIKLADI

Eski ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformu Facebook’un, hesaplarına yönelik yasaklamanın 2 yıl daha devam edeceği ve hesapların 7 Ocak 2023 tarihine kadar açılmayacağı açıklamasına tepki gösterdi. Facebook'un kararını açıklamasından birkaç dakika sonra Trump da Telegram hesabından açıklama yaparak, söz konusu kararın geçtiğimiz yıl yapılan başkanlık seçimlerinde kendisine oy verenlere "hakaret" olduğunu söyledi. Trump açıklamasında, “Facebook'un kararı, rekor sayıda 75 milyon kişiye ve 2020’deki hileli başkanlık seçimlerinde bize oy veren daha birçoğuna hakarettir. Bu sansür ve susturmanın yanlarına kalmasına izin verilmemeli. Eninde sonunda biz kazanacağız. Ülkemiz bu istismarı daha fazla kaldıramaz!” ifadelerini kullandı.

2 YIL YASAKLANDI

Sosyal medya platformu Facebook, Ocak ayında ABD Kongre Binası'na düzenlenen baskının sorumlusu olarak görülen Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarına yönelik yasaklamanın 2 yıl daha devam edeceğini ve hesapların 7 Ocak 2023 tarihine kadar açılmayacağını açıklamıştı. Açıklamada, Trump’ın hesaplarının yalnızca "kamu güvenliğine yönelik risk azaldığında" açılabileceği belirtilmiş, "Kamu güvenliğine yönelik ciddi bir risk olduğunu tespit edersek, kısıtlamayı belirli bir süre daha uzatacağız ve risk azalana kadar yeniden değerlendirmeye devam edeceğiz" ifadeleri yer almıştı.

Trump'ın hesaplarının askıya alınması uzadı Trump'ın hesaplarının askıya alınması uzadı Facebook, Trump'ın hesaplarının askıya alınmasını 2 yıl daha uzattı

Trump: Dr. Fauci’ye uymayarak yüz binlerce hayat kurtardım Trump: Dr. Fauci’ye uymayarak yüz binlerce hayat kurtardım ABD'li halk sağlığı yetkilisi Dr. Anthony Fauci'nin Vuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki çalışmaları bilmesine rağmen ört bas ettiği ortaya çıkınca eski başkan Trump "haklıydım" açıklamasında bulunarak binlerce hayat kurtardığını söyledi.